Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Všeobecná charakteristika a prehľad IAS/IFRS (I.)

Rubrika: Štandardy a interpretácie IFRS

Od 1. 5. 2004 SR je členským štátom EÚ, z čoho vyplýva, že sa musí podriadiť všetkým právnym aktom spoločenstva vo všetkých oblastiach účtovníctvo nevynímajúc. Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS) zohrávajú v tomto procese významnú úlohu. V príspevku sa pokúsim dať odpoveď na základné otázky, ktoré vznikajú v súvislosti s aplikáciou IAS/IFRS v podmienkach slovenských účtovných jednotiek.

 

Od 1. 5. 2004 SR je členským štátom EÚ, z čoho vyplýva, že sa musí podriadiť všetkým právnym aktom spoločenstva vo všetkých oblastiach účtovníctvo nevynímajúc. Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS) zohrávajú v tomto procese významnú úlohu. V príspevku sa pokúsim dať odpoveď na základné otázky, ktoré vznikajú v súvislosti s aplikáciou IAS/IFRS v podmienkach slovenských účtovných jednotiek.

 

Dôvody na oboznámenie s podstatou IAS/IFRS

Vstup SR do EÚ si vyžiadal harmonizáciu účtovníctva SR s právom EÚ. Harmonizácia (zosúladenie) účtovníctva je proces približovania účtovných zásad, účtovných metód, pravidiel účtovania a bilancovania a najmä obsahu účtovnej závierky (ÚZ) jednotlivých krajín tak, aby boli navzájom porovnateľné a transparentné pre používateľov informácií z ÚZ v ktoromkoľvek štáte na svete.
Proces zbližovania (približovania) národných účtovných systémov vedie postupne k vytváraniu medzinárodného účtovníctva.
Na usmerňovanie procesu harmonizácie účtovníctva slúži nadnárodná úprava účtovníctva. Nadnárodnou úpravou rozumieme skutočnosť, že nejde o právnu úpravu v jednej krajine, ale súčasne vo viacerých krajinách, napr. v krajinách EÚ.
Obsahom harmonizácie účtovníctva v krajinách EÚ je vymedzenie obsahu a úloh účtovníctva v trhovej ekonomike, stanovenie predmetu, cieľa a funkcií účtovníctva v spoločenstve krajín EÚ a stanovenie princípov oceňovania (merania pomocou peňažnej jednotky) pre potreby vykázania informácií v ÚZ. Za tým nasleduje implementácia (zavedenie) uvedených skutočností do práva jednotlivých krajín, aby ÚZ boli zostavené s použitím rovnakých princípov, t. j. aby bol ich obsah ekvivalentný (rovnocenný, čiže navzájom vecne a obsahovo porovnateľný). Keď sú ÚZ v jednotlivých krajinách porovnateľné, môžu sa navzájom uznávať (a nie je potrebná ich transformácia, t. j. úprava).
Proces medzinárodnej harmonizácie účtovníctva vo svete prebieha v niekoľkých smeroch, ktoré sa prejavujú ako:
  • harmonizácia v rámci určitého spoločenstva krajín (napr. v rámci krajín EÚ),
  • celosvetová harmonizácia účtovníctva, v ktorej sú dva ucelené súbory štandardov:
    • medzinárodné účtovné štandardy (International Accounting Standards – IAS),
    • americké všeobecne uznávané účtovné zásady (US Generally Accepted Accounting Principles – US GAAP).

Smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ

V rámci krajín EÚ účtovníctvo upravujú smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Ide o tieto smernice:
  • Štvrtá smernica Rady 78/660/EEC z 25. 7. 1978 o účtovnej závierke niektorých typov spoločností v znení neskorších úprav (ďalej len „Štvrtá smernica Rady“),
  • Siedma smernica Rady 83/349/EEC z 13. 6. 1983 o konsolidovanej účtovnej závierke v znení neskorších úprav,
  • Smernica Rady 86/635/EEC z 8.12. 1986 o účtovnej závierke bánk a iných finančných inštitúcií v znení neskorších úprav,
  • Smernica Rady 91/674/EEC z 19. 12. 1991 o individuálnej účtovnej závierke a konsolidovanej účtovnej závierke poisťovacích podnikov v znení neskorších úprav.
Uvedené štyri smernice (v aktuálnom platnom znení) boli prevzaté do práva SR zákonom č. 561/2004 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 562/2003 Z. z. (ďalej len „zákon o účtovníctve“), s účinnosťou od 1. 1. 2005.
Z pohľadu individuálnej účtovnej závierky (IÚZ) má zásadný význam Štvrtá smernica Rady, ktorá:
  • vymedzuje súčasti ÚZ (súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky a v prípade potreby ďalšie výkazy, napr. výkaz peňažných tokov),
  • stanovuje obsah súvahy a výkazu ziskov a strát a možné formy prezentácie súvahových položiek (v dvoch formálnych usporiadaniach) a výsledkových položiek (v štyroch formálnych usporiadaniach),
  • charakterizuje všeobecné účtovné zásady (zásada verného zobrazenia skutočností v ÚZ, akruálny princíp, zásada opatrnosti, predpoklad pokračovania v činnosti, kontinuita v používaní oceňovacích pravidiel, zákaz kompenzácie a pod.),
  • stanovuje pravidlá oceňovania majetku a záväzkov,
  • stanovuje obsah poznámok, obsah správy o stave podniku,
  • stanovuje povinnosť zverejňovania a overovania ÚZ.
 

Medzinárodné účtovné štandardy (IAS)

IASpredstavujú celosvetovo platné účtovné normy, ktoré vydával Výbor pre medzinárodné účtovné štandardy (International Accounting Standards Committee – IASC) so sídlom v Londýne. Na činnosť Výboru pre medzinárodné účtovné štandardy nadviazala v roku 2001 Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (International Accounting Standards Board – IASB). Štandardy, ktoré vydáva IASB ako nové, sa označujú Medzinárodné štandardy finančného vykazovania (International Financial Reporting Standards – IFRS). Rada pre medzinárodné účtovné štandardy rozhodla, že sústavu medzinárodných štandardov finančného vykazovania budú tvoriť:
  • samotné IFRS, ktoré bude vydávať ako nové,
  • doteraz platné IAS (vydané do roku 2002), ktoré sa budú novelizovať a postupne nahrádzať novými IFRS alebo rušiť,
  • interpretácie konzultačného orgánu IASC, t. j. Stáleho interpretačného výboru (Standing Interpretations Committee – SIC) a interpretácie konzultačného orgánu IASB, t. j. Výboru pre interpretácie medzinárodného finančného vykazovania (International Financial Reporting Interpretations Committee – IFRIC).
Vzhľadom na uvedené skutočnosti pre medzinárodné účtovné štandardy sa začala používať skratka IAS/IFRS, resp. naopak IFRS/IAS.
Komisia EÚ prijala v roku 2000 návrh legislatívnych zásad s názvom Stratégia finančného výkazníctva v krajinách EÚ: Cesta vpred (EU Financial Reporting Strategy: The Way Forward), ktorými akceptovala návrh Výboru pre medzinárodné účtovné štandardy (IASC) prevziať do práva EÚ medzinárodné účtovné štandardy – IAS. Tým sa zároveň rozhodlo, že po vecnej stránke sa nebudú ďalej rozpracovávať smernice Rady EÚ, ale že sa v rámci smerníc budú aplikovať IAS/IFRS.
V nadväznosti na tento návrh 19. júla 2002 bolo prijaté nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (ďalej len „nariadenie č. 1606/2002“). Podľa tohto nariadenia všetky spoločnosti, s cennými papiermi ktorých sa obchoduje na regulovaných trhoch EÚ, musia zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku (KÚZ) podľa IAS/IFRS od účtovného obdobia začínajúceho sa 1. januára 2005 alebo neskôr.
Členské štáty môžu posunúť dátum účinnosti použitia štandardov IAS/IFRS od 1. 1. 2007 v prípade KÚZ spoločností,
  • ktoré majú na regulovanom trhu kótované iba dlhové cenné papiere, alebo
  • s cennými papiermi ktorých sa verejne obchoduje na trhu mimo EÚ a ktoré na tento účel používajú iné medzinárodne akceptované štandardy (napr. US GAAP).
Okrem toho podľa citovaného nariadenia členské štáty EÚ môžu rozšíriť uplatňovanie IAS/IFRS aj na individuálne ÚZ spoločností, ktoré majú kótované cenné papiere na verejnom trhu a aj na ÚZ spoločností, ktoré nemajú vôbec kótované cenné papiere na regulovanom trhu.
EÚ však neprijala hneď automaticky všetky platné IAS/IFRS. Podľa nariadenia č. 1606/2002 musí príslušný štandard schváliť Regulačný výbor pre účtovníctvo (Accounting Regulatory Committee – ARC) a Európska komisia. Od spoločností, s cennými papiermi ktorých sa verejne obchoduje, sa bude vyžadovať, aby dodržiavali tie IAS/IFRS, ktoré prijala Európska komisia.
Na základe preskúmania IAS/IFRS Európska komisia vydala 29. septembra 2003 Nariadenie č. 1725/2003 o prijatí určitých medzinárodných účtovných noriem v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 1606/2002. Krajinám EÚ bolo umožnené stanoviť si národnou legislatívou podmienky pre použitie IAS/IFRS (okrem prípadov, kedy legislatíva EÚ prvotne vyžaduje zostavovať ÚZ podľa IAS/IFRS).Európska komisia prijala v tom čase všetky IAS/IFRS okrem IAS 32 Finančné nástroje: zverejnenie a prezentácia a IAS 39 Finančné nástroje: vykazovanie a oceňovanie. Postupne sa však preberajú aj ustanovenia týchto dvoch IAS; v roku 2004 bol už prevzatý štandard IAS 32 a podstatná časť IAS 39.
V SR ako v členskom štáte EÚ sa prijalo zákonom č. 561/2004 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o účtovníctve, takéto riešenie:
  1. Podľa § 22 zákona o účtovníctve konsolidovaná účtovná závierka (KÚZ) sa zostavuje podľa metód a zásad ustanovených v IAS/IFRS prvýkrát za účtovné obdobie, ktoré sa začína 1. januára 2005 a potom vo všetkých ďalších účtovných obdobiach.
  2. Podľa § 17a zákona o účtovníctve IÚZ a výročná správa sa bude zostavovať podľa IAS/IFRS prvýkrát za prvé účtovné obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2006, a potom vo všetkých ďalších účtovných obdobiach, v ÚJ, ktorými sú:
    1. spoločnosti, s  cennými papiermi ktorých sa obchoduje na regulovaných trhoch niektorého členského štátu EÚ,
    2. banka, pobočka zahraničnej banky, Exportno-importná banka SR, obchodník s cennými papiermi, pobočka zahraničného obchodníka s cennými papiermi, Garančný fond investícií, správcovská spoločnosť, pobočka správcovskej spoločnosti, poisťovňa, pobočka zahraničnej poisťovne, zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková poisťovňa, Fond ochrany vkladov, Burza cenných papierov, Centrálny depozitár cenných papierov SR,
    3. obchodná spoločnosť [okrem spoločností uvedených v bode b)], ktorá najmenej dve po sebe idúce účtovné obdobia splnila aspoň dve z týchto podmienok:
      • celková brutto suma majetku presiahla 5 000 000 000 Sk,
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály