Diskusia: Oprava základu dane - "dobropis"

Počet príspevkov: 2 Posledný príspevok: 10.01.2016 13:55 Vytvorené: 05.10.2010 (Space) Kategória: Daň z pridanej hodnoty

Oprava základu dane - "dobropis"
Dobrý deň,neviete poradiť nejaký dobrý článok týkajúci sa opravy základu dane pri DPH, resp. komentár k § 25 zákona 222/2004. Možno by pomohlo tejto problematike sa venovať aj v niektorom čísle tohto časopisu, nakoľko je to problematika veľmi zaujímavá pre pracovníkov správcu dane .....

Diskusia (počet príspevkov: 2)

user-blank

Mária Barčiaková

Paragraf 25 sa týka tuzemských dobropisov, ktoré vystavujete Vy a opravy daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru z IČŠ. Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z IČŠ sa opraví : a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru, b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby. Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad (dobropis,ťarchopis).Pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z IČŠ alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad (teda tak ako je to aj v § 53, ktorý hovorí o tom, kedy sa uvedie oprava základu dane a dane na vstupe). Netreba zabúdať pri vystavovaní dobropisov na § 75 odsek 7 a na vystavený doklad, ktorý mení alebo dopĺňa pôvodnú faktúru a výslovne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje musí obsahovať aj číslo pôvodnej faktúry. Je dobré si všimnúť v § 25 odsek 6) základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli. Teda ak meníte svoju daňovú povinnosť, dátum dodania na doklade uvádzajte (nie je to zákonná povinnosť len pomôcka pre Vás i odberateľa) v takom období v akom uvádzate i dátum vystavenia dobropisu/ťarchopisu a v takom si ich zaevidujte i do záznamov k DPH. A pri oprave základu dane z IČŠ (samozdanenie na výstupe) si doklady evidujte v záznamoch k DPH v období kedy ste ich obdžali.

user-blank

Veronika Cizmarova

Dodavatel na Slovensku nespravne uviedol cenu za poskytnutie sluzby.Namiesto 150eur vystavil fa na 350eur.Faktura uz bola odoslana...Ako ma dodavatel postupovat?Pridávať príspevky môžu len prihlásení užívatelia.

Vážený návštevník, možnosť prispievať do diskusie majú len registrovaní užívatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, prihláste sa prosím so svojím užívateľským menom a heslom. V prípade, že ešte nie ste zaregistrovaný, zaregistrujte sa. Ďakujeme.

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

5/2020

Dane a účtovníctvo v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
12/2019

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
5/2020

DPH v praxi

od 95.00 Eur

Objednať