Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Výsledok hospodárenia za rok 2016 a jeho vysporiadanie

Dátum: Rubrika: Podvojné účtovníctvo

Medzi práce, ktoré musí účtovná jednotka zabezpečiť po zostavení účtovnej závierky, patrí aj rozhodnutie o výsledku hospodárenia dosiahnutého za rok 2016.

Výsledok hospodárenia za rok 2016

Výsledkom hospodárenia za bežné účtovné obdobie je účtovný výsledok hospodárenia, ktorý sa zisťuje pri ročnej účtovnej závierke a predstavuje rozdiel medzi nákladmi a výnosmi účtovanými na účte 710 – Účet ziskov a strát a rozdiel medzi aktívami a pasívami účtovanými na účte 702 – Konečný účet súvahový. Účtovným výsledkom hospodárenia môže byť účtovný zisk alebo účtovná strata.

Otvorenie účtovných kníh k 1. 1. 2017

Do nasledujúceho účtovného obdobia sa preúčtovávajú len účty súvahy. Podľa § 7 opatrenia č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“), účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania (vykázané k 31. 12. 2016) sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia (k 1. 1. 2017).

Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.

Prevedenie výsledku hospodárenia k 1. 1. 2017

Podľa § 7 ods. 3 Postupov účtovania v PÚ, pri otvorení účtov sa výsledok hospodárenia bezprostredne predchádzajúceho úč­tovného obdobia zaúčtuje na účet 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Účtovný zisk sa účtuje na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech účtu 431. Účtovná strata sa účtuje v prospech účtu 701 a na ťarchu účtu 431.

Z uvedeného vyplýva, že výsledok hospodárenia, ktorý účtovná jednotka dosiahla za účtovné obdobie roka 2016, musí k 1. 1. 2017 zaúčtovať do účtovníctva vedenom v roku 2017 (ide o výsledok hospodárenia vykázaný v súvahe, pretože účty výkazu ziskov a strát sa do nasledujúceho účtovného obdobia neprevádzajú). Výsledok hospodárenia sa účtuje na účte 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Podľa § 59 ods. 15 Postupov účtovania v PÚ, na účte 431 sa účtuje rozdelenie účtovného zisku alebo usporiadanie účtovnej straty. Na ťarchu účtu 431 sa účtujú aj tantiémy a dividendy na výplatu podľa rozhodnutia účtovnej jednotky o rozdelení účtovného zisku, ak sa na ne netvoria osobitné fondy zo zisku. Účet 431 nemá ku dňu uzatvorenia účtovných kníh zostatok.

Účtovný výsledok hospodárenia dosiahnutý za rok 2016 sa zaúčtuje ako počiatočný stav k 1. 1. 2017 nasledovne:

Účtovné súvzťažnosti:

MD

D

V prípade účtovného zisku

701

431

V prípade účtovnej straty

431

701

Rozhodnutie o výsledku hospodárenia za rok 2016

O výsledku hospodárenia rozhoduje príslušný orgán účtovnej jednotky. Táto povinnosť účtovnej jednotke vyplýva z Obchodného zákonníka.

Rozhodnutie o výsledku hospodárenia v spoločnosti s ručením obmedzeným, akciovej spoločnosti a družstve

Príslušným orgánom účtovnej jednotky, ktorou je spoločnosť s ručením obmedzeným, do pôsobnosti ktorého patrí rozhodnúť o vysporiadaní účtovného výsledku hospodárenia, je valné zhromaždenie, ktoré je podľa § 125 Obchodného zákonníka najvyšším orgánom spoločnosti. Do jeho pôsobnosti patrí schvaľovanie riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky a rozhodnutie o rozdelení zisku alebo úhrade strát. V akciovej spoločnosti podľa § 187 Obchodného zákonníka rozhodnutie o rozdelení zisku alebo o úhrade straty patrí tiež do pôsobnosti valného zhromaždenia. V družstve rozhodnutie o rozdelení a použití zisku, prípadne spôsobe úhrady straty podľa § 239 Obchodného zákonníka patrí do pôsobnosti členskej schôdze, ktorá je najvyšším orgánom družstva.

Ako príklad, čo patrí do pôsobnosti valného zhromaždenia, uvádzame § 125 z Obchodného zákonníka, podľa ktorého valné zhromaždenie spoločníkov je najvyšším orgánom spoločnosti s ručením obmedzeným a do jeho pôsobnosti patrí:
   a) schválenie konaní urobených osobami konajúcimi v mene spoločnosti pred jej vznikom,
   b) schvaľovanie riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky a rozhodnutie o rozdelení zisku alebo úhrade strát,
   c) schvaľovanie stanov a ich zmien, ak zákon neustanovuje inak,
   d) rozhodovanie o zmene spoločenskej zmluvy (§ 141), ak je zákonom alebo spoločenskou zmluvou zverené do pôsobnosti valného zhromaždenia,
   e) rozhodovanie o zvýšení alebo znížení základného imania a rozhodovanie o nepeňažnom vklade,
   f) vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov,
   g) vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie členov dozornej rady,
   h) vylúčenie spoločníka podľa § 113 a § 121 a rozhodovanie o podaní návrhu podľa § 149,
   i) rozhodovanie o zrušení spoločnosti alebo o zmene právnej formy, ak to spoločenská zmluva pripúšťa,
   j) rozhodovanie o schválení zmluvy o predaji podniku alebo zmluvy o predaji časti podniku,
   k) ďalšie otázky, ktoré do pôsobnosti valného zhromaždenia zveruje zákon, spoločenská zmluva alebo stanovy spoločnosti.

Podľa § 128 Obchodného zákonníka, ak zákon, spoločenská zmluva, prípadne stanovy neustanovujú kratšiu lehotu, zvolávajú valné zhromaždenie konatelia najmenej raz za rok. Povinnosti konateľa sú ustanovené v § 135 Obchodného zákonníka. Podľa § 23a ods. 7 zákona o účtovníctve, schválená účtovná závierka alebo oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky musí byť uložené v registri najneskôr do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa účtovná závierka zostavuje. Na základe uvedeného, účtovná jednotka – s. r. o., za rok 2016 musí zabezpečiť schválenie účtovnej závierky a odoslať ju do registra účtovných závierok najneskôr do konca roka 2017. Obdobne v súlade s Obchodným zákonníkom postupuje aj akciová spoločnosť a družstvo – pozri príslušné ustanovenia Obchodného zákonníka.

Rozdelenie zisku – povinný prídel do rezervného fondu

Pri rozdeľovaní zisku v spoločnosti s ručením obmedzeným, v akciovej spoločnosti a družstve sa na prvé miesto kladie povinnosť prídelu do rezervného fondu a do nedeliteľného fondu v družstve v zákonom stanovenej výške. Až po splnení povinného prídelu uvedeným fondom, môže zvyšnú časť zisku rozdeliť účtovná jednotka podľa vlastného rozhodnutia. Napríklad valné zhromaždenie môže rozhodnúť, že dosiahnutý zisk rozdelí medzi spoločníkov, určí výšku a termín výplaty, alebo zvýši základné imanie, prípadne vytvorí fondy zo zisku.

Vysporiadanie straty

Pri vykázanej strate Obchodný zákonník neustanovuje podmienky jej úhrady, preto valné zhromaždenie rozhoduje o spôsobe úhrady straty spoločnosti, napr. o úhrade straty jej krytím z prostriedkov rezervného fondu, odloženie straty do budúcich účtovných období, prípadne o príplatkovej povinnosti spoločníkov podľa § 121 za predpokladu, že spoločenská zmluva umožňuje valnému zhromaždeniu uložiť spoločníkom povinnosť prispieť na úhradu strát (v spoločnosti s ručením obmedzeným; v akciovej spoločnosti nie je možné vykrytie straty žiadať o akcionárov). Valné zhromaždenie rozhoduje len o spôsobe úhrady straty, pričom o použití prostriedkov z rezervného fondu (ak rozhodne valné zhromaždenie o tomto spôsobe úhrady straty) rozhodujú konatelia (§ 124 ods. 2). O rozdelení zisku ako aj o spôsobe úhrady straty rozhoduje valné zhromaždenie jednoduchou väčšinou hlasov prítomných spoločníkov, pokiaľ spoločenská zmluva nevyžaduje vyšší počet.

Výnimkou je verejná obchodná spoločnosť, v ktorej podľa § 82 ods. 3 Obchodného zákonníka stratu znášajú spoločníci rovným dielom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Dosiahnutý zisk vo v. o. s. sa preúčtuje v prospech účtu 364 – Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 596 – Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom, strata sa prevedie na ťarchu účtu 354 – Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty a v prospech účtu 596. Obdobne sa postupuje aj voči komplementárom v komanditnej spoločnosti, čomu sa venujeme podrobnejšie v ďalšej časti príspevku.

Účtovanie vysporiadania výsledku hospodárenia v a. s., s. r. o. a časti k. s.

Podľa § 7 ods. 4 Postupov účtovania v PÚ, stav účtu 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa účtuje:

  1. podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovný zisk, zaúčtovaním v prospech príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 – Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a v prospech účtu 364 – Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku, alebo v prospech ďalších účtov v súlade s osobitnými predpismi alebo na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o rozdelení zisku, možno tento zisk alebo jeho časť účtovať na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov,
  2. podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovnú stratu, zaúčtovaním na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 – Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a na ťarchu účtu 354 – Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty alebo na ťarchu ďalších účtov na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o vyrovnaní straty, možno túto stratu alebo jej časť účtovať na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov,
  3. v účtovných jednotkách, ktorými sú fyzické osoby – podnikatelia, účtovnými zápismi v prospech alebo na ťarchu 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa.

Rozdelenie účtovného zisku

 

 

 

Účtovný zisk

MD

D

431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní

41 – Základné imanie a kapitálové fondy

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály