Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Vzory dokumentov č. 1 – výzvy správcu dane

Rubrika: Správa daní

Zákon o správe daní ukladá daňovému subjektu celý rad povinností, na splnenie ktorých správca dane môže upozorniť, ak daňový subjekt nesplnil povinnosť dobrovoľne, resp. včas alebo v plnom rozsahu. Na tento účel slúži inštitút výzvy, ktorú správca dane zasiela daňovému subjektu. Zákon o správe daní v niek­torých prípadoch upravuje zaslanie výzvy ako fakultatívny procesný prostriedok, na základe ktorého daňový subjekt môže povinnosť uloženú zákonom dodatočne splniť (napríklad výzva na podanie daňového priznania podľa § 42 cit. zákona), ale v niektorých štádiách konania je zaslanie výzvy pre správcu dane obligatórne (napríklad pri vytýkacom konaní).

Zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“) je základným procesným predpisom, ktorým sa upravuje konanie v oblasti daní. Vo vzťahu k hmotnoprávnym predpisom má povahu subsidiárnej právnej normy, čo znamená, že ak je postup upravený v príslušnom hmotno- právnom predpise, ustanovenia zákona o správe daní sa nepoužijú (§ 1 ods. 2 cit. zákona). Jednotlivé ustanovenia zákona o správe daní upravujú práva a povinnosti daňových subjektov, ako aj práva a povinnosti daňových orgánov pri správe daní. Pojem správa daní zahŕňa vo svojom obsahu v podstate celú činnosť správcu dane vo vzťahu k daňovému subjektu – od jeho zaevidovania, registrácie, daňovej kontroly, daňového konania až do prípadného núteného vymáhania daňových nedoplatkov, ak daňová povinnosť daňového subjektu nebola dobrovoľne splnená.

Ako už bolo uvedené, zákon o správe daní ukladá daňovému subjektu celý rad povinností, na splnenie ktorých správca dane môže upozorniť, ak daňový subjekt nesplnil povinnosť dobrovoľne, resp. včas alebo v plnom rozsahu. Na tento účel slúži inštitút výzvy, ktorú správca dane zasiela daňovému subjektu. Zákon o správe daní v niek­torých prípadoch upravuje zaslanie výzvy ako fakultatívny procesný prostriedok, na základe ktorého daňový subjekt môže povinnosť uloženú zákonom dodatočne splniť (napríklad výzva na podanie daňového priznania podľa § 42 cit. zákona), ale v niektorých štádiách konania je zaslanie výzvy pre správcu dane obligatórne (napríklad pri vytýkacom konaní).
 
Podľa § 1a písm. d) zákona o správe daní je daňovým konaním konanie, v ktorom správca dane rozhoduje o právach a povinnostiach daňového subjektu. V zmys­le tejto definície je teda možné považovať za daňové konanie až vyrubovacie konanie, ktorému však prechádza prípravné konanie. V ňom je potrebné splniť predpoklady na správne určenie a vybranie dane. Pred prípravným konaním, ktoré v podstate začína registráciou daňových subjektov a patrí do neho tiež oznamovacia povinnosť, súčinnosť tretích osôb, vyhľadávacia činnosť, ukladanie pokút, uloženie záznamovej povinnosti, zákon o správe daní sa zaoberá základnými a všeobecnými ustanoveniami, z ktorých tiež vyplývajú pre daňový subjekt povinnosti, na splnenie ktorých ho správca dane môže vyzvať.
 

Svedecká výpoveď

Podľa § 7 ods. 1 zákona o správe daní je povinný vypovedať ako svedok každý, komu sú známe dôležité okolnosti potrebné na účely správy daní. Svedok je označený zákonom o správe daní ako tretia osoba (§ 6). Zákon o správe daní upravuje výnimky zo všeobecnej povinnosti svedčiť. Je zakázaný výsluch svedka o utajovaných skutočnostiach podľa zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností v znení neskorších predpisov, iba ak by bol svedok oslobodený od povinnosti zacho­vávať mlčanlivosť o uta­jo­va­ných sku­to­č­nostiach príslušným orgánom alebo tým, v záujme koho má túto povinnosť. Správca dane musí prihliadať na túto skutočnosť z úradnej povinnosti. Svedok tiež nesmie byť vypočúvaný o skutočnostiach, na ktoré sa vzťahuje zákonom uložená povinnosť mlčanlivosti. Ak osoba viazaná povinnosťou zachovávať štátne tajomstvo alebo povinnosťou mlčanlivosti nebola oslobodená od tejto povinnosti, nesmie byť vypočúvaná, aj keby sama chcela vypovedať. Od zákazu výsluchu svedka, na čo musí správca dane prihliadať z úradnej moci, je potrebné odlišovať právo odoprieť výpoveď, čo je svedok povinný výslovne uplatniť u správcu dane ešte pred začatím výsluchu. Právo odoprieť výpoveď má podľa zákona ten, kto by ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám. Blízkou osobou na účely zákona o správe daní je manžel, druh, príbuzný v priamom rade a jeho manžel, súrodenec a jeho manžel, osvojiteľ a osvojenec a ich potomkovia a manželia. Odoprieť svedectvo o veciach, o ktorých sa dozvedeli pri výkone svojej funkcie môžu v zmysle Čl. 79 Ústavy SR poslanci NR SR aj po skončení poslaneckého mandátu. Zákon o správe daní oprávňuje správcu dane vyzvať svedka na podanie písomného svedectva, ak je to primerané vzhľadom na okolnosti prípadu, rozsah a význam svedectva, pretože pri tomto druhu svedectva správca dane nemá možnosť klásť svedkovi otázky na odstránenie rozporov a doplnenie svedectva. Vzhľadom na to, že svedecká výpoveď je dôležitým dôkazným prostriedkom v procese správy daní, ako aj v rámci daňového konania, správca dane je oprávnený uložiť svedkovi povinnosť, aby sa dostavil osobne a aby vypovedal ako svedok. Svedecká výpoveď je osobným úkonom viazaným na určitú osobu, ktorý nemôže namiesto nej vykonať nikto iný. Ak sa svedok napriek výzve správcu dane nedostaví na výsluch, správca dane mu môže uložiť pokutu až do výšky 1 mil. Sk. V záujme zachovania práva daňového subjektu na spravodlivý proces, zaručený Ústavou SR ako aj Základnou listinou práv a slobôd je potrebné, aby správca dane pri výsluchu svedka zabezpečil účasť daňového subjektu, resp. jeho zástupcu na základe udeleného plnomocenstva. Daňový subjekt (jeho zástupca) má právo klásť svedkom otázky, pričom ak správca dane nezabezpečí realizáciu jeho práva, svedecká výpoveď by nemohla byť považovaná za dôkaz, získaný v súlade so zákonom a v ďalšom konaní by nemohla slúžiť ako dôkaz, príp. pomôcka.
 
 
Výzva č. 1:

Daňový úrad ...........................................  Ulica č. ......................... PSČ .......................
Váš list číslo/zo dňa:                                  Naše číslo:                      Vybavuje/linka:           Miesto a dátum:

Vec: Výzva

Daňový úrad ..... Vás podľa § 7 ods. 1 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov vyzýva, aby ste sa dostavili dňa ..... o ..... hod. na tunajší úrad č. dverí ....., kde budete vypočutý ako svedok v daňovom konaní .....

Poučenie:

Podľa § 7 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov ste povinný vypovedať v daňovom konaní ako svedok o dôležitých okolnostiach týkajúcich sa iných osôb. Vašou povinnosťou je vypovedať pravdivo a nič nezamlčať. V opačnom prípade sa dopustíte priestupku podľa § 21 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.

Ako svedkovi Vám podľa § 28 ods. 2 písm. a) zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov patrí náhrada hotových výdavkov a ušlej mzdy. Tento nárok treba uplatniť súčasne s dokladmi, ktoré ho preukazujú, do piatich pracovných dní po výsluchu na tunajšom daňovom úrade, inak nárok zaniká.

V prípade, ak tejto výzve nevyhoviete, správca dane Vám môže podľa § 35 ods. 12 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov uložiť pokutu.

..................................................................................................................
vlastnoručný podpis povereného zamestnanca správcu dane
s uvedením jeho mena, priezviska a funkcie a odtlačok úradnej pečiatky
 

Zastupovanie

Zákon o správe daní upravuje inštitút zastúpenia v § 9. Rozlišuje medzi zastupovaním zákonným a zastupovaním na základe plnomocenstva, ktorú daňový subjekt udelí zástupcovi ním zvolenému. Zákonné zastúpenie fyzickej osoby, ktorá nemôže v daňovom konaní vystupovať samostatne, prichádza do úvahy v prípade nedostatku v spôsobilosti na právne úkony, a to buď z dôvodu nedostatku veku (maloleté dieťa) alebo z dôvodu pozbavenia spôsobilosti na právne úkony súdom – úplne alebo čiastočne. Zákonným zástupcom je rodič dieťaťa alebo opatrovník určený súdom a ak opatrovník ustanovený súdom nie je, ustanoví ho rozhodnutím správca dane. Správca dane môže ustanoviť zástupcu aj tomu, koho pobyt nie je známy, komu sa nepodarilo doručiť písomnosti na známu adresu v zahraničí, alebo nemôže osobne konať pred správcom dane z rôznych subjektívnych dôvodov (dlhodobá choroba, väzba a pod.). Inštitút zastupovania zákon o správe daní upravuje len pre fyzické osoby (FO), pre právnické osoby (PO) cit. ustanovenie nie je možné aplikovať. Zastupovanie na základe plnomocenstva je zmluvným zastúpením medzi daňovým subjektom a osobou, ktorú si daňový subjekt zvolil ako zástupcu. Zastúpiť sa môže dať aj zákonný zástupca daňového subjektu alebo opatrovník. Osobitosťou zastúpenia na základe plnomocenstva v konaní pred správcom dane je, že plnomocenstvo musí okrem predpísaných náležitostí obsahovať aj úradne overený podpis toho, kto sa dal zastúpiť. Ak daňový subjekt alebo zákonný zástupca daňového subjektu alebo opatrovník si zvolil zástupcu na základe dohody o plnomocenstve, správca dane koná len s týmto zástupcom. Právna úprava však nevylučuje možnosť, aby v prípade potreby správca dane rokoval priamo s daňovým subjektom, alebo aby ho vyzval na vykonanie niektorých úkonov. Vtedy však musí o tom upovedomiť aj zvoleného zástupcu.
 
 
Výzva č. 2:

Daňový úrad ...........................................  Ulica č. ......................... PSČ .......................
Váš list číslo/zo dňa:                                  Naše číslo:                      Vybavuje/linka:           Miesto a dátum:

Vec: Výzva

Daňový úrad ..... Vás podľa § 9 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov

vyzýva,

aby ste sa dňa ..... o ..... hod. dostavili na tunajší úrad č. dverí ..... za účelom .................. (uvedie sa úkon, ktorý musí daňový subjekt vykonať osobne, napríklad podanie vysvetlenia, alebo svedecká výpoveď).

..................................................................................................................
vlastnoručný podpis povereného zamestnanca správcu dane
s uvedením jeho mena, priezviska a funkcie a odtlačok úradnej pečiatky
 
Ak niekoľko daňových subjektov urobilo spoločné podanie, alebo ak vystupujú spoločne v rovnakej veci, prípadne sú spoluvlastníkmi veci, ktorá je predmetom zdanenia, je potrebné, aby si zvolili spoločného zástupcu. Správca dane bude konať so spoločným zástupcom a bude mu aj doručovať písomnosti. Vzhľadom na charakter priamych daní (napr. daň z príjmov) alebo nepriamych daní (napr. daň z pridanej hodnoty) inštitút spoločného zástupcu sa bude využívať najmä pri miestnych daniach upravených zákonom č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o miestnych daniach“). Ak sú naplnené dôvody na určenie spoločného zástupcu, musia si ho dotyčné daňové subjekty medzi sebou zvoliť. Ak tak neurobia, správca dane ich vyzve na splnenie tejto povinnosti a ak ani potom nedôjde k zvoleniu spoločného zástupcu, určí ho správca dane a upovedomí o tom všetky dotknuté daňové subjekty.
 
 
Výzva č. 3:

Daňový úrad ...........................................  Ulica č. ......................... PSČ .......................

Váš list číslo/zo dňa:

                                  Naše číslo:                      Vybavuje/linka:           Miesto a dátum:


Vec: Výzva

Daňový úrad ………. Vás podľa § 9 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov

vyzýva,

aby ste si na účely daňového konania ..... (uviesť v akej veci) zvolili spoločného zástupcu.

Meno, priezvisko, adresu a rodné číslo zvoleného zástupcu oznámte tunajšiemu daňovému úradu v lehote do ...... Zároveň predložte písomné plnomocenstv
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály