Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Škola jednoduchého účtovníctva (III.) – Osobný automobil

Rubrika: Jednoduché účtovníctvo

V tejto časti školy jednoduchého účtovníctva sa budeme venovať motorovému vozidlu (zaradenému aj nezaradenému v majetku), ktoré podnikateľ – fyzická osoba používa v súvislosti s podnikaním, ako aj cestovným náhradám podnikateľov vznikajúcich pri pracovných cestách. Nakoľko jednoduché účtovníctvo je daňovo orientované, je dôležité, aby podnikatelia dôsledne dodržiavali jednotlivé ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ktoré upravujú výdavky na pracovné cesty, resp. výdavky spojené s výkonom činnosti FO na inom mieste, než je jej pracovisko.


V tejto časti školy jednoduchého účtovníctva sa budeme venovať motorovému vozidlu (zaradenému aj nezaradenému v majetku), ktoré podnikateľ – fyzická osoba (FO) používa v súvislosti s podnikaním, ako aj cestovným náhradám podnikateľov vznikajúcich pri pracovných cestách. Nakoľko jednoduché účtovníctvo (JÚ) je daňovo orientované, je dôležité, aby podnikatelia dôsledne dodržiavali jednotlivé ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), ktoré upravujú výdavky na pracovné cesty, resp. výdavky spojené s výkonom činnosti FO na inom mieste, než je jej pracovisko.

 
Uplatnenie daňových výdavkov


Možnosť a rozsah uplatnenia daňových výdavkov pri vykonávaní podnikateľskej činnosti závisí od toho, či podnikateľ má evidované vozidlo v obchodnom majetku svojej firmy a účtuje o ňom, resp. vedie evidenciu o tomto vozidle ako o obchodnom majetku, alebo či na podnikanie využíva svoje súkromné vozidlo, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku.
 
Pokiaľ podnikateľ chce uplatniť daňové výdavky súvisiace s používaním automobilu, je povinný podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, ako aj zaplatiť daň z nich. Táto povinnosť sa vzťahuje jednak na automobil zaradený v obchodnom majetku, ale aj na automobil nezaradený v obchodnom majetku, ak ho podnikateľ používa v súvislosti s podnikaním. V súlade s § 19 ods. 3 písm. j) ZDP táto zaplatená daň je považovaná za daňový výdavok podnikateľa. Daň za zdaňovacie obdobie podľa § 91 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miest- nom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v z. n. p. podnikateľ platí vopred bez vyrubenia najneskôr do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia, ak celková daň nepresiahne 50 000 Sk.

 

Osobný automobil zaradený v obchodnom majetku podnikateľa


Na účely ZDP sa považujú osobné automobily za samostatné hnuteľné veci, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, so vstupnou cenou vyššou ako 30 000 Sk a ich prevádzkovo-technické funkcie sú dlhšie ako jeden rok. V zmysle § 22 až § 28 ZDP nie je možné jeho vstupnú cenu zahrnúť do daňových výdavkov priamo pri obstaraní, do týchto výdavkov sa premietajú postupne formou daňových odpisov, pričom podnikateľ si pri jeho zaradení môže zvoliť rovnomerný spôsob odpisovania alebo zrýchlený spôsob odpisovania (najvyšší odpis je v druhom roku odpisovania). Podľa § 16 ods. 1 opatrenia MF SR č. 23 586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrob- nosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“) podnikateľ má povinnosť zaúčtovať osobný automobil do knihy dlhodobého hmotného majetku (DHM).
 
Pri uplatňovaní ďalších výdavkov súvisiacich s používaním automobilu na podnikateľské účely je potrebné vychádzať z § 2 písm. i) ZDP, v zmysle ktorého je daňovým výdav- kom výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený podnikateľom a súčasne zaúčtovaný v jeho účtovníctve, resp. zaevidovaný v jeho evidencii v prípade príjmov z prenájmu.
 
Medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane (ZD), ktoré podnikateľovi vznikajú už pri samotnom používaní automobilu na podnikateľské účely, možno vo všeobecnosti zahrnúť tieto preukázateľne vynaložené výdavky:
  • spotrebované pohonné látky,
  • vykonané opravy a bežná údržba (napr. umývanie a čistenie vozidla),
  • technické zhodnotenie, ktoré sa uplatňuje podľa § 29 ZDP v daňových výdavkoch postupne formou odpisov,
  • povinné zmluvné poistenie,
  • havarijné poistenie,
  • daň z motorových vozidiel,
  • ďalšie výdavky vznikajúce pri prevádzke automobilu (napr. poplatky za využívanie diaľnic, poplatky za parkovanie, odťahovacia služba).
Tieto výdavky sa môžu uplatniť do daňových výdavkov v plnej výške iba za predpokladu, že podnikateľ používa vozidlo výhradne na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Ak podnikateľ využíva vozidlo sčasti aj na súkromné účely, potom nie je možné zahrnúť takéto výdavky do výdavkov ovplyvňujúcich ZD v plnej výške, nakoľko predstavujú osobnú spotrebu podnikateľa, ktorá v zmysle § 21 ods. 1 písm. i) ZDP nie je daňovým výdavkom. Podnikateľ zahrnie do výdavkov ovplyvňujúcich ZD iba ich pomernú časť, ktorá zodpovedá jazdám súvisiacim s podnikateľskou činnosťou. Príslušný pomer podnikateľských jázd a súkromných jázd sa určí na základe evidencie všetkých jázd vykonaných týmto vozidlom. V danej súvislosti je potrebné ešte upozorniť podnikateľov na ust. § 24 ods. 4 ZDP, v súlade s ktorým je možné uplatniť v daňových výdavkoch len pomernú časť odpisov automobilu v závislosti od pomeru jeho využívania na podnikateľské účely a na osobnú spotrebu.
 
Príklad č. 1:
Podnikateľ p. Roman (FO účtujúca v sústave JÚ, nie je platiteľ DPH) využíva osobný automobil zaradený v obchodnom majetku svojej firmy aj na súkromné účely. Ako bude postupovať pri uplatnení jednotlivých výdavkov súvisiacich s vozidlom?
 
Keďže vyžíva osobné vozidlo na podnikateľské účely a zároveň aj na súkromné účely, je potrebné vyčleniť z výdavkov vznikajúcich pri prevádzke vozidla všetky výdavky súvisiace so súkromnými cestami, nakoľko výdavky na osobnú spotrebu podnikateľa podľa § 21 ods. 1 písm. i) ZDP nie sú daňovými výdavkami.
 
Aby mohol vypočítať pomer medzi pracovnými cestami a súkromnými cestami, musí viesť evidenciu všetkých uskutočnených jázd. Predpokladajme, že k 31. 12. 2006 z evidencie zistí, že pracovné cesty sú k súkromným cestám v pomere 65 : 35. Pretože počas roka o všetkých výdavkoch súvisiacich s prevádzkou vozidla účtoval v peňažnom denníku ako o výdavkoch ovplyvňujúcich ZD, je povinný v súlade s § 4 ods. 2 písm. b) bod 4 Postupov účtovania v JÚ časť výdavkov zodpovedajúcu používaniu vozidla na súkromné účely vo výške 35 % z výdavkov ovplyvňujúcich ZD vystornovať (zaúčtovať mínusovým znamienkom) a zaúčtovať ich do výdavkov neovplyvňujúcich ZD.
 
Keďže p. Roman automobil ešte odpisuje, pri uplatnení odpisov z neho je povinný postupovať podľa § 24 ods. 4 ZDP, v zmysle ktorého pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku iba sčasti používaného na zabezpečenie zd
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály