Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Všetko o nárokoch zamestnancov počas sviatkov (3. časť)

Dátum: Rubrika: Poistné, odvody a mzdy Zo seriálu: Všetko o nárokoch zamestnancov počas sviatkov

Posledná časť sa zaoberá, ok­rem iného napr. vymedzením sviatkov pri nočných zmenách, počas čerpania dovolenky, pri prekážkach v práci na oboch stranách.

Vymedzenie sviatkov na pracoviskách s nočnými zmenami

Zákonník práce v § 95 ustanovuje, že na pracoviskách s nočnými zmenami sa deň pracovného pokoja začína hodinou, zodpovedajúcou nástupu zmeny, ktorá v pracovnom týždni podľa rozvrhu pracovných zmien nastupuje ako prvá ranná zmena. Takáto situácia je typická najmä pre nepretržité prevádzky alebo iné viaczmenné prevádzky s nočnými zmenami.

Nakoľko podľa § 94 ods. 1 Zákonníka práce sú dňami pracovného pokoja aj sviatky, na pracoviskách s nočnými zmenami sa aj začiatok dňa sviatku nepočíta od nultej hodiny, ale vždy až od hodiny, zodpovedajúcej nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena.

♦ Príklad č. 11:

Prvá ranná zmena na pracovisku nepretržitej prevádzky v pracovnom týždni nastupuje do práce o 6.00 hod. a o 14.00 hod. ju vystrieda odpoludňajšia zmena, ktorú o 22.00 hodine vystrieda nočná zmena.

Deň sviatku na pracovnoprávne účely sa na takomto pracovisku začína v kalendárny deň sviatku o 6.00 hod. a končí sa hodinou, ktorou končí prácu nočná zmena, na ktorú nastúpili zamestnanci o 22. hodine v kalendárny deň sviatku, t. j. v tomto prípade o 6.00 hod. kalendárneho dňa, nasledujúceho po dni sviatku.

* * *

V nadväznosti na takéto osobitné vymedzenie dní pracovného pokoja vrátane dní sviatkov z hľadiska ich začiatku a konca je potrebné posudzovať aj nároky zamestnancov na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, prípadne na náhradu ušlej mzdy za sviatok, pokiaľ by takáto situácia na takýchto pracoviskách nastala.

♦ Príklad č. 12:

Zamestnanci štyroch pracovných zmien „A“ až „D“ sa striedajú v ranných, odpoludňajších a nočných zmenách vždy po 2 pracovné dni za sebou tak, že po druhej nočnej zmene nasledujú dva dni voľna. Dňa 8. mája nastúpila na rannú zmenu „A“ zmena. V deň predchádzajúci sviatku, vo sviatok a v nasledujúci pracovný deň nastupovali na výkon práce a končili výkon práce zamestnanci jednotlivých pracovných zmien nasledovne:

Deň/zmena

Streda 7. máj 2014

Štvrtok 8. máj 2014

Piatok 9. máj 2014

zmena „A“

06 – 14

06 – 14

zmena „B“

06 – 14

14 – 22

14 – 22

zmena „C“

14 – 22

22 – 24

00 – 06 + 22 – 24

zmena „D“

00 – 06 + 22 – 24

00 – 06

Nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok za všetky odpracované hodiny budú mať nielen zamestnanci zmeny „A“ a zmeny „B“, ktorí pracovali celý čas v kalendárny deň sviatku, ale aj zamestnanci zmeny „C“, ktorí nastúpili v deň sviatku na nočnú zmenu od 22. hodiny a pracovali do 6. hodiny nasledujúceho dňa, aj keď prevažná časť odpracovanej zmeny pripadala na nasledujúci kalendárny deň po dni sviatku. Zamestnancom zmeny „D“, ktorí nastúpili na nočnú zmenu v deň pred dňom sviatku, nevznikne nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok napriek tomu, že prevažnú časť pracovnej zmeny pripadla na čas medzi nultou a 6. hodinou v kalendárny deň sviatku.

* * *

Poznámka: V praxi existujú ojedinelé situácie, kedy sa v nepretržitej prevádzke susedné zmeny „prekrývajú“ napr. z dôvodu potreby odovzdať dokumentáciu nasledujúcej zmene, takže ranná zmena síce začína napr. o 6. hodine, ale končí až o 14.30 hod. (v čase, kedy už pracujú aj zamestnanci odpoludňajšej zmeny nastupujúci o 14. hodine s ukončením zmeny o 22.30). Nočná zmena nastupuje o 22. hodine a odchádza z pracoviska o 6.30 nasledujúceho dňa. V súlade s ustanovením § 95 Zákonníka práce deň sviatku začína o 6. hodine; aj keď ustanovenie nerieši „koniec“ dňa pracovného pokoja, mal by končiť hodinou, ktorou končí pracovná zmena zamestnancom nočnej zmeny, v tomto prípade nasledujúci deň o 6.30 hod.

Sviatok a nočná práca

Pojem „nočná zmena“ je definovaný v § 90 ods. 7 Zákonníka práce: nočnou zmenou sa rozumie pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 22. hodinou a 6. hodinou. V tomto zmysle treba posudzovať aj spojenie „pracoviská s nočnými zmenami“, použité v § 95 Zákonníka práce v s

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály