Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Zmeny v opatrení o účtovnej závierke podnikateľov a zákone o účtovníctve

Rubrika: Podvojné účtovníctvo

Dňa 24. septembra 2014 bolo novelizované opatrenie MF SR č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „­opatrenie o účtovnej závierke podnikateľov“). Zmeny sa týkajú najmä štruktúry súvahy a výkazu ziskov a strát (sú nové formuláre) a obsahu údajov v poznámkach. Nadobudli účinnosť 31. decembra 2014. To znamená, že majú vplyv už na účtovnú závierku k 31. decembru 2014.

Zákonom č. 333/2014 Z. z. z 30. októbra 2014 bol novelizovaný zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Zmeny nadobudli účinnosť 1. januára 2015. Na účtovnú závierku k 31. decembru 2014 teda nemajú vplyv.

Prevažná časť týchto zmien bola uskutočnená v dôsledku povinnosti SR implementovať smernicu č. 2013/34/EÚ o individuálnej a konsolidovanej účtovnej závierke.

Zmeny v opatrení o účtovnej závierke podnikateľov (účinnosť od 31. 12. 2014)

Opis

Doterajší predpis

Nový predpis

Podstata zmeny

Štruktúra súvahy a výkazu ziskov a strát

Štruktúra súvahy a výkazu ziskov a strát je predpísaná.

Štruktúra súvahy a výkazu ziskov a strát je naďalej predpísaná, ale je nová.

Zmena štruktúry súvahy a výkazu ziskov a strát. Sú nové formuláre.

Vykazovanie vlastných akcií a vlastných obchodných podielov

Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely sa vykazujú na strane pasív súvahy, vo vlastnom imaní, ako položka znižujúca základné imanie (so záporným znamienkom).

Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely sa vykazujú na strane aktív súvahy, ako krátkodobý finančný majetok (s kladným znamienkom).

Presun vlastných akcií a vlastných obchodných podielov zo strany pasív na stranu aktív.

V tejto súvislosti poukazujeme na nasledujúce ustanovenie Obchodného zákonníka:

Ak má spoločnosť v majetku vlastné akcie a tieto vlastné akcie účtuje (správne by malo byť „vykazuje“) na strane aktív súvahy musí vytvoriť osobitný rezervný fond v rovnakej výške, ktorý môže znížiť alebo zrušiť iba v prípade, ak časť vlastných akcií alebo všetky vlastné akcie prevedie na inú osobu alebo ak zníži základné imanie vzatím časti vlastných akcií alebo všetkých vlastných akcií z obehu (§ 161d ods. 1 Obchodného zákonníka). Zmyslom tohto ustanovenia je týmto osobitným rezervným fondom (je súčasťou vlastných zdrojov, vlastného imania) vytvoriť určitú „záklopku“ proti rozdeleniu vlastného imania akcionárom. Sústrediť v ňom vlastné zdroje (vlastné imanie) na strane pasív v rovnakej výške, ako sú vlastné akcie na strane aktív a tieto vlastné zdroje nemôžu byť vyplatené akcionárom.

Takéto ustanovenie je v Obchodnom zákonníku len pri akciových spoločnostiach. Pri iných obchodných spoločnostiach nie je.

Vlastné imanie

Vlastné imanie má predpísanú štruktúru. Nie celkom správne sa rozlišuje medzi zdrojmi, ktoré prišli do spoločnosti zvonku, od spoločníkov, a zdrojmi, ktoré boli vygenerované spoločnosťou. Napríklad sumy vykázané na účtoch 414 – Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov, 415 – Oceňovacie rozdiely z kapitálových účastín, 416 – Oceňovacie rozdiely z precenenia pri zlúčení, splynutí a rozdelení boli vygenerované samotnou spoločnosťou, ale vykázané sú ako súčasť „Kapitálových fondov“, t. j. ako keby prišli do spoločnosti zvonku, od spoločníkov.

Vlastné imanie má naďalej predpísanú štruktúru. Tá bola zmenená.

Zmena štruktúry vlastného imania, aby sa správne rozlišovalo medzi zdrojmi, ktoré prišli do spoločnosti zvonku, od spoločníkov a zdrojmi, ktoré vygenerovala spoločnosť.

V novej štruktúre je, okrem iného, aj rezervný fond na vlastné akcie (pozri vyššie).

Prepojené účtovné jednotky, podielová účasť

Takéto pojmy sa nepoužívajú.

Ust. § 2 ods. 8 opatrenia o účtovnej závierke podnikateľov

Bol definovaný pojem „podielová účasť“, ktorou je existencia aspoň 20 % podielu na hlasovacích právach v inej účtovnej jednotke. To znamená, že ide o podiel 20 % (vrátane) a vyšší, až do 100 %.

Bol definovaný pojem „prepoje­né účtovné jednotky“, ktorými sa rozumejú účtovné jednotky v skupine, pričom skupinu tvoria materské, dcérske a sesterské účtovné jednotky, na všetkých hierarchických úrovniach. To znamená, že sem patrí nielen bezprostredná materská účtovná jednotka vykazujúcej účtovnej jednotky, ale aj všetky materské účtovné jednotky nad ňou, až po konečnú materskú účtovnú jednotku (angl. ultimate parent). A že sem patrí nielen bezprostredná dcérska účtovná jednotka vykazujúcej účtovnej jednotky, ale aj všetky dcérske účtovné jednotky pod ňou (vnukovské, pravnukovské atď.) Do skupiny nepatria spoločné podniky a pridružené podniky.

Definovaná je aj „pridružená účtovná jednotka“, ako účtovná jednotka, v ktorej má podielovú účasť iná účtovná jednotka a táto iná účtovná jednotka má podstatný vplyv podľa § 27 ods. 1 písm. a) cit. zákona.

Boli definované nové pojmy, v nadväznosti na smernicu:

  • prepojené účtovné jednotky (smernica: angl. affiliated undertakings, nem. verbundene Unternehmen)
  • podielová účasť (smernica: angl. participating interests, nem. Beteiligung),
  • pridružená účtovná jednotka (smernica: angl. associated undertaking, nem. assoziiertes Unternehmen).

Najčastejším prípadom vzniku dcérskej účtovnej jednotky v praxi je ten, keď v nej má nejaká iná účtovná jednotka nadpolovičnú väčšinu hlasovacích práv (51 až 100 %).

Vykazovanie dlhodobého finančného majetku, pohľadávok a záväzkov,

ako aj niektorých nákladov a výnosov (výnosy z cenných papierov a podielov, výnosy z krátkodobého finančného majetku, nákladové úroky, výnosové úroky)

Vykazovanie je podľa rôznych kritérií. Napríklad pri pohľadávkach a záväzkoch má prednosť vykazovanie podľa toho, či sú z obchodného styku, a nie podľa toho, či sú voči prepojeným účtovným jednotkám alebo voči podielovej účasti.

Prednosť má vykazovanie podľa toho, či ide o:

  • prepojené účtovné jednotky,
  • podielovú účasť okrem prepojených účtovných jednotiek,
  • ostatné účtovné jednotky.

Pretože zmena vykazovania týchto položiek by mohla mnohým účtovným jednotkám spôsobiť komplikácie (napr. nie všetky majú analytickú evidenciu prispôsobenú takémuto novému členeniu), prechodné ustanovenia umožňujú v účtovnej závierke k 31. decembru 2014 určité zjednodušenia. V niektorých prípadoch:

  • vyžadujú, aby sa na nových riadkoch ešte nevykázalo nič, (použitá je formulácia „sa vykazuje“, čo znamená, že účtovná jednotka sa nemôže sama rozhodnúť),
  • umožňujú, aby sa na nových riadkoch už vykázali zostatky v novom členení, a je to ponechané na rozhodnutie účtovnej jednotky (použitá je formulácia „nie je potrebné vykazovať“, čo znamená, že účtovná jednotka sa môže sama rozhodnúť).

(Pozri prechodné ustanovenia, § 4bg opatrenia o účtovnej závierke podnikateľov.)

Mimoriadne náklady, mimoriadne výnosy

Vo výkaze ziskov a strát sa ako samostatné položky ­vykazujú mimoriadne náklady a mimoriadne výnosy.

Mimoriadne náklady (účtová skupina 58) sú náklady neobvyklého charakteru vzhľadom na bežnú činnosť účtovnej jednotky, ako aj mimoriadne udalosti vyskytnuté sa náhodne. Ide napríklad o škody v dôsledku živelnej pohromy, náklady z dôvodu postúpenia alebo ukončenia hospodárskej činnosti alebo zložky hospodárskej činnosti účtovnej jednotky (§ 72 Postupov účtovania v PÚ).

Mimoriadne výnosy (účtová skupina 68) sú výnosy neobvyklého charakteru vzhľadom na bežnú činnosť účtovnej jednotky, ako aj mimoriadne udalosti vyskytnuté sa náhodne. Ide napríklad o výnosy z dôvodu postúpenia alebo ukončenia hospodárskej činnosti alebo zložky hospodárskej činnosti účtovnej jednotky (§ 82 Postupov účtovania v PÚ).

V poznámkach sa vyžaduje uviesť ich opis a sumu [opatrenie o účtovnej závierke podnikateľov, príloha č. 3 časť H písm. f), ako aj časť I písm. d)].

Vo výkaze ziskov a strát boli položky mimoriadne náklady a mimoriadne výnosy zrušené.

V poznámkach sa vyžaduje uviesť opis a sumu:

  • nákladov, ktoré majú výnimočný rozsah alebo výskyt,
  • výnosov, ktoré majú výnimočný rozsah alebo výskyt.

[Pozri opatrenie o účtovnej závierke podnikateľov, príloha

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály