Spravodajstvo

EÚ zavedie digitálnu daň samostatne, ak sa nenájde globálne riešenie

Európska únia (EÚ) je pripravená samostatne zaviesť takzvanú digitálnu daň na veľké technologické firmy, ak nepríde k dohode na globálnej úrovni.

Brusel 18. júna (TASR) -  Komisár EÚ pre ekonomické záležitosti Paolo Gentiloni to povedal v reakcii na rozhodnutie USA prerušiť rokovania o globálnom riešení digitálnej dane.
      "Veľmi ľutujem rozhodnutie USA zastaviť rokovania o zdaňovaní digitálnej ekonomiky. Dúfam, že to bude len dočasné zastavenie, nie definitívna stopka," povedal Gentiloni. "Európska komisia chce globálne riešenie, ktoré by zdaňovanie firiem posunulo do 21. storočia, a myslíme si, že dvojpilierový prístup OECD je správny," uviedol. Ak sa ukáže, že tento rok nebude možné dospieť k dohode, EK predloží nový návrh na úrovni EÚ, dodal Gentiloni.
      Hovorkyňa španielskej vlády María Jesús Monterová uviedla, že Španielsko ani ďalšie európske krajiny nebudú akceptovať vyhrážky týkajúce sa digitálnej dane. "Španielsko ani Francúzsko, ani Taliansko, ani Británia nebudú akceptovať žiadny druh hrozieb od inej krajiny," povedala Monterová. Dodala, že cieľom prekladanej dane nie je poškodiť záujmy iných krajín, ale férovo prispôsobiť daňový systém aktuálnej situácii.
      Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vyhlásil, že bude uplatňovať digitálnu daň, či sa USA vrátia za rokovací stôl alebo nie, a označil rozhodnutie Washingtonu odísť z rokovaní za "provokáciu".
      Francúzsko, ktoré patrí medzi niekoľko európskych krajín, ktoré už prijali digitálnu daň, súhlasilo však s pozastavením jej výberu počas rokovaní na úrovni Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktoré mali viesť k spoločnému riešeniu na globálnej úrovni.
      Francúzsko, Británia, Taliansko a Španielsko vo štvrtok spoločne reagovali na list amerického ministra financií Stevena Mnuchina, v ktorom oznámil, že USA prerušia rokovania o medzinárodnej digitálnej dani, a uviedol, že čo najskôr chcú dohodu na úrovni OECD, uviedol Le Maire.
      "Tento list je provokáciou. Je to provokácia voči všetkým partnerom z OECD, keď sme kúsok od dohody o zdaňovaní digitálnych gigantov," povedal Le Maire v rozhovore pre rádio France Inter.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Novinky z FR SR , MF SR

 • Prerušenie distribúcie elektriny v budovách DÚ ...

  Daňový úrad Trenčín oznamuje, že 23.07.2020 v čase od 11:00 hod. do 19:00 hod. bude v budovách DÚ Trenčín, K dolnej stanici 22 a Legionárska 14 prerušená distribúcia elektriny. viac

 • Finančná správa zasahuje pre daňové úniky a pod...

  Finančná správa vykonáva v týchto dňoch akciu s názvom Jastrab. Zameraná je na firmy, ktoré sú podozrivé z porušovania daňových predpisov v oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH). Finančná správa upozorňuje, že takéto podvody vidí. Aktuálne identifikovala takmer 40 daňových subjektov, ktoré sú podozrivé z podvodného konania a daňových únikov. Zaisťuje doklady po celom Slovensku. viac

 • Plánovaná odstávka Ústredného portálu verejnene...

  Oznamujeme verejnosti, že 09.07.2020 od 00:00 hod. do 06:00 hod. bude prebiehať technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy. viac

 • Zaistili sme 1,5 tony drog z Mexika! Záchyt, ak...

  Úlovok drog, aký nemá v histórii Slovenska obdobu! Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra zabránili, aby sa na čierny trh dostalo 1,5 tony drog. Skrýšu drog dovážaných z Mexika objavili príslušníci finančnej správy aj za pomoci služobného psa finančnej správy vycvičeného na vyhľadávanie drog. Prípad z hľadiska vecnej príslušnosti postúpila finančná správa polícii. viac

 • Colné konanie či kontroly na hraniciach zabezpe...

  Príslušníci finančnej správy z daňovej aj colnej časti pracovali počas koronakrízy v prvej línii. Participovali na príprave daňovej legislatívy pomáhajúcej podnikateľom a občanom, intenzívne oboznamovali daňové subjekty o prijatých opatreniach, k dispozícii boli na klientskych zónach daňových a colných úradov. Vykonávali kontrolnú činnosť na hraniciach s Ukrajinou, prevádzkovali karanténne centrá a, samozrejme, poskytovali súčinnosť polícii na vnútorných hraniciach EÚ. Vybavovali tiež colné vyhlásenia. Napriek citeľnému vplyvu koronakrízy na dovoz a vývoz tovarov sa situácia postupne vracia do normálneho režimu. viac

www.financnasprava.sk

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

6/2020

Dane a účtovníctvo v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
12/2019

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
6/2020

DPH v praxi

od 95.00 Eur

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.923
CZK 26.622
GBP 0.89655
CHF 1.0634
JPY 121.67
USD 1.1342
zobraziť všetky