Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Zmeny v jednoduchom účtovníctve od 1. januára 2005

Rubrika: Jednoduché účtovníctvo

Účtovné jednotky v zmysle § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov sú povinné dodržiavať postupy účtovania. Pre ÚJ účtujúce v sústave JÚ došlo od 1. 1. 2005 k viacerým zmenám.

 

Účtovné jednotky (ÚJ) v zmysle § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) sú povinné dodržiavať postupy účtovania. ÚJ účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva (JÚ) sú povinné dodržiavať postupy účtovania, ktoré ustanovuje opatrenie MF SR č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú, alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“). Pre ÚJ účtujúce v sústave JÚ došlo od 1. 1. 2005 k zmenám, ktoré vyplývajú z:

  • opatrenia MF SR č. MF/11158/2004-74, ktorým sa menia a dopĺňajú Postupy účtovania v JÚ (ďalej len „opatrenie č. MF/11158/2004-74“) uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 14/2004 a
  • zákona č. 561/2004 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 562/2003 Z. z.


Zmeny vyplývajúce z novely Postupov účtovania v JÚ

Opatrenie MF SR č. MF/11158/2004-74 nadobudlo účinnosť 1. januára 2005. Predmetom novely Postupov účtovania v JÚ boli rôzne zmeny a doplnenia. Boli doplnené tieto ustanovenia:
§ 5 ods. 6 Postupov účtovania v JÚ

„Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.“

Poznámka pod čiarku k odkazu 7 znie:

7) § 22 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z.

ÚJ pri hmotnom majetku podľa § 5 ods. 3 písm. b) Postupov účtovania v JÚ, ktorého ocenenie je nižšie, alebo sa rovná sume podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“), t. j. je nižšie alebo rovné 30 000 Sk, sa môže rozhodnúť, že tento majetok:
  • nebude považovať za dlhodobý majetok, ale bude o ňom účtovať ako o zásobách (účinnosť od 1. 1. 2005),
  • bude považovať za dlhodobý majetok. Túto možnosť upravovali Postupy účtovania v JÚ aj pred 1. 1. 2005 v § 5 ods. 5, ktorého zmena má upresňujúci charakter.
Hmotným majetkom podľa § 5 ods. 3 písm. b) Postupov účtovania v JÚ sú samostatné hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok okrem hnuteľných vecí podľa § 5 ods. 3 písm. a) Postupov účtovania v JÚ, t. j. okrem pozemkov, stavieb, bytov a nebytových priestorov, umeleckých diel, zbierok a predmetov z drahých kovov.
 
§ 5 ods. 12 Postupov účtovania v JÚ

„Opravná položka k odplatne nadobudnutému majetku sa odpisuje pravidelne počas 15 rokov od nadobudnutia dlhodobého majetku. Pri jej úplnom odpísaní sa z účtovníctva vyradí.“

Ustanovenie upravuje odpisovanie opravnej položky k odplatne nadobudnutému majetku a nadväzuje na § 5 ods. 10 a 11 Postupov účtovania v JÚ. Lehota na odpísanie opravnej položky k nadobudnutému majetku sa stanovuje na 15 rokov od nadobudnutia dlhodobého majetku.

Do 31. 12. 2004 ustanovenie o opravnej položke k nadobudnutému majetku neupravovalo dobu odpisovania. Pri odpisovaní je potrebné vychádzať z ustanovení ZDP, a to takto:
  • V roku 2003 sa vychádzalo z § 25 ods. 1 písm. v) predchádzajúceho zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov. Podľa neho daňovým výdavkom bola tvorba opravných položiek k nadobudnutému majetku zahrnovanej do výdavkov alebo príjmov v súlade s účtovnými predpismi, pričom u daňovníka účtujúceho v sústave JÚ bola doba zahrnovania rovnaká ako u daňovníka účtujúceho v sústave PÚ. Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) ustanovuje v § 39 dobu odpisovania opravnej položky k nadobudnutému majetku do nákladov alebo do výnosov na 15 rokov. Zároveň Postupy účtovania v PÚ v § 86 ods. 2 ustanovujú, že od 1. 1. 2003 nové účtovné prípady sa neúčtujú ako opravné položky k nadobudnutému majetku, ale opravné položky už vytvorené sa doodpisujú podľa už spomínaného § 39 Postupov účtovania v PÚ. Nové účtovné prípady v sústave PÚ sa účtujú ako goodwill, ktorý je potrebné odpísať do 5 rokov. Domnievame sa, že nie je možné stotožňovať pojem opravnej položky k nadobudnutému majetku s pojmom goodwill, preto je dobou odpisovania opravnej položky k nadobudnutému majetku aj po 1. 1. 2003 15 rokov.
  • Od 1. 1. 2004 sa vychádza z § 20 ods. 13 ZDP, ktorý ustanovuje, že vytvorená opravná položka k nadobudnutému majetku sa zahrnie do daňových výdavkov alebo príjmov v súlade s účtovnými predpismi, pričom u daňovníka účtujúceho v sústave JÚ je doba zahrnovania rovnaká ako u daňovníka účtujúceho v sústave PÚ, t. j. 15 rokov.
§ 10a Postupov účtovania v JÚ – Účtovanie finančného prenájmu
„(1) Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie
a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu14a) tohto majetku,
b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu majetku; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena14b), za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu majetku prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu,
c) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými budúcimi výnosmi; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery.
 
(2) V deň odovzdania majetku ná
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály