Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Škola jednoduchého účtovníctva (II.) Vybrané okruhy účtovania

Rubrika: Jednoduché účtovníctvo

V ďalšej časti seriálu sa budeme zaoberať majetkom vo vlastníctve aj prenajatým majetkom, ktorý podnikatelia najčastejšie využívajú pri svojich podnikateľských aktivitách.

V ďalšej časti seriálu sa budeme zaoberať majetkom vo vlastníctve aj prenajatým majetkom, ktorý podnikatelia najčastejšie využívajú pri svojich podnikateľských aktivitách.

 

Preradenie hmotného majetku z osobného používania do podnikania

Spôsob preradenia majetku (hmotného aj nehmotného) z osobného užívania do obchodného majetku upravuje § 24 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), v zmysle ktorého pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, podnikateľ ho odpisuje ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny. Vstupnou cenou podľa § 25 ods. 1 ZDP sa rozumie obstarávacia cena (cena, za ktorú bol majetok obstaraný spolu s nákladmi súvisiacimi s jeho obstaraním, napr. obstaranie majetku kúpou) alebo suma vo výške vlastných nákladov (súhrn priamych aj nepriamych nákladov vynaložených na vytvorenie majetku) alebo reprodukčná obstarávacia cena (cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje) zistená podľa osobitných predpisov.
 
V praxi podnikateľ bude postupovať tak, že v roku, v ktorom začne majetok využívať na podnikateľské účely, zaradí ho do svojho obchodného majetku a bude uplatňovať odpisy zo vstupnej ceny ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako keby bol tento majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania, počnúc rokom jeho obstarania.
Podnikateľ môže osobný majetok preradiť do obchodného majetku, následne o ňom účtovať a odpisovať ho iba za predpokladu, že môže príslušnými dokladmi doložiť jeho vstupnú cenu. Najbežnejším obstaraním majetku je kúpa, pričom dokladom o obstaraní môže byť napríklad faktúra a kúpno-predajná zmluva spolu s dokladom o úhrade, či už v hotovosti alebo bankovým prevodom.
 
Príklad č. 1:
Podnikateľ p. Jakub začal odo dňa 1. 7. 2006 podnikať ako fyzická osoba (FO). Účtovať bude v jednoduchom účtovníctve (JÚ). Rozhodol sa, že osobný počítač s príslušenstvom, ktorý zakúpil v predchádzajúcom roku (6. 9. 2005) v celkovej hodnote 47 200 Sk (jeho obstaranie má doložené faktúrou spolu s dokladom o úhrade v hotovosti,) preradí do obchodného majetku k 1. 8. 2006.
 
Aby podnikateľ p. Jakub dodržal ustanovenie § 24 ods. 5 ZDP, bude postupovať takto:
  • počítač na účely účtovníctva ocení reprodukčnou obstarávacou cenou (ROC) podľa § 25 ods. 1 písm. d) bod 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“); na základe predajných cien porovnateľných výrobkov v čase preradenia do obchodného majetku stanoví ROC na 35 400 Sk (vychádza z faktúry a použije daňovú zostatkovú cenu),
  • vstupnú cenu počítača na daňové účely určí podľa § 24 ods. 5 ZDP s tým, že vstupná cena sa rovná obstarávacej cene vo výške 47 200 Sk,
  • ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny počítača a doby odpisovania ustanovenej pre príslušnú skupinu, to bude odpisová skupina 1 s dobou odpisovania 4 roky (pozri ustanovenie § 26 ods. 1 ZDP).
 
Výpočet daňových odpisov:
Rok
Ročný odpis
Výška ročného odpisu
podľa § 27 ZDP
Odpis daňovo uznaný
Daňová zostatková cena
2005
1/4
47 200 / 4 = 11 800 Sk
0 Sk
47 200 – 11 800 =
35 400 Sk
2006
1/4
47 200 / 4 = 11 800 Sk
11 800 Sk
35 400 – 11 800 =
23 600 Sk
 
Ročný odpis je vypočítaný rovnomerným spôsobom odpisovania v zmysle § 27 ods. 1 ZDP, pričom odpis za rok 2005 si nemôže uplatniť ako daňový výdavok, nakoľko v tomto období osobný počítač nemal evidovaný v obchodnom majetku, ani o ňom neúčtoval.
 
V priebehu roka 2006 nebude účtovať o počítači v peňažnom denníku, pretože v tomto roku nedošlo k žiadnej finančnej operácii v súvislosti s jeho obstaraním. Do peňažného denníka bude účtovať iba príslušnú časť odpisov za rok 2006, a to až k 31. 12. 2006 v rámci uzávierkových účtovných operácií takto:
  • výdavok ovplyvňujúci základ dane (ZD) v stĺpci Výdavky celkove 11 800 Sk,
  • druhové členenie výdavkov celkove v stĺpci Prevádzková réžia 11 800 Sk.
 
Účtovanie v knihe dlhodobého hmotného majetku:
Ku dňu 1. 8. 2006 p. Jakub zaeviduje do knihy DHM zaradenie počítača do obchodného majetku s uvedením všetkých údajov podľa § 16 ods. 2 opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
 
Časť knihy dlhodobého majetku:
Poradové číslo DHM: 1                                                 Názov: osobný počítač s príslušenstvom
Doba odpisovania: 4 roky                                             Vstupná cena: 47 200 Sk
Dátum obstarania: 6. 9. 2005                                       Dátum uvedenia do používania: 1. 8. 2006
Spôsob odpisovania: rovnomerný                                
Dátum a spôsob vyradenia:
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály