Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Trinásty a štrnásty plat (príjem zo závislej činnosti)

Dátum: Rubrika: Problémy z praxe

S účinnosťou od 1. mája 2018 bol schválený zákon č. 63/2018 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „novela Zákonníka práce“). Táto novela umožňuje zamestnávateľom vyplácať zamestnancom peňažné plnenie pri príležitosti dovoleniek a vianočných sviatkov.

Do zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p (ďalej len „ZDP“) bolo v tejto súvislosti ustanovené nové oslobodenie príjmov zo závislej činnosti do výšky 500 € pri vyplatení takéhoto peňažného plnenia za prácu, t. j. príjmu zo závislej činnosti aboli vyvolané aj zmeny zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (v znení zákona č. 718/2004 Z. z.) v z. n. p. (zdravotné poistenie) a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (sociálne poistenie).

Zákonník práce

Podľa ust. § 118 ods. 4 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) ako mzda sa posudzuje aj peňažné plnenie, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi za prácu pri príležitosti:

  1. obdobia letných dovoleniek (13. plat),
  2. vianočných sviatkov (14. plat).

Uvedená úprava znamená, že zamestnávateľ môže (teda nie je povinný) zamestnancovi v ustanovených termínoch vyplatiť 13. a 14. plat, ktorý sa podľa Zákonníka práce považuje za mzdu.

Podľa § 130 ods. 2 Zákonníka práce:

  • 13. plat sa vypláca v mesiaci jún príslušného kalendárneho roka a
  • 14. plat sa vypláca v mesiaci december príslušného kalendárneho roka.

Poznámka – Viac pracovných pomerov súbežne: Súčasná slovenská legislatíva nevymedzuje, koľko pracovných pomerov môže/nemôže uzatvoriť jedna fyzická osoba (zamestnanec).

Podľa § 50 Zákonníka práce zamestnanec si môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov dokonca aj s tým istým zamestnávateľom, ak ide o práce iného druhu.

Podľa § 83 ods. 1 Zákonníka práce fyzická osoba môže ako zamestnanec vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti druhého zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom prvého zamestnávateľa (t. j. ak by si obidve zamestnania konkurovali druhom alebo charakterom práce). Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti znamená, že súhlas udelil.

Podľa § 83 ods. 3 Zákonníka práce sa tento súhlas nevyžaduje na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.

Ak má zamestnanec viac pracovných pomerov u jedného alebo viacerých zamestnávateľ

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály