Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Škola jednoduchého účtovníctva (I.) – Začatie podnikania

Rubrika: Jednoduché účtovníctvo

Jedným z predpokladov úspešného a dlhodobého rozvoja firmy je aj určitý stupeň znalostí podnikateľa z oblasti ekonomiky. Ucelený obraz o podnikateľských aktivitách a následne o ich ekonomických výsledkoch mu poskytuje práve účtovníctvo. Aj keď mnohí podnikatelia zverujú svoju účtovnú evidenciu do rúk profesionálov, je nevyhnutné, aby mali aspoň štandardné vedomosti o jednotlivých účtovných operáciách, najmä o ich vplyve na výsledok hospodárenia a tým aj na výšku daňových a odvodových povinností.

Jedným z predpokladov úspešného a dlhodobého rozvoja firmy je aj určitý stupeň znalostí podnikateľa z oblasti ekonomiky. Ucelený obraz o podnikateľských aktivitách a následne o ich ekonomických výsledkoch mu poskytuje práve účtovníctvo. Aj keď mnohí podnikatelia zverujú svoju účtovnú evidenciu do rúk profesionálov, je nevyhnutné, aby mali aspoň štandardné vedomosti o jednotlivých účtovných operáciách, najmä o ich vplyve na výsledok hospodárenia a tým aj na výšku daňových a odvodových povinností.

Najpočetnejšiu skupinu podnikateľov predstavujú fyzické osoby (FO) podnikajúce na základe živnostenského oprávnenia (živnostenský list alebo koncesná listina), ďalej osoby podnikajúce na základe iného než živnostenského oprávnenia osobitných predpisov, napr. lekári, veterinárni lekári, advokáti, notári, znalci, tlmočníci a pod. a FO vykonávajúce poľnohospodársku výrobu, vodné a lesné hospodárstvo.
Po získaní oprávnenia na vykonávanie podnikateľskej činnosti patrí k základným povinnostiam podnikateľa viesť účtovníctvo. Povinnosť viesť účtovníctvo má každý podnikateľ, ktorý sa rozhodol preukazovať na účely zistenia základu dane (ZD) výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Ust. § 35 Obchodného zákonníka ukladá podnikateľom povinnosť viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom. Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva (JÚ) o príjmoch a výdavkoch, obchodnom majetku, ako aj o záväzkoch tak, aby bolo možno zistiť čisté obchodné imanie a výsledok hospodárenia (pozri § 37 Obchodného zákonníka). Podnikatelia nezapísaní v obchodnom registri majú možnosť účtovať aj v sústave podvojného účtovníctva (počas celého účtovného obdobia), avšak túto možnosť využívajú v praxi v minimálnej miere. Osobitný zákon, ktorý upravuje podmienky účtovania, je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Podnikatelia účtujúci v sústave JÚ sú pri účtovaní povinní postupovať v súlade s opatrením MF SR č. 23 586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia ZD z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
Účtovná jednotka podľa § 5 zákona o účtovníctve môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú FO alebo právnickú osobu (PO), pričom sa nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za jeho preukázateľnosť.
Ak podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, resp. je platiteľom tejto dane len časť zdaňovacieho obdobia a neuplatní si preukázateľné daňové výdavky, má možnosť v zmysle § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu dosiahnutých príjmov, u remeselných živností až vo výške 60 % z úhrnu z dosiahnutých príjmov. V takomto prípade podnikateľ sa nestáva účtovnou jednotkou, nevzťahuje sa na neho zákon o účtovníctve a nemá teda ani povinnosť viesť účtovníctvo. Počas uplatňovania paušálnych výdavkov je daňovník povinný viesť evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. V tejto súvislosti je potrebné ešte upozorniť, že ZDP neumožňuje podnikateľom kombinovaný spôsob uplatňovania výdavkov pri dvoch alebo viacerých druhoch podnikateľskej činnosti v jednom zdaňovacom období.


Predmet účtovníctva podnikateľa

V zmysle § 5 Postupov účtovania v JÚ sa člení hmotný majetok, nehmotný majetok a finančný majetok na:
  • dlhodobý majetok s dobou použiteľnosti alebo dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok,
  • krátkodobý majetok s dobou použiteľnosti alebo dobou splatnosti najviac jeden rok.
Podnikatelia využívajú pri podnikateľských aktivitách predovšetkým dlhodobý hmotný majetok. Podľa § 5 ods. 3 až 5 Postupov účtovania v JÚ ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú najčastejšie pozemky, stavby, byty a nebytové priestory a samostatné hnuteľné veci, resp. súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok. Pri hmotnom majetku, ktorého ocenenie je 30 000 Sk alebo nižšie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, podnikateľ má možnosť voľby zaradiť do dlhodobého hmotného majetku alebo o ňom účtovať ako o zásobách (pozri § 5 ods. 6 Postupov účtovania v JÚ).
Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v zmysle § 5 ods. 7 a 8 Postupov účtovania v JÚ taký majetok nehmotnej povahy, ktorý spĺňa kritériá v zmysle § 22 ods. 7 ZDP. V podnikateľskej praxi patria k najčastejšie využívanému nehmotnému majetku najmä počítačové programy (softvéry), databázy, projekty, výrobné a technologické postupy, technické a hospodársky využiteľné znalosti (know-how), pričom ich vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok.
K dlhodobému nehmotnému majetku sa zaraďujú aj výdavky súvisiace so začatím podnikania, tzv. zriaďovacie výdavky (napr. súdne a notárske poplatky, výdavky spojené s daňovým a finančným poradenstvom, výdavky na nákup odbornej literatúry, na pracovné cesty a pod.), ktorých celková čiastka je vyššia ako 50 000 Sk.
Dlhodobým majetkom je aj technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované počas doby nájmu a technické zhodnotenie úplne odpísaného dlhodobého majetku.
Ako dlhodobý finančný majetok podľa § 5 ods. 13 Postupov účtovania v JÚ sa účtujú cenné papiere a termínované vklady, ktoré budú v majetku podnikateľa dlhšie ako jeden rok, ako aj pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok.
Dôležitú súčasť majetku podnikateľa predstavujú zásoby. V zmysle § 7 Postupov účtovania v JÚ zásoby sa členia na:
  • materiál (napr. suroviny, pomocný materiál, náhradné dielce, obaly a pod.),
  • nedokončenú výrobu, polotovary vlastnej výroby a výrobky,
  • zvieratá (napr. mladé zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, hydina a pod.),
  • tovar (ako tovar sa účtuje všetko, čo podnikateľ obstaral za účelom ďalšieho predaja v nezmenenom stave).
Krátkodobý finančný majetok v zmysle § 8 Postupov účtovania v JÚ tvoria:
  • peňažná hotovosť, ceniny, šeky (s ceninami sa podnikateľ stretáva najmä vo forme poštových známok, kolkov, telefónnych kariet a zakúpených stravných lístkov do prevádzkarní verejného stravovania),
  • účty v bankách v slovenskej aj v zahraničnej mene,
  • krátkodobé cenné papiere, napr. dlhopisy, akcie určené na obchodovanie a zmenky, ktoré budú v majetku účtovnej jednotky najviac jeden rok,
  • ostatný krátkodobý finančný majetok.
Pohľadávky a záväzky
Jednotlivé druhy pohľadávok a záväzkov priamo ovplyvňujú výšku majetku a vznikajú pri všetkých druhoch podnikateľských aktivít. Zásady pre ich minimálne členenie (§ 9 Postupov účtovania v JÚ) upravuje § 15 v ods. 3 písm. c) až g) a v ods. 4 písm. c) až g) zákona o účtovníctve takto:
Pohľadávky:
  • podľa poskytnutých preddavkov,
  • podľa poskytnutých úverov,
  • dane z príjmov,
  • nepriamych daní,
  • voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni.
Záväzky:
  • podľa prijatých preddavkov,
  • podľa prijatých úverov,
  • dane z príjmov,
  • z nepriamych daní,
  • voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni.
V súvislosti s majetkom je potrebné upozorniť podnikateľov na skutočnosť, že FO na rozdiel od PO (napr. spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť a iné PO) ručí za záväzky, ktoré jej vyplývajú z podnikania, celým svojím majetkom, a nie len majetkom zaradeným vo firme – obchodným majetkom, o ktorom účtuje a má ho vo svojej evidencii, ale aj ostatným svojím majetkom.


Vedenie jednoduchého účtovníctva

Podnikateľ – FO vedie účtovníctvo podľa § 4 ods. 1 zákona o účtovníctve počas celej doby podnikania alebo vykonávania inej samostatnej zárobkovej činnosti a účtuje v týchto účtovných knihách:
  1. v peňažnom denníku,
  2. v knihe pohľadávok,
  3. v knihe záväzkov,
  4. v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke.
K najvýraznejším špecifikám JÚ patrí predovšetkým oddelené účtovanie o peňažnom hospodárení od účtovania evidencie majetku podnikateľa slúžiaceho na podnikanie a záväzkov, ktoré mu z podnikateľskej činnosti vyplývajú, ako aj použitie rôzneho počtu zápisov pri zaúčtovaní jednotlivých účtovných operácií v účtovných knihách na rozdiel od podvojného účtovníctva, ktoré vždy používa tzv. podvojné zápisy.
JÚ v zásade je potrebné chápať ako tzv. daňovo orientované, čo znamená jeho veľmi úzke prepojenie so ZDP.
Účtovný doklad, účtovný zápis a deň uskutočnenia účtovného prípadu
Účtovné doklady sú originálne písomnosti, ktorými sú podnikatelia – účtovné jednotky povinní doložiť všetky účtovné operácie, o ktorých účtujú. Pritom ich prvoradou úlohou je preukázať, že účtovné prípady skutočne nastali, čo v praxi znamená, že bez účtovného dokladu podnikateľ nemôže vykonať žiaden účtovný zápis v jednotlivých účtovných knihách.
Náležitosti účtovného dokladu upravuje § 10 zákona o účtovníctve, v zmysle ktorého účtovný doklad je preukázateľným účtovným záznamom. V JÚ je potrebné na účtovnom doklade (na príjmovom pokladničnom doklade, výdavkovom pokladničnom doklade alebo na bankovom výpise) uvádzať minimálne číslo riadka v peňažnom denníku, pod ktorým je účtovný doklad zaúčtovaný.
Osobitnú kategóriu účtovných dokladov predstavujú interné účtovné doklady. Podnikatelia účtujúci v sústave JÚ sa s nimi najčastejšie stretávajú pri účtovaní uzávierkových účtovných operácií, pri ktorých v skutočnosti nedochádza k prírastku ani k úbytku finančných prostriedkov či už v pokladnici alebo na bežnom účte (BÚ), ide iba o ich fiktívny pohyb. K typickým príkladom patria najmä odpisy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, zostatková cena dlhodobého hmotného a nehmotného majetku pri jeho predaji a likvidácii, rozdelenie príjmov a výdavkov pri združení FO, výdavky pred začatím podnikateľskej činnosti, nájomné platené FO vopred, predaj podniku, resp. jeho časti, manká, prirodzené úbytky zásob a pod. Interné účtovné doklady podnikatelia sú povinní doložiť napríklad rôznymi konkrétnymi výpočtami tak, aby bola splnená podmienka uvedená v § 8 zákona o účtovníctve (napr. kópia splátkového kalendára a lízingová zmluva pri finančnom lízingu, kópia technického preukazu pri prepočte skutočnej spotreby pohonných látok, nájomná zmluva o užívaní nebytových priestorov, zmluva o združení a pod.).
Prijatá faktúra, paragón z predajne, resp. potvrdenka o úhrade v hotovosti sa stávajú účtovnými dokladmi až po splnení všetkých potrebných náležitostí v súlade s § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve (nie ihneď po ich doručení do firmy), ktorými sú podpis osoby zodpovednej za účtovný prípad (podnikateľ, resp. ním poverený pracovník) a podpis osoby zodpovednej za zaúčtovanie účtovného dokladu (podnikateľ, resp. interný alebo externý účtovník).
Pod účtovným zápisom podľa § 11 ods. 2 zákona o účtovníctve sa rozumie zápis, ktorý je účtovná jednotka povinná zaznamenávať v účtovnom období priebežne. Vykonávanie účtovných zápisov mimo účtovných kníh je z hľadiska cit. zákona neprípustné.
Deň uskutočnenia účtovného prípadu definuje § 3 Postupov účtovania v JÚ ako deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa, započítania alebo postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, re
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály