Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Vznik dočasnej pracovnej neschopnosti v ochrannej lehote

Dátum: Rubrika: Poistné, odvody a mzdy

Jednou z najdôležitejších súčastí systému sociálneho poistenia je nemocenské poistenie ako poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. Od 1. januára 2004 sa nemocenské poistenie systémovo rozdelilo na časovo krátkodobú a časovo dlhodobú dočasnú pracovnú neschopnosť (ďalej aj „DPN“).

Počas časovo krátkodobej DPN, trvajúcej do 10 dní (vrátane), zabezpečuje náhradu príjmu zamestnancom ich zamestnávateľ a pri časovo dlhodobej DPN, trvajúcej od 11. dňa (vrátane), je hmotné zabezpečenie poistencov poskytované prostredníctvom nemocenskej dávky s názvom nemocenské. Nemocenské dávky sú financované z príspevkov zamestnancov a zamestnávateľov a na konanie vo veciach nemocenského poistenia sú vecne príslušné organizačné zložky Sociálnej poisťovne.

Cieľom článku je oboznámiť čitateľov, aké sú základné podmienky pre vznik nároku na hmotné zabezpečenie počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti a priblížiť inštitút ochrannej lehoty, ktorá sa uplatňuje v prípade, ak vznikne dočasná pracovná neschopnosť po zániku nemocenského poistenia.

Nárok na náhradu príjmu (počas prvých 10 dní trvania DPN) má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ okrem príjmu, ktorý sa poskytuje z iného dôvodu než za vykonanú prácu za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti. Nárok na poskytnutie dávky nemocenské (ak DPN trvá viac ako 10 dní) vzniká:

  • ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote,
  • zamestnanec nemá žiaden príjem za vykonanú prácu považujúci sa za vymeriavací základ, a ktorý je vyplatený za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti (rozhodujúce je, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu),
  • nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie.

Inštitút ochrannej lehoty

Jednou zo základných podmienok pre vznik hmotného zabezpečenia počas DPN (krátkodobej alebo dlhodobej) je existencia pracovnoprávneho vzťahu, ktorý zakladá zamestnancovi účasť na nemocenskom poistení. Ak zanikne nemocenské poistenie, t. j. skončí pracovnoprávny vzťah (napr. pracovný pomer), zanikne zamestnancovi aj účasť na nemocenskom poistení. Po skončení účasti na nemocenskom poistení z dôvodu skončenia pracovnoprávneho vzťahu trvá „ochranný“ časový úsek, v ktorom „bývalý“ zamestnanec ešte má (resp. môže mu vzniknúť) nárok na nemocenskú dávku, ak naďalej trvá dôvod na jej poskytovanie (napr. zamestnanec je dočasne pracovne neschopný aj po skončení pracovného pomeru, resp. ochorie po skončení pracovného pomeru). Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. označuje tento časový úsek po pojmom ochranná lehota. Jej účelom je chrániť zamestnanca určité obdobie po skončení zamestnania, ktoré mu zakladalo účasť na nemocenskom poistení, a to do doby, keď nastúpi do nového zamestnania (t. j. do vzniku nového nemocenského poistenia).

Od 1. januára 2011 je ochranná lehota spravidla sedem dní po zániku povinného nemocenského poistenia a začína plynúť od prvého dňa, ktorý nasleduje po zániku povinného nemocenského poistenia. V prípade, ak nemocenské poistenie (napr. pracovný pomer) trvalo menej ako sedem dní, ochranná lehota je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie (koľko dní trval pracovný pomer). Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní. Ak sa zamestnanec stane počas ochrannej lehoty práceneschopným, môže si uplatniť nárok na nemocenskú dávku.

♦ Príklad č. 1:

Zamestnanec pracoval u zamestnávateľa na základe pracovného pomeru na dobu určitú od 1. 1. 2016 do 30. 6. 2016. Tomuto zamestnancovi vznikla dňa 4. 7. 2016 DPN. Vznikne už bývalému zamestnancovi nárok na nemocenské?

Vzhľadom na to, že pracovný pomer skončil dňa 30. 6. 2016, k tomuto dátumu zanikla aj povinná účasť zamestnanca na nemocenskom poistení. Ochranná lehota trvá sedem dní po zániku nemocenského poistenia, t. j. v tomto prípade od 1. 7. 2016 a do 7. 7. 2016 (vrátane). Nakoľko DPN vznikla bývalému zamestnancovi v ochrannej lehote, vznikne mu nárok na nemocenské z ochrannej lehoty, a to po celú dobu trvania DPN najdlhšie do uplynutia 52 týždňov od jej vzniku, za predpokladu, že sa podporné obdobie neskončí skôr. Nárok na nemocenské si poistenec uplatní v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne predložením dielu II. Potvrdenia o DPN, vystaveného ošetrujúcim lekárom.

* * *

Ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne zamestnancovi v ochrannej lehote, vzniká už bývalému zamestnancovi nárok na nemocenské od prvé

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály