Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Zákon o pravidlách riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia (II.)

Dátum: Rubrika: Medzinárodné zdaňovanie Zo seriálu: Zákon o pravidlách riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia

V úvodnej časti autorka predstavila zákon č. 11/2019 Z. z. o pravidlách riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia (ďalej len „zákon o pravidlách riešenia sporov“), ktorý je transpozíciou Smernice Rady (EÚ) 2017/1852 z 10. októbra 2017 o mechanizmoch riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia v Európskej únii (ďalej len „smernica o mechanizmoch riešenia sporov“). V prvej časti sa autorka okrem iného venovala hlavným cieľom smernice o mechanizmoch riešenia sporov, pravidlám zákona, príslušnými orgánmi a časovou aplikáciou.

Konanie o zamedzení dvojitého zdanenia

Začatie konania o zamedzení dvojitého zdanenia

Konanie o zamedzení dvojitého zdanenia začína na základe žiadosti dotknutého daňového subjektu. Žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia je potrebné doručiť ministerstvu financií, pričom takúto žiadosť musí dotknutý daňový subjekt doručiť aj príslušnému orgánu členskému štátu, ktorého sa sporná otázka týka, resp. všetkým takýmto príslušným orgánom, ak je zainteresovaných viac členských štátov. Každý štát však týchto prípadoch postupuje podľa svojich právnych predpisov, ktorými bola smernica o mechanizmoch riešenia sporov transponovaná.

Žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia

Žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia musí dotknutý daňový subjekt podať najneskôr do troch rokov od doručenia prvého oznámenia o úkone, ktorý vedie k spornej otázke. Takýmto úkonom môže byť napríklad rozhodnutie o vyrubení dane, protokol z daňovej kontroly, ale tiež to môže byť aj výzva na podanie daňového priznania, ktorá nasvedčuje, resp. smeruje k tomu, že sporná otázka môže vzniknúť, avšak v každom prípade je potrebné brať ohľad na okolnosti konkrétneho prípadu. Lehota na podanie takejto žiadosti musí byť zachovaná aj vtedy, ak dotknutý daňový subjekt podá voči rozhodnutiu o vyrubení dane opravný prostriedok.

Žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia podľa 2. časti zákona musí obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti, ktoré sú uvedené v § 3 ods. 3 v písmenách a) až n) zákona. Ide o obligatórne náležitosti, preto v prípade, ak žiadosť nebude obsahovať niektorú z nich, ministerstvo postupuje primerane podľa § 13 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“), t. j. vyzve dotknutý daňový subjekt, aby žiadosť doplnil, resp. nedostatky odstránil, a zároveň ho poučí o následkoch nevyhovenia výzve.

Ministerstvo financií môže taktiež dotknutý daňový subjekt vyzvať, aby mu poskytol doplňujúce informácie, a to najneskôr do troch mesiacov od doručenia žiadosti o zamedzenie dvojitého zdanenia. Dotknutý daňový subjekt na túto výzvu odpovedať najneskôr do troch mesiacov od jej doručenia a svoju odpoveď musí v rovnakej lehote zaslať aj príslušnému orgánu členského štátu, ktorého sa sporná otázka týka.

Lehota na rozhodnutie o žiadosti o zamedzenie dvojitého zdanenia je šesť mesiacov od jej doručenia alebo šesť mesiacov od doručenia doplňujúcich informácií. Ak by ministerstvo financií v tejto lehote nerozhodlo, žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia sa automaticky považuje za prijatú.

Ministerstvo financií môže vyriešiť spornú otázku aj jednostranne, t. j. bez zapojenia príslušného orgánu členského štátu, ktorého sa sporná otázka týka. Avšak jednostranné vyriešenie môže byť uskutočnené najneskôr do šiestich mesiacov od doručenia žiadosti o zamedzenie dvojitého zdanenia alebo do šiestich mesiacov od doručenia doplňujúcich informácií.

Ministerstvo financií odmietne žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia:

  • ak dotknutý daňový subjekt neposkytol doplňujúce informácie v lehote a v požadovanom rozsahu,
  • ak sporná otázka vôbec neexistuje alebo,
  • ak žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia nebola podaná v lehote troch rokov od doručenia prvého oznámenia o úkone, ktorý vedie k spornej otázke.

Odvolanie proti rozhodnutiu ministerstva financi, ktorým bola žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia odmietnutá, je prípustné len v tom prípade, ak žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia odmietlo ministerstvo financií a zároveň aj príslušný orgán každého zainteresovaného členského štátu, ktorého sa sporná otázka týka.

Dotknutý daňový subjekt môže svoju žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia vziať späť. Späťvzatie musí byť takisto doručené aj príslušnému orgánu členského štátu, ktorého sa sporná otázka týka. Dňom doručenia späťvzatia ministerstvu financií sa konanie o zamedzenie dvojitého zdanenia považuje za ukončené. Toto konanie môže byť ukončené aj z dôvodu zániku existencie spornej otázky. Sporná otázka môže zaniknúť napríklad pre to, že zanikne dotknutý daňový subjekt.

Zamedzenie dvojitého zdanenia vzájomnou dohodou

Ďalšou fázou riešenia sporu týkajúceho sa zdanenia je tzv. proces vzájomnej dohody. Táto fáza nastupuje len v prípade, ak bola žiadosť o zamedzenie dvojitého zdanenia prijatá príslušným orgánom každého zainteresovaného štátu, t. j. aj ministerstvom financií aj príslušným orgánom členského štátu, ktorého sa sporná otázka týka.

Vyriešenie sporu vzájomnou dohodou znamená, že príslušné orgány členských štátov, ktorých sa sporná otázka týka, sa v zákonom stanovenej lehote dohodnú, ktorý štát bude mať právo príjem alebo kapitál, ktorý je predmetnom zdanenia, zdaniť. K dohode musí dôjsť do dv

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály