Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Neoprávnené prevedenie dlhodobého majetku

Dátum: Autor/i: Ing. Marián Drozd Rubrika: Poradňa

Spoločnosť eviduje na účtoch 042 – nehnuteľnosť, ktorá bola zhotovená prostredníctvom stavebných firiem. Z vystavených faktúr za práce stavebných firiem bola odpočítavaná daň z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“). Následne došlo k neoprávnenému prevodu nehnuteľnosti bývalou zamestnankyňou cez darovaciu zmluvu na ňu a následne bol realizovaný prevod darovacou zmluvou na jej dcéru. Došlo aj k prepisu v katastri. Bývalá zamestnankyňa v súčasnosti vráti nehnuteľnosť spoločnosti, zároveň dôjde aj k prepisu v katastri. Aký je správny režim pri prvom fiktívnom darovaní s ohľadom na DPH? Vznikla v tomto prípade povinnosť odviesť DPH v momente darovania? Za predpokladu, že by táto povinnosť vznikla, bolo by možné na tento úkon nahliadať ako na nulitný a podať dodatočné daňové priznanie?

Na účely zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") dodaním tovaru je prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník.
V danom prípade došlo k dodaniu tovaru, čo napokon vyplýva aj z prepisu v katastri nehnuteľnosti.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály