Spravodajstvo

FS od januára spustí intenzívne kontroly na používanie eKasy

Finančná správa (FS) SR spustí o začiatku januára intenzívne kontroly na používanie elektronických registračných pokladníc online pripojených na systém eKasa.

Bratislava 28. novembra (TASR) –  Podnikateľom, ktorí evidujú hotovostné tržby a nepripoja sa do systému do konca roka, hrozia vysoké pokuty. V súčasnosti Finančná správa eviduje v systéme viac ako 153.000 pokladníc, ktoré už vydávajú doklady, čo je približne 70 % z ich celkového odhadovaného počtu. Informovala o tom vo štvrtok na stretnutí s novinármi FS.
      "Už v prvých januárových dňoch sa vyberieme na kontrolu k tým, kde budeme vidieť, že si pokladnicu nezaobstarali, to znamená, že nevydávajú bloky," povedal generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík FS Ladislav Hanniker. Finančná správa s pomocou nového systému dokáže identifikovať podnikateľov, ktorí pokladničné doklady eKasa zatiaľ nevydávajú, napriek tomu, že v minulosti hotovostné tržby evidovali. "Tam budeme naozaj nekompromisní, keďže tu bolo nejaké prechodné obdobie, polročné oddialenie pokút, a každý mal dosť času na to, aby si tie povinnosti splnil," dodal Hanniker.
      Podnikatelia, ktorí zatiaľ novú elektronickú registračnú pokladnicu nemajú, si môžu vybrať z 45 certifikovaných dodávateľov. Podľa Hannikera nemá FS žiadne informácie o tom, že by niektorý z dodávateľov do konca roka nestihol dodať doteraz objednané pokladnice.
      Podľa jednotlivých krajov je najvyšší podiel zapojených pokladníc k ich celkovému počtu v Trenčianskom samosprávnom kraji, kde je do eKasy pripojených 69 % pokladníc a najmenší podiel vykazuje Bratislavský kraj so 66 % pripojených pokladníc. Podľa odvetví sú nové pokladnice najmenej využívané v pohostinských službách, kde sa počet nepripojených pokladníc blíži ešte k takmer desiatim percentám z ich celkového počtu, nasleduje maloobchod, kadernícke a kozmetické služby a viac ako štyri percentá z celkového počtu nepripojených pokladníc eviduje FS aj v reštauráciách a mobilnom predaji jedál.
      Podľa Hannikera je systém eKasa plne funkčný a nie je dôvod na jeho zásadnejšie zmeny. Pripustil, že v budúcom roku bude FS uvažovať o rozšírení niektorých funkcií eKasy, ktoré by pomohli podnikateľom. Novinkou by mohla byť aj takzvaná komerčná pokladnica, ktorá by nemusela mať chránené dátové úložisko, no v offline režime by podnikateľ nemohol prijímať tržby a prevádzku by musel zatvoriť. Podnikatelia by touto pokladnicou mohli v prípade záujmu nahradiť virtuálne registračné pokladnice. Tých v súčasnosti FS eviduje okolo 70.000. O zavedení komerčnej pokladnice však zatiaľ nebolo rozhodnuté.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Novinky z FR SR , MF SR

 • Nový dizajn portálu pre colnú oblasť

  Využívanie elektronických služieb finančnej správy bude opäť jednoduchšie. Finančná správa po minuloročnom redizajne portálu finančnej správy nasadila nový dizajn aj portálu pre colnú oblasť. Prostredníctvom neho subjekty zapojené v medzinárodnom obchode a preprave podávajú a vybavujú colné vyhlásenia ako súčasť splnenia colných formalít pri dovoze, vývoze a tranzite tovaru. Ide o tzv. centrálny elektronický priečinok (CEP). viac

 • „Nebuď kapor a nenechaj eKasu plávať“

  „Nebuď kapor a nenechaj e Kasu plávať“ je slogan záverečnej etapy komunikačnej kampane finančnej správy pre projekt eKasa. Jej cieľom je pripomenúť podnikateľskej verejnosti, že od 1. januára budúceho roka musia byť v systéme eKasa pripojené všetky registračné pokladnice. viac

 • Potvrdenia o nedoplatkoch už nie je potrebné ži...

  Finančná správa sa pridala k štátnym inštitúciám, ktoré sa snažia znižovať byrokratickú záťaž pre podnikateľov a občanov. Od decembra už fyzické a právnické osoby nemusia sami žiadať úrady finančnej správy o potvrdenie o nedoplatkoch, ktoré museli predkladať iným štátnym a verejným inštitúciám. Tie si informácie nájdu priamo prostredníctvom portálu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu OverSi.gov.sk. viac

 • Plánovaná odstávka Informačného systému VRP - 0...

  Oznamujeme verejnosti, že 05.12.2019, od 20:00h do 20:15h bude realizovaná údržba systému VRP. viac

 • Call centrum bude k dispozícii aj cez sviatky

  Všetky registračné pokladnice musia byť pripojené k systému eKasa 1. januára 2020. Finančná správa preto rozširuje prevádzkové hodiny na call centre. viac

www.financnasprava.sk

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

12/2019

Dane a účtovníctvo v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
12/2019

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 89.00 Eur

Objednať
11/2019

DPH v praxi

od 95.00 Eur

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.7993
CZK 25.533
GBP 0.84453
CHF 1.0968
JPY 120.44
USD 1.1094
zobraziť všetky