Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Stravovanie a stravné na školeniach zamestnancov

Rubrika: Daň z príjmov

Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na školenie mimo pravidelného pracoviska, ide o pracovnú cestu. Z uvedeného dôvodu zamestnanec má nárok na poskytnutie cestovných náhrad, a to podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, resp. podľa iného zákona v špecifických zamestnaniach (v príspevku sa nimi nezaoberáme).

Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na školenie mimo pravidelného pracoviska, ide o pracovnú cestu. Z uvedeného dôvodu zamestnanec má nárok na poskytnutie cestovných náhrad, a to podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“), resp. podľa iného zákona v špecifických zamestnaniach (v príspevku sa nimi nezaoberáme). 

V tejto súvislosti z daňového pohľadu platí, že u zamestnancov sú poskytnuté cestovné náhrady do nárokovej výšky príjmom, ktorý nie je predmetom dane z príjmov [§ 5 ods. 5 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“)]. Výplaty nenárokové (nad limit stanovený zákonom o cestovných náhradách) sú u nich zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti.
 
Z hľadiska zamestnávateľa sú poskytnuté cestovné náhrady do výšky, na ktorú má zamestnanec nárok, považované za daňové výdavky (náklady) v súlade s § 19 ods. 2 písm. d) ZDP. Výplaty nad nárok, resp. nad limit, sú výdavky (náklady) dobrovoľné, ktoré nie je možné daňovo uznať.
 
Pre zjednodušenie budeme ďalej uvažovať s tým, že ide o tuzemské pracovné cesty (školenia). Pri zahraničných pracovných cestách sú princípy podobné.
 
Pri zabezpečení školení zamestnancov externou formou vznikajú rôzne otázky, napr. s poskytovaním:
  • stravného ako cestovnej náhrady a
  • stravovania.
Ide totiž o dve rôzne plnenia poskytované podľa iných zákonov, ktoré bývajú často z daňového hľadiska nesprávne posudzované.
 
Stravné je cestovná náhrada poskytovaná podľa § 5 a ďalších ustanovení zákona o cestovných náhradách a jeho výška závisí od času trvania (počtu hodín) pracovnej cesty v kalendárnom dni. Ide o platbu v hotovosti (cez výplatu a pod.), ktorá má čiastočne hradiť zamestnancovi zvýšené náklady na stravovanie zabezpečené v jeho vlastnej réžii.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály