Diskusia: ojazdený automobil a dph

Počet príspevkov: 3 Posledný príspevok: 25.06.2020 08:53 Vytvorené: 04.03.2011 (Gabriela Gálová) Kategória: Daň z pridanej hodnoty

ojazdený automobil a dph
Neviem si rady s týmto problémom. Predajca ojazdených automobilov platca dph kúpi v Nemecku ojazdené auto napr. za 10 000 €, na faktúre je odkaz oslobodené od dph, ďalej ho predá ďalšiemu predajcovi /platca dph/ napr. 11 000€ a ten ho následne predá konečnému spotrebiteľovi za 12 000€. Vystavujú predajcovia faktúru bez dph s odkazom na oslobodenie, alebo pridávajú k základnej cene dph SR? Ďakujem za pomoc.

Diskusia (počet príspevkov: 3)

user-blank

Ingrid

Ojazdené motorové vozidlá do 6 000 km alebo do 6 mesiacov Pri kúpe ojazdených motorových vozidiel z iného členského štátu EÚ je potrebné rozlišovať - ojazdené motorové vozidlá, ktoré sú „novými dopravnými prostriedkami“, a - ojazdené motorové vozidlá, ktoré nie sú „novými dopravnými prostriedkami“. Podľa § 11 ods. 12 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej „zákon o DPH“) je novým dopravným prostriedkom motorové vozidlo, ktoré nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo pri ktorom v čase jeho predaja neuplynulo šesť mesiacov od prvého uvedenia do prevádzky. Nový dopravný prostriedok (ktorým môže byť aj ojazdené motorové vozidlo napr. s najazdenými 3 000 km) predaný z iného členského štátu EÚ na Slovensko sa vždy zdaňuje na Slovensku a osobou povinnou platiť daň je kupujúci. Zahraničný predajca predá vozidlo za cenu bez dane, to znamená, že dodá tovar z iného členského štátu EÚ na Slovensko s oslobodením od dane, a kupujúci na Slovensku prizná a zaplatí daň z fakturovanej ceny (predmet dane - nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu EÚ podľa § 11 zákona o DPH). Nie je dôležité, aké je postavenie zahraničného predajcu, môže ísť o firmu alebo o občana, postup je rovnaký. Slovenský platiteľ dane uplatní odpočítanie dane, ktorú priznal z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu EÚ. Pri predaji ojazdených motorových vozidiel na Slovensku potom uplatní daň na výstupe – zdaňuje sa celá predajná cena ojazdeného motorového vozidla. Ďalší kupujúci, ak je platiteľom dane, uplatní odpočítanie dane a pri následnom predaji (napr. občanovi) zdaní celú predajnú cenu. Ojazdené motorové vozidlá nad 6 000 km a nad 6 mesiacov Ak ide o kúpu ojazdeného motorového vozidla, ktoré má najazdených viac ako 6 000 km a súčasne už uplynulo 6 mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky, ide o ojazdené motorové vozidlo, ktoré nie je novým dopravným prostriedkom. Pri kúpe takýchto ojazdených motorových vozidiel z iného členského štátu EÚ uplatňuje platiteľ dane, kupujúci, pravidlá podľa toho, kto je predávajúci a aké bolo daňové zaobchádzanie pred predajom motorového vozidla na Slovensko. Ak je zahraničný predajca registrovaný pre daň v inom členskom štáte EÚ, uplatňuje kupujúci, platiteľ dane, bežné pravidlá platné pri kúpe tovaru od dodávateľa z iného členského štátu EÚ. Znamená to, že pri kúpe ojazdeného motorového vozidla od podnikateľa z iného členského štátu EÚ, ktorý vozidlo predáva s oslobodením od dane, vzniká kupujúcemu, platiteľovi dane, daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu EÚ podľa § 11 zákona o DPH. Daň sa vypočíta z celkovej ceny motorového vozidla. Pri odpočítaní dane uplatnenej kupujúcim pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ sa uplatní § 49 zákona o DPH. Pri predaji motorových vozidiel na Slovensku sa uplatňuje k predajnej cene daň na výstupe. Kupujúci nezdaňuje kúpené ojazdené motorové vozidlo v prípade, ak ho kúpi v inom členskom štáte EÚ od autobazáru, ktorý uplatňuje pri predaji osobitnú úpravu zdaňovania použitých tovarov – zahraničný autobazár zdanil len svoju prirážku (táto informácia má byť uvedená na faktúre). Následne pri predaji ojazdených motorových vozidiel na Slovensku dovezených z iného členského štátu EÚ uplatní platiteľ dane, ktorý ojazdené motorové vozidlá kupuje za účelom ďalšieho predaja, postup podľa § 66 zákona o DPH (zdanenie prirážky) vo všetkých prípadoch, keď nebol podľa zákona o DPH povinný priznať daň z nadobudnutia ojazdených vozidiel z iného členského štátu EÚ podľa § 11 zákona o DPH. V týchto prípadoch zdaňuje platiteľ dane pri predaji na Slovensku len rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou ojazdených motorových vozidiel – zdaňuje len svoju prirážku.

user-blank

Adrian Ulicky

Chcel bi som sa opitat,,na podobny pripad,ked Slovensky podnikatel pladca DPH kupi ojazdene auto v zahranici z bazaru,,a nasledne ho doma na Slovensku preda sukromnej osobe,,,aka mu tymto vznika povinnost na daniach..(zaplati len dan zo zisku?? alebo je to ine..?).Slovensky podnikatel sa nevenuje predaju aut,,ma podnikatelske zameranie uplne ine ,,,npr:stavebna firma...Za odpoved dakujem..

user-blank

Adrian Ulicky

Chcel bi som sa opytat,,na podobny pripad,ked Slovensky podnikatel pladca DPH kupi ojazdene auto v zahranici z bazaru,,a nasledne ho doma na Slovensku preda sukromnej osobe,,,aka mu tymto vznika povinnost na daniach..(zaplati len dan zo zisku?? alebo je to ine..?).Slovensky podnikatel sa nevenuje predaju aut,,ma podnikatelske zameranie uplne ine ,,,npr:stavebna firma...Za odpoved dakujem..



Pridávať príspevky môžu len prihlásení užívatelia.

Vážený návštevník, možnosť prispievať do diskusie majú len registrovaní užívatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, prihláste sa prosím so svojím užívateľským menom a heslom. V prípade, že ešte nie ste zaregistrovaný, zaregistrujte sa. Ďakujeme.

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

6/2020

Dane a účtovníctvo v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
12/2019

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
6/2020

DPH v praxi

od 95.00 Eur

Objednať