Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Zmluva o tichom spoločenstve

Dátum: Rubrika: Právo pre ekonómov

Zmluva o tichom spoločenstve nepatrí medzi zmluvné typy, s ktorými by sme sa stretávali na dennodennej báze. Príčinou môže byť jednak veľká špecifickosť tejto zmluvy a tiež to, že sa vyskytuje výlučne v obchodnoprávnych vzťahoch. Subjekty, ktoré sa v žiadnej forme nepodieľajú na podnikaní, teda zmluvu o tichom spoločenstve ani nikdy nebudú potrebovať. V neposlednom rade je zvláštnosťou tejto zmluvy tiež to, že jej podstatou je istá utajenosť a tajomnosť, čo vyplýva už z jej samotného názvoslovného označenia. Ucelenú právnu úpravu zmluvy o tichom spoločenstve nájdeme v zákone č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“).

Zmluvné strany

Aj keď inštitút tichého spoločenstva má významovo najbližšie k obchodným spoločnostiam, nemá s nimi vôbec nič spoločné. Ide totiž výlučne o vzťah, ktorý sa zakladá písomnou zmluvou a nezakladá žiadnu obdobu členstva v obchodnej spoločnosti vo forme obchodného podielu. Záväzkový vzťah, ktorý vznikne medzi zmluvnými stranami u tejto zmluvy, je absolútnym obchodnoprávnym vzťahom. To znamená, že sa tento právny vzťah riadi predovšetkým Obchodným zákonníkom a to bez ohľadu na povahu zmluvných strán. Obchodný zákonník označuje zmluvné strany jednoducho ako tichého spoločníka a podnikateľa. Podnikateľom pritom môže byť napríklad aj samostatne zárobkovo činná osoba, ale aj obchodná spoločnosť. Tichým spoločníkom môže byť hocijaká fyzická alebo právnická osoba, zákon na ňu nekladie absolútne žiadne nároky. Z uvedeného vyplýva, že ani jednou zo zmluvných strán nemusí byť obchodná spoločnosť. Zvláštnosťou celého inštitútu tichého spoločenstva je aj vznik ručenia tichého spoločníka za záväzky podnikateľa. Jeho ručenie vznikne podľa § 678 ods. 2 Obchodného zákonníka ex lege vtedy, ak je meno tichého spoločníka zverejnené v obchodnom mene podnikateľa a tiež vtedy, keď svoj status prezradí sám tichý spoločník osobe, s ktorou rokuje podnikateľ pri uzatváraní zmluvy. Prísne vzaté, ak by tichého spoločníka „prezradil“ podnikateľ, toto zákonné ručenie by vzniknúť nemalo.

Forma a obsah zmluvy o tichom spoločenstve

Obchodný zákonník vyžaduje pri tomto zmluvnom type s ohľadom na § 673 ods. 2 Obchodného zákonníka výslovne písomnú formu zmluvy. Žiadne iné formálne náležitosti nie sú vyžadované. Z hľadiska obsahovej stránky musí zmluva obsahovať podstatnú náležitosť tohto typu a tou je záväzok tichého spoločníka poskytnúť určitý vklad podnikateľovi a participovať ním na jeho podnikaní (na zisku aj na strate). Druhou podstatnou náležitosťou je záväzok podnikateľa na platenie časti zisku, ktorá vyplýva z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikateľskej činnosti.

Vznik a zánik účasti tichého spoločníka<

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály