Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Zápočet daňovej straty zahraničnej pobočky na zisk materskej spoločnosti

Rubrika: Právo pre ekonómov

Dňa 13. 12. 2005 Európsky súdny dvor (ESD) vyniesol rozhodnutie v prípade Marks&Spencer Plc vs. Halsey. Predmetom sporu bolo zamietnutie žiadosti započítať daňovú stratu zahraničných pobočiek v troch iných krajinách EÚ na zisk materskej spoločnosti vo Veľkej Británii. Rozhodnutie ESD, vrátane jeho rozpočtových dôsledkov, predstavuje pre členské štáty EÚ výzvu a pripomína im otvorený problém konsolidácie daňového základu skupiny podnikov operujúcich v EÚ, s ktorým sa bude treba vyrovnať v daňových systémoch krajín EÚ. Rozhodnutie môže urýchliť prijatie smernice Európskej Komisie o daňovej strate alebo prijatie spoločných pravidiel EÚ pre určenie spoločného konsolidovaného daňového základu korporátnej dane subjektov podnikajúcich v skupine.

Dňa 13. 12. 2005 Európsky súdny dvor (ESD) vyniesol rozhodnutie v prípade Marks&Spencer Plc vs. Halsey. Predmetom sporu bolo zamietnutie žiadosti započítať daňovú stratu zahraničných pobočiek v troch iných krajinách EÚ na zisk materskej spoločnosti vo Veľkej Británii. Rozhodnutie ESD, vrátane jeho rozpočtových dôsledkov, predstavuje pre členské štáty EÚ výzvu a pripomína im otvorený problém konsolidácie daňového základu skupiny podnikov operujúcich v EÚ, s ktorým sa bude treba vyrovnať v daňových systémoch krajín EÚ. Rozhodnutie môže urýchliť prijatie smernice Európskej Komisie o daňovej strate alebo prijatie spoločných pravidiel EÚ pre určenie spoločného konsolidovaného daňového základu korporátnej dane subjektov podnikajúcich v skupine.

 

Modely zaobchádzania s daňovou stratou zahraničnej zložky

Jednotlivé štáty (daňové jurisdikcie) vo všeobecnosti môžu vo svojich daňových systémoch uplatniť jeden z troch prístupov na zamedzenie dvojitého zdanenia zisku a na zahrnutie zisku/straty stálej prevádzkarne v krajine zdroja do daňového základu dane korporátnej dane právnickej osoby v krajine rezidenta. Sú to metóda vyňatia, metóda odpočtu/reintegrácie a metóda zápočtu.

Zatiaľ čo v prípade zisku sa nevyskytujú v súvislosti s metódou zápočtu zvláštne problémy, opak je pravdou v prípade straty zahraničnej pobočky. Ohľadom možnosti zahrnúť daňovú stratu zahraničnej pobočky do celosvetových príjmov daňovníka existujú tri modely, ktoré úzko súvisia s možnosťou konsolidácie spoločného daňového základu podnikov v skupine. Možno ich označiť ako uzavretý model (SR), kompromisný model (Veľká Británia, Švajčiarsko) a úplný model (Dánsko, Rakúsko).

Uzavretý model umožňuje zahrnúť zisk zahraničnej pobočky do celosvetových príjmov materskej spoločnosti v krajine jej rezidentstva a následne zápočet korporátnej dane zaplatenej v štáte, kde je umiestnená zahraničná pobočka, zostáva však uzavretý pred rovnakým zaobchádzaním s daňovou stratou zahraničnej pobočky. Model neumožňuje žiadnu konsolidáciu zisku skupiny podnikov prostredníctvom zápočtu daňovej straty zahraničnej pobočky. Sem patrí aj slovenský daňový systém (§ 17 ods. 14 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov). Negatívnym dôsledkom neriešenia konsolidácie daňového základu korporátnej dane subjektov podnikajúcich v skupine je, že zúčastnené subjekty (väčšinou multinacionálne spoločnosti) v týchto prípadoch zneužívajú na ovplyvnenie spoločného daňového základu presuny ziskov cez oceňovania vnútroskupinových cezhraničných transferov (transferové oceňovanie) najmä v daňových jurisdikciách s vysokou sadzbou korporátnej dane.

Kompromisný model umožňuje konsolidáciu daňového základu podnikov v skupine tým, že umožňuje zápočet daňovej straty zahraničnej pobočky na zisk materskej spoločnosti len v prípade redukovaného okruhu zahraničných pobočiek. Konkrétne zahraničných pobočiek – rezidentov v krajine, ktorá tento model aplikuje. Vylučuje však zápočet daňovej straty zahraničných pobočiek na zisk iného podniku v skupine, ktorý má sídlo v daňovej jurisdikcii poskytujúcej toto zaobchádzanie, ak zahraničná pobočka je rezidentom iného štátu. Významnou ekonomickou výhodou tohto modelu je, že rieši problém medzinárodného dvojitého ekonomického zdanenia.

Úplný model poskytuje také zaobchádzanie s daňovou stratou pobočky v zahraničí, ktoré umožňuje úplnú konsolidáciu daňového základu korporátnej dane skupiny podnikov vzhľadom na daňovú stratu všetkých jej členov. Umožňuje zápočet daňovej straty všetkých zahraničných pobočiek bez obmedzenia.

Tabuľka č. 1: Prehľad daňových systémov členských krajín EÚ podľa možnosti zápočtu daňovej straty v skupine podnikov

Uzavretý model
Kompromisný model
Úplný model
Belgicko, Česká republika, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Litva, Slovensko
Cyprus, Fínsko, Nemecko, Írsko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Holandsko, Veľká Británia
Rakúsko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko
 
Pozn.: Všetky krajiny okrem Estónska umožňujú zápočet daňovej straty na zisk v budúcich obdobiach.
 

Pravidlá zápočtu daňovej straty zahraničnej pobočky uplatňované vo Veľkej Británii

Veľká Británia (VB) umožňuje konsolidáciu daňového základu korporátnej dane skupiny podnikov, avšak iba vo vybraných prípadoch. Zaraďuje sa tak k daňovým jurisdikciám, ktoré uplatňujú kompromisný model konsolidácie daňového základu podnikov v skupine a zahrnutia daňovej straty zahraničnej pobočky do daňového základu korporátnej dane.
Výber prípadov, v ktorých je možné započítať daňovú stratu zahraničnej pobočky na zisk materskej spoločnosti, je založený na odlišnom zaobchádzaní s rezidentskými zahraničnými pobočkami (foreign resident subsidiary, branch) a s nerezidentskými zahraničnými pobočkami (nonrezident foreign subsidiary).

Vo VB sa uplatňuje v prípade zisku aj straty zahraničných pobočiek, ktoré majú rezidentstvo vo VB, princíp zdanenia celosvetových príjmov a na zamedzenie dvojitého zdanenia metóda zápočtu. Podľa zákona o daniach z príjmov platného vo VB (Income and Corporation Taxes Act 1988, ďalej len „ICTA“) zisk zahraničnej pobočky, ktorá má rezidentstvo vo VB, je zdanený korporátnou daňou podľa pravidiel platných vo VB a daň zo zisku zaplatená v zahraničí sa započíta na celosvetovú daňovú povinnosť vo VB. Ak zahraničná pobočka majúca rezidentstvo vo VB realizuje v zahraničí stratu, je možné ju, rovnako ako zisk, započítať na celkový zisk materskej spoločnosti, ktorá má sídlo vo VB. Neberie sa pritom do úvahy, či strata pobočky bola započítaná aj v zahraničí. Strata, takisto ako zisk, musí byť vyčíslená podľa pravidiel ICTA. Okrem toho spoločnosti vo VB, ktoré vzájomne vlastnia 75 % majetku, taktiež môžu uplatniť vzájomne medzi sebou zápočet daňovej straty niektorej z nich na zisk inej z nich. Obidve spoločnosti, stratová aj zisková, musia byť rezidentom VB. Možnosť zápočtu daňovej straty zahraničnej pobočky s rezidentstvom vo VB na zisk materskej alebo inej spoločnosti v skupine, ktorá je rezidentom VB, predstavuje pre podniky v skupine daňovú výhodu, pričom vznikajúca daňová úspora skupiny podnikov sa materializuje v hotovostnej rovine.

Možnosť konsolidácie daňového základu podnikov v jednej skupine prostredníctvom zápočtu daňovej straty zahraničnej pobočky na zisk materskej spoločnosti alebo iného podniku v skupine je však podľa ICTA obmedzená výhradne na tie zahraničné pobočky, ktoré sú rezidentami VB. Vylučuje sa zápočet daňovej straty zahraničných pobočiek, ktoré sú re

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály