Diskusia: odpisy a vyradenie osobného vozidla

Počet príspevkov: 3 Posledný príspevok: 03.02.2016 16:21 Vytvorené: 05.01.2010 (vox) Kategória: Daň z príjmov fyzických osôb

odpisy a vyradenie osobného vozidla
Som FO a mám zaradené osobné auto v majetku firmy. Chcem ho prepradiť do osobného užívania, ale ešte nie je doodpisované. Otázka, čo so zbytkom odpisov? Koľko rokov musí byť preradené, ak ho chcem predať?

Diskusia (počet príspevkov: 3)

user-blank

Ingrid

Preradenie realizujete v účtovnej evidencii a zostatková cena (v podobe „zostávajúcich“ odpisov) samozrejme nebude daňovým výdavkom. Tieto zostávajúce odpisy by ste mohli uplatniť v prípade predaja auta, keďže zostatková cena je v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. daňovým výdavkom iba v prípade vyradenia majetkom predajom. Predať automobil môžete kedykoľvek – tzn. pred preradením do osobného užívania fyzickej osoby (príjem podľa § 6 ZDP), resp. kedykoľvek po preradení (príjem podľa § 8 ZDP). Treba si však uvedomiť, že príjem dosiahnutý z predaja je zdaniteľným príjmom, a to až do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku. V každom prípade však ako daňový výdavok budete môcť použiť zostatkovú cenu.

user-blank

Renáta Peková

Po preradení majetku SZČO do osobného vlastníctva, auto cca za mesiac už ako FO predá a zároveň zdaní podľa §8 ZDP. Aj vtedy bude môcť ako výdavok použiť zostatkovú cenu?

user-blank

Peter Balog

Pekný deň, poprosil by som o radu, či je možné auto zaradené do majetku SZČO po jeho odpísaní preradiť do osobného užívania a naďalej ho používať na podnikanie ale už ako vlastné motorové vozidloPridávať príspevky môžu len prihlásení užívatelia.

Vážený návštevník, možnosť prispievať do diskusie majú len registrovaní užívatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, prihláste sa prosím so svojím užívateľským menom a heslom. V prípade, že ešte nie ste zaregistrovaný, zaregistrujte sa. Ďakujeme.

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

6/2020

Dane a účtovníctvo v praxi

od 124.00 Eur

Objednať
12/2019

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 124.00 Eur

Objednať
6/2020

DPH v praxi

od 96.00 Eur

Objednať