Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Účtovanie návratných krátkodobých cudzích zdrojov financovania v sústave podvojného účtovníctva (II.)

Dátum: Rubrika: Podvojné účtovníctvo Zo seriálu: Účtovanie návratných krátkodobých cudzích zdrojov financovania v sústave podvojného účtovníctva

Pokračovanie seriálu sa venuje krátkodobým finančným záväzkom účtujúcim na účtoch 221 – Bankové úvery, 231 – Krátkodobé bankové úvery a 232 – Eskontné úvery.

V znení opatrenia Ministerstva financií SR č. 23054/2002–92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej „Postupy účtovania v PÚ“) sa krátkodobé finančné záväzky účtujú na účtoch 221 – Bankové úvery231 – Krátkodobé bankové úvery a 232 – Eskontné úvery.

Na účte 221 – Bankové účty sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v bankách. Bankové účty majú spravidla aktívny zostatok. Na účte 221 – Bankové účty sa účtuje aj vtedy, ak má po dohode s bankou príslušný účet v banke pasívny zostatok, napríklad kontokorentný účet. V súvahe sa pasívny zostatok vykazuje ako poskytnutý krátkodobý bankový úver.

Na účtoch účtovej skupiny 23 – Bežné bankové úvery sa účtujú krátkodobé bankové úvery poskytnuté najdlhšie na dobu jedného roka najmä prekleňovacie úvery, ak sa neúčtovali v rámci bežného účtu, krátkodobé úvery poskytnuté na základe eskontovaných zmeniek, postúpených hypotekárnych záložných listov. Analytické účty sa vedú podľa jednotlivých účtovnou jednotkou vytvorených účtov bankových úverov.

Na účte 231 – Krátkodobé bankové úvery sa účtujú úvery poskytnuté bankou na čas jedného roka a kratšie so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 221 – Bankové účty. Ak uhradí banka platobný doklad priamo z bankového úveru, účtuje sa poskytnutý úver vo výške vykonanej úhrady v prospech príslušného bankového úveru so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu záväzku, napr. účtu 321 – Dodávatelia.

Pri účtovaní účtovného ­prípadu, ktorým je úhrada kreditnou platobnou kartou, sa od 1. ­januára 2012 (novela Postupov ­účtovania v PÚ) účtuje v prospech účtu 231 – Krátkodobé bankové úvery so súvzťažným zápisom na ťarchu vecne príslušného účtu nákladov alebo majetku.

Na účte 232 – Eskontné úvery sa účtujú úvery poskytnuté bankou na eskontované zmenky alebo iné cenné papiere, ktoré do času ich splatnosti prevzala banka na inkaso. Na ťarchu účtu 232 – Eskontné úvery po obdržaní avíza od banky o úhrade zmenky alebo iného cenného papiera dlžníkom sa účtuje úhrada úveru so súvzťažným zápisom v prospech účtu 313 – Pohľadávky za eskontované cenné papiere. Na ťarchu účtu 232 – Eskontné úvery sa účtuje aj vrátenie neuhradenej zmenky alebo iného cenného papiera bankou, a to so súvzťažným zápisom v prospech účtu 221 – Bankové účty.

Pri eskonte zmenky bankou alebo pobočkou zahraničnej banky sa zmenka prevedie na účet č. 313 – Pohľadávky za eskontované cenné papiere v ocenení menovitou hodnotou. Do doby splatnosti eskontovanej zmenky zmenkovým dlžníkom o tomto záväzku sa účtuje v účtovníctve príjemcu úveru a o tomto záväzku sa účtuje v prospech účtu 232 – Eskontné úvery a ak ide o záväzok dlhodobý, účtuje sa v prospech účtu 461 – Bankové úvery. Bankový úrok sa účtuje v časovej a vecnej súvislosti do finančných nákladov.

Náklady súvisiace s finančnými záväzkami sa účtujú v účtovej skupine 56 – Finančné náklady, konkrétne:

  • Na ťarchu účtu 562 – Úroky sa účtuje platobná povinnosť z dôvodu úrokov voči bankám, dodávateľom, pri pôžičkách, finančných operácií, napr., eskontu cenných papierov.
  • Na ťarchu účtu 563 – ­Kurzové straty sa účtujú kurzové straty podľa § 24 Postupov účtovania v PÚ.
  • Na ťarchu účtu 567 – Náklady na derivátové operácie sa účtuje podľa § 16 Postupov účtovania v PÚ.
  • Na ťarchu účtu 568 – Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napr., bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.

Pri účtovaní finančných záväzkoch môže vznikať výnos iba v prípade účtovania záväzkov v cudzej mene, kedy sa účtuje v účtovej skupine 66 – Finančné výnosy, nasledovne:

  • V prospech účtu 663 – ­Kurzové zisky sa účtujú kurzové straty podľa § 24 Postupov účtovania v PÚ.

Zmenky ako forma krátkodobých finančných záväzkov doložených cenným papierom

Zmenka je individuálne emitovaný, obchodovateľný a prevoditeľný cenný papier, ktorý plní úverovú, platobnú a zabezpečovaciu funkciu. Je to dlhový cenný papier, ktorý predstavuje písomný záväzok, ktorý musí mať presne určenú formu, má individuálny charakter a jeho emisia nepodlieha schvaľovaciemu procesu štátnych orgánov.

Zmenku, ako platobný úverový prostriedok, upravuje zákon č. 191/1950 Sb. Zákon zmenkový a ­šekový v z. n. p., ktorý je lex specialis, teda má prednosť pred všeobecnou právnou úpravou. Občiansky a Ob­chodný zákonník tiež upravuje zmenky. Ak účastníci vzťahu nie sú podnikateľmi, tak sa riadia Občianskym zákonníkom, medzi podnikateľmi platia ustanovenia Obchodného zákonníka. Obchodovanie so zmenkami upravuje zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v z. n. p.

Podoba zmenky musí byť ­listinná a nemôže mať formu na doručiteľa. Prevod zmenky na inú osobu (iného majiteľa) sa vykonáva indosamentom (rubopisom). Napriek to­mu, že zmenka nemá presne stanovenú formu, tak sú zákonom us­tanovené náležitosti, ktoré každá zmenka musí obsahovať.

Zákonom ustanovené základné ná­ležitosti zmenky sú:

  • označenie, že ide o zmenku, zahrnuté do vlastného textu listiny, vyjadrené v jazyku, v ktorom je zmenka napísaná,
  • bezpodmienečný platobný príkaz (pri cudzej zmenke), platobný prísľub (pri vlastnej zmenke) zaplatiť určitú sumu v určenej mene – uvedené slovami aj číslami,
  • dátum a miesto vystavenia zmenky,
  • dátum (termín) a adresa miesta splatnosti zmenky,
  • meno toho, kto má platiť (v prípade cudzej zmenky), jeho identifikačné údaje,
  • meno toho, komu alebo na rad koho sa má platiť, jeho identifikačné údaje,
  • meno, adresa a podpis vystaviteľa zmenky.

Zmenka býva využívaná v prípadoch čerpaných bankových úverov a finančných výpomocí najmä v týchto prípadoch:

  • Zmenka ako forma finančnej výpomoci (úverový prostriedok) – slúži na poskytovanie obchodného úveru, odberateľ (dlžník) zaplatí pri prevzatí tovaru od dodávateľa (veriteľa) zmenkou.
  • Zmenka ako platobný prostriedok pri vyrovnaní iných foriem finančných výpomocí – dlžník môže veriteľovi zaplatiť tým, že svoje zmenkové práva zo zmenky, ktorej je majiteľom, prevedie na neho rubopisom (indosamentom).
  • Zmenka ako zabezpečovací prostriedok – zmenkou ako cenným papierom možno ručiť za svoje záväzky (napr., bankové úvery, príp. finančné výpomoci). V prípade neplatenia sa veriteľ zabezpečuje proti dlžníkovi. Ručenie voči neskorším majiteľom zmenky, ktoré vzniklo z dôvodu prevodu (indosamentu) zmenky, s výnimkou eskontu, sa sleduje na podsúvahových účtoch, a to od dňa prevodu do dňa vyinkasovania zmenky. V odôvodnených prípadoch sa na záväzky vyplývajúce z ručenia vytvára rezerva. Ručenie sa znižuje o splatené sumy pri čiastočnom splácaní.
  • Zmenka ako prostriedok na získanie likvidných peňazí – umožňuje odpredaj zmenky firmám a bankám na túto činnosť špecializovaným (forfaiting, factoring, eskont). Prípadne dlžník podpíše zmenku banke alebo súkromnej osobe a tí mu požičajú peňažné prostriedky oproti finančnej zmenke.

Eskont zmenky je kúpa ­zmenky bankou pred jej splatnosťou, čo umožňuje premeniť zmenkovú pohľadávku na peňažné prostriedky, pričom si banka odpočítava eskontný úrok za medziobdobie od prevodu na banku do doby splatnosti zmenky a bankový poplatok. Eskontu zmenky preto, z hľadiska charakteru finančnej operácie, zodpovedá poskytnutiu eskontnému úveru bankou so splatnosťou do doby uvedenej na zmenke ako splatnosť zmenky (teda zostatková doba splatnosti zmenky). Zmenkový veriteľ zmenku banke odovzdá, ale súčasne zodpovedá banke za zaplatenie sumy hlavným zmenkovým dlžníkom, čo predstavuje vznik úverového vzťahu s bankou.

Z hľadiska zostatkovej doby splatnosti zmenky, teda doby úverového vzťahu s bankou, rozlišujeme eskontné úvery na krátkodobé, ak je splatnosť eskontného úveru kratšia, prípadne rovná ako jeden rok a dlhodobé, ak je splatnosť eskontného úveru dlhšia ako jeden rok.

♦ Príklad č. 1 – Základné účtovné prípady pri vystavení krátkodobej zmenky – u zmenkového dlžníka:

P. č.

Doklad

Znenie účtovného prípadu

Suma v €

MD

D

1.

IÚD (Zmenka)

Vystavenie zmenky spoločnosťou ZMENKOVÝ DLŽNÍK, a. s., pre spoločnosť ZMENKOVÝ VERITEĽ, s. r. o., na úhradu záväzku v dobe splatnosti faktúry za výrobky, tovary, resp. služby:

suma uhrádzaného záväzku,

1 200,00

321

debetný úrok (zmenkový úrok),

190,00

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály