Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Vzdelávanie a daňové výdavky

Rubrika: Daň z príjmov

Medzi najdiskutovanejšie výdavky podnikateľov určite stále patria výdavky na vzdelávanie. Pri ich posudzovaní ako daňových výdavkov sa neprihliada len na samotný zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ale aj na súvisiace predpisy, ktoré upravujú konkrétne podmienky pre poskytovanie týchto nárokov, napr. Zákonník práce, zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v z. n. p., zákon č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní v z. n. p. a pod.

Medzi najdiskutovanejšie výdavky podnikateľov určite stále patria výdavky na vzdelávanie. Pri ich posudzovaní ako daňových výdavkov sa neprihliada len na samotný zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), ale aj na súvisiace predpisy, ktoré upravujú konkrétne podmienky pre poskytovanie týchto nárokov, napr. Zákonník práce, zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v z. n. p. (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“), zákon č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní v z. n. p. (ďalej len „zákon o ďalšom vzdelávaní“) a pod.

Výdavok je možné uplatniť do daňových výdavkov len v prípade ak spĺňa podmienky definované priamo v § 2 písm. i) ZDP. Daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v jeho evidencii podľa § 6 ods. 11 ZDP.
 
Podľa § 19 ods. 1 ZDP, ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje ZDP, alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v ZDP.
 
Ak ide o posúdenie výdavku na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov ako daňového výdavku zamestnávateľa, je potrebné postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 3 ZDP. Daňovým výdavkom, ktorý možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ním určených, sú výdavky na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov.
 
Do daňových výdavkov však možno uznať len výdavok na také vzdelávanie a rekvalifikáciu daňovníka dosahujúceho príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP, t. j. podnikateľa, alebo výdavok zamestnávateľa na vzdelávanie zamestnanca, ktoré súvisia s činnosťou podnikateľa a pracovným zaradením zamestnanca. ZDP nedefinuje pojmy vzdelávanie a rekvalifikácia. Sú zadefinované v iných právnych predpisoch.
 
Ďalšie vzdelávanie je vymedzené zákonom o ďalšom vzdelávaní. Ďalšie vzdelávanie je popri vzdelávaní na základných školách, stredných školách a na vysokých školách súčasťou vzdelávacej sústavy SR. Zákon o ďalšom vzdelávaní sa nevzťahuje na prípravu špeciálnych odborných činností vyžadujúcich osobitnú spôsobilosť (napr. ďalšie vzdelávanie podľa zákona č. 322/2006 Z. z. o spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odporcov a sústave certifikovaných pracovných činností alebo zákon č. 42/1996 Z. z. o ďalšom vzdelávaní pedagogických pracovníkov a pod.). Za ďalšie vzdelávanie podľa § 2 ods. 1 zákona o ďalšom vzdelávaní sa považuje vzdelávanie, ktoré umožňuje každému doplniť, rozšíriť a prehĺbiť si získané vzdelanie, rekvalifikovať sa alebo uspokojiť svoje záujmy, alebo sa ním pripravuje na získanie stupňa vzdelania v školskom systéme.
 
Vo všeobecnosti sa rozumie kvalifikáciou schopnosť vykonávať práce určitého druhu, zložitosti, presnosti, prípadne namáhavosti. Dominantnou zložkou v rámci kvalifikácie je odbornosť, ktorá je vyjadrená prostredníctvom príslušného vzdelania, odbornej výchovy a odbornej praxe. Kvalifikácia má úzky súvis s druhom práce potrebnej pri výkone podnikateľskej činnosti alebo dohodnutej v pracovnej zmluve.
 
Ďalšie vzdelávanie sa uskutočňuje v ustanovizniach ďalšieho vzdelávania krátkodobými a dlhodobými vzdelávacími aktivitami rôznych foriem (napr. seminár, školenie, kurz), v rozličných organizačných formách štúdia (štúdium popri zamestnaní, doplňujúce, rozširujúce, špecializačné štúdium, rekvalifikačné štúdium).
 
Podľa § 3 zákona o ďalšom vzdelávaní sa uskutočňuje ďalšie vzdelávanie ako:
  1. vzdelávanie, ktorým sa jeho účastník pripravuje na získanie stupňa vzdelania okrem vysokoškolského stupňa vzdelania,
  2. odborné vzdelávanie a príprava, ktoré účastníkovi umožňuje rozširovať, prehlbovať alebo obnovovať si vedomosti a zručnosti, získať spôsobilosť na vykonávanie činnosti. Za odborné vzdelávanie sa považuje aj rekvalifikácia podľa zákona o službách zamestnanosti,
  3. záujmové vzdelávanie, občianske vzdelávanie a iné vzdelávanie, ktoré umožňuje účastníkovi uspokojiť jeho záujmy a zapojiť sa do života občianskej spoločnosti.
O zvyšovanie kvalifikácie ide vtedy, ak zamestnanec, resp. podnikateľ má získať predpoklady ustanovené právnym predpisom alebo splniť požiadavky nevyhnutné na riadny výkon práce. Zvýšením kvalifikácie sa rozumie aj jej získanie alebo rozširovanie. Ide o kvalitatívnu zmenu jednotlivých prvkov kvalifikácie zamestnanca, resp. podnikateľa na vertikálnej úrovni získavaním nových poznatkov, zvýšením stupňa vzdelania, získaním certifikátu a pod., čo znamená, že ak tento predpoklad alebo tieto požiadavky nespĺňal, ale štúdiom ich získal, ide o zvyšovanie kvalifikácie. V prípade zvyšovania kvalifikácie zamestnancov pri posúdení ich nárokov v pracovnoprávnom vzťahu sa postupuje podľa § 140 Zákonníka práce.
 
Zvyšovaním kvalifikácie je aj zvýšenie stupňa vzdelania. Napríklad zamestnanec, ktorý má ukončené úplné stredné vzdelanie získa štúdiom na vysokej škole v bakalárskom študijnom programe vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo zamestnanec, ktorý má vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, získa vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa napr. v magisterskom študijnom programe alebo v inžinierskom študijnom programe.
 
Pri prehlbovaní kvalifikácie ide o vzdelávanie, pri ktorom sa udržuje, prehlbuje a obnovuje kvalifikácia, ktorá už bola dosiahnutá, t. j. fakticky ide o permanentnú inováciu profesionálnych znalostí zamestnanca potrebných na výkon práce podľa pracovnej zmluvy, resp. podnikateľa na výkon jeho činnosti (napr. účtovníčka sa zúčastňuje na seminároch k zmenám účtovných predpisov ako zamestnanec, alebo účtovníčka, ktorá vykonáva účtovnícke práce na základe živnostenského oprávnenia). Povinnosť zamestnancov zúčastňovať sa na prehlbovaní kvalifikácie nariadenej zamestnávateľom je ustanovená v § 154 Zákonníka práce.
 
 

Výdavky zamestnávateľa na vzdelávanie zamestnancov

Možnosť uplatnenia výdavkov zamestnávateľa na vzdelávanie svojich zamestnancov do daňových výdavkov upravuje § 19 ods. 2 písm. c) bod 3 ZDP. Daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v ZDP, sú výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov.
 
Pracovnoprávne vzťahy v súvislosti so zamestnávaním fyzických osôb právnickými osobami alebo fyzickými osobami a kolektívne pracovnoprávne vzťahy upravuje Zákonník práce. Samotný Zákonník práce kvalifikačné predpoklady neustanovuje, určenie kvalifikačných nárokov na jednotlivé pracovné miesta je vecou rozhodnutia každého zamestnávateľa. Zamestnávateľ môže v pracovnom poriadku určiť na vykonávanie niektorých pracovných činností kvalifikačné požiadavky (zameranie alebo odbor vzdelania, absolvovanie odborného kurzu, ktorý súvisí s vykonávaním pracovnej činnosti, alebo ďalšie kvalifikačné požiadavky). Zákonník práce v oblasti vzdelávania zamestnancov rozlišuje medzi prehlbovaním kvalifikácie a zvyšovaním kvalifikácie zamestnancov.
 
V súlade s § 153 Zákonníka práce zamestnávateľ sa stará o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov alebo o jej zvyšovanie. Zákonník práce ustanovuje, kedy je zamestnávateľ povinný zabezpečiť a uhradiť náklady na vzdelávanie zamestnanca (§ 154 Zákonníka práce) a kedy má len zákonnú možnosť na zabezpečenie a uhradenie nákladov na vzdelávanie (§ 140 Zákonníka práce).
Čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa a zamestnanca z daňového hľadiska?
 
Pri výdavkoch zamestnávateľa na vzdelávanie zamestnancov, na úhradu ktorých je povinný podľa Zákonníka práce, ide o posudzovanie výdavkov na:
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály