Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Všetko o nárokoch zamestnancov počas sviatkov (2. časť)

Dátum: Rubrika: Poistné, odvody a mzdy Zo seriálu: Všetko o nárokoch zamestnancov počas sviatkov

V prvej časti sa autor venoval všeobecnému úvodu k sviatkom, obmedzeniu práce vo sviatok, možnostiam nariadenia práce vo sviatok a podobne a druhá časť bude zameraná na okrem iného podmienky čerpania náhradného voľna vrátane nárokov zamestnancov.

Podmienky pre čerpanie náhradného voľna

Náhradné voľno za prácu vo sviatok môže zamestnanec čerpať len v prípade, ak sa zamestnanec a zamestnávateľ na tomto postupe dohodli. Zamestnanec vyčerpaním náhradného voľna za prácu vo sviatok stráca nárok na mzdové zvýhodnenie (§ 122 ods. 2 druhá veta Zákonníka práce); nárok na mzdu za dobu práce vo sviatok zamestnancovi ostáva zachovaný.

Z ustanovení § 122 ods. 2 Zákonníka práce ďalej vyplývajú nasledujúce podmienky a pravidlá pre čerpanie náhradného voľna za prácu vo sviatok:

  • musí ísť o individuálnu vzájomnú dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom (príslušným oprávneným vedúcim) o tom, že za prácu vo sviatok bude zamestnanec čerpať náhradné voľno, preto takýto postup nie je možné dohodnúť v kolektívnej zmluve;
  • keďže sa forma dohody neuvádza, môže ísť o ústnu alebo písomnú dohodu,
  • v rámci dohody o čerpaní náhradného voľna sa môže dohodnúť aj konkrétny termín jeho vyčerpania alebo lehotu (hranicu časového obdobia) na vyčerpanie náhradného voľna,
  • v prípade dojednania termínu alebo lehoty na vyčerpanie náhradného voľna maximálna zákonná lehota troch mesiacov na jeho vyčerpanie nie je záväzná,
  • v prípade, ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno v dohodnutom termíne alebo období po výkone práce vo sviatok, alebo v priebehu najviac troch kalendárnych mesiacov po výkone práce vo sviatok, zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok v nárokovej výške,
  • zákonom ustanovené obdobie 3 mesiacov po výkone práce vo sviatok na vyčerpanie náhradného voľna je maximálna lehota ustanovená pre prípad, že nebol dohodnutý konkrétny termín čerpania náhradného voľna alebo iné obdobie na jeho vyčerpanie,
  • za každú hodinu práce vo sviatok patrí zamestnancovi jedna hodina náhradného voľna za prácu vo sviatok.

Poznámka: Spojenie „jedna ­hodina“ vyjadruje časový ekvivalent medzi trvaním práce vo sviatok a čerpaného náhradného voľna; náhradné voľno je možné čerpať aj za zlomky hodín práce vo sviatok. Ak napríklad bude zamestnanec vo sviatok pracovať 7,5 hodiny, má možnosť vyčerpať náhradné voľno v plnej dĺžke 7,5 hodiny. Zároveň z ustanovenia vyplýva, že čerpať náhradné voľno je možné vždy najviac v rozsahu, koľko práca vo sviatok trvala. Nie je preto vylúčené, že po dohode so zamestnávateľom bude zamestnanec čerpať náhradné voľno za prácu vo sviatok len za časť z celkového počtu hodín, odpracovaných vo sviatok.

Nároky za čas čerpania náhradného voľna

Čerpaním náhradného voľna za prácu vo sviatok síce zamestnanec stratil nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, ale neostáva bez peňažnej kompenzácie, ktorá sa líši podľa toho, či ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, alebo o zamestnanca, odmeňovaného inou formou mzdy.

Zamestnanec, ktorý nie je odmeňovaný mesačnou mzdou

V súlade s § 122 ods. 2 štvrtá veta Zákonníka práce patrí zamestnancovi za čas čerpania náhradného voľna náhrada mzdy vo výške svojho priemerného zárobku. V princípe to znamená, že ak dôjde k dohode o čerpaní náhradného voľna, zamestnanec síce nedostane mzdové zvýhodnenie (napr. v minimálnej výške 50 % priemerného zárobku), ale v čase čerpania náhradného voľna dostane náhradu mzdy vo výške 100 % svojho priemerného zárobku.

Zamestnanec odmeňovaný formou mesačnej mzdy

S účinnosťou od 1. januára 2013 bol na koniec ustanovenia § 122 ods. 2 Zákonníka práce doplnený osobitný postup pre zamestnancov, odmeňovaných mesačnou mzdou. U takéhoto zamestnanca sa čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok považuje za odpracovaný čas, za ktorý mu patrí mzda; tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok nepatrí.

Zákonník práce umožňuje v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve so zamestnancom dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať tak, ako u inak odmeňovaných zamestnancov, t. j. za čas čerpania náhradného voľna sa mesačná mzda zamestnancovi bude krátiť a namiesto krátenej časti mesačnej mzdy sa mu poskytne náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku.

Poznámka: Účelom osobitného spôsobu riešenia nárokov v prípade zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní formou mesačnej mzdy, je zjednodušenie postupu výpočtu mzdových nárokov, ako aj zladenie postupu so spôsobom riešenia ich nárokov v prípade, kedy zamestnanec nemohol pracovať z dôvodu sviatku. Za samozrejmé treba považovať, že u zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou sa uplatní rovnaký spôsob riešenia nárokov ako za čas, kedy zamestnanec nemohol pre sviatok pracovať, tak aj za čas čerpania náhradného voľna, ak vo sviatok pracovať musel.

Zohľadnenie prípadnej práce vo sviatok vo výške mzdy

Zákonník práce v ustanovení § 122 ods. 5 umožňuje zohľadniť prípadnú prácu vo sviatok vo výške mzdy, t. j. dojednať mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok, avšak výlučne:

  • s vedúcim zamestnancom zamestnávateľa; vedúci zamestnanci sú definovaní v § 9 ods. 3 Zákonníka práce ako tí zamestnanci zamestnávateľa, ktorí sú na jednotlivých stupňoch riadenia zamestnávateľa oprávnení určovať a ukladať podriadeným zamestna
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály