Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Schvaľovanie a zverejňovanie účtovnej závierky v roku 2019

Dátum: Rubrika: Podvojné účtovníctvo

Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) ustanovuje pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva individuálnu účtovnú závierku zostaviť, schváliť príslušným orgánom účtovnej jednotky, overiť účtovnú závierku audítorom, ak takúto povinnosť účtovná jednotka má a zverejniť informácie z účtovnej závierky.

Podľa § 17 ods. 5 zákona o účtovníctve účtovná jednotka je povinná účtovnú závierku zostaviť najneskôr do 6 mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. To znamená, že ak by osobitný predpis, ktorý je v tomto prípade zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), neustanovoval inak a ak sa účtovná závierka zostavuje napr. k 31. 12. 2018 (účtovné obdobie kalendárny rok), potom musí byť zostavená najneskôr do 30. 6. 2019.

Účtovná závierka a zákon o dani z príjmov

Zákon o dani z príjmov v § 49 ods. 11 ustanovuje, že na účely podania daňového priznania je daňovník povinný zostaviť účtovnú závierku ku koncu zdaňovacieho obdobia podľa zákona o dani z príjmov a v termíne na podanie daňového priznania (ďalej len „DP“) ju uložiť do registra účtovných závierok (ďalej len „RÚZ“).

Zákonná lehota na podanie DP je do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia (§ 49 ods. 2 ZDP), t. j. za rok 2018 do 31. 3. 2019 (táto lehota sa predlžuje o jeden deň na 1. 4. 2019 vrátane tohto dňa, pretože 31. 3. 2019 je nedeľa), čím sa teda skráti lehota na zostavenie účtovnej závierky zo 6 na 3 mesiace. Do tohto termínu bola účtovná jednotka povinná zostaviť účtovnú závierku a doručiť ju do RÚZ.

Uvedené platí za predpokladu, že daňovník (účtovná jednotka) do 1. 4. 2019 vrátane tohto dňa si lehotu na podanie DP nepredĺži (§ 49 ods. 3 ZDP). Ak by došlo k predĺženiu lehoty na podanie DP, predĺžila by sa tým aj lehota na zostavenie a uloženie účtovnej závierky do RÚZ.

Daňovník môže zákonnú lehotu na podanie DP predĺžiťpodaním oznámenia o predĺžení lehoty na podanie DP. Oznámenie musí byť podané najneskôr v lehote na podanie DP (1. 4. 2019), a to len na tlačive, ktorého vzor je zverejnený na webovom sídle Finančného riaditeľstva SR OZN493v17 – Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie DP podľa § 49 ods. 3 písm. a) alebo b) ZDP.

Na základe podaného oznámenia sa predlžuje lehota na podanie DP:

  • najviac o tri celé kalendárne mesiace s výnimkou daňovníka v konkurze alebo v likvidácii; daňovník je povinný v oznámení uviesť novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá DP a v tejto novej lehote je aj daň splatná (teda novou lehotou na podanie DP môže byť 30. 4. 2019, 31. 5. 2019 alebo 30. 6. 2019 – nakoľko tento deň je nedeľa, termín sa posúva na 1. 7. 2019);
  • najviac o šesť celých kalendárnych mesiacov, ak súčasťou príjmov daňovníka sú aj zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí s výnimkou daňovníka v konkurze alebo likvidácii; daňovník v oznámení uvedie túto skutočnosť a tiež uvedie novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá DP a v tejto novej lehote je aj daň splatná (30. 9. 2019).

Neprehliadnite! Ak si daňovník (účtovná jednotka) predĺži lehotu na podanie DP do 30. 9. 2019, účtovná závierka by mala byť zostavená do 30. 6. 2019, pretože zákonná lehota na jej zostavenie podľa zákona o účtovníctve je najviac 6 mesiacov.

Poznámky v podvojnom účtovníctve sú prílohou účtovnej závierky

Účtovná závierka nie je prílohou daňového priznania (platí od roku 2014), to znamená, že hoci účtovná jednotka musí zostaviť účtovnú závierku v lehote na podanie DP, do RÚZ sa posiela osobitne účtovná závierka prostredníctvom účtovných dokumentov (nie cez správu daní) a osobitne sa posiela DP cez správu daní pre konkrétnu daň, napr. daň z príjmov právnických osôb. Účtovná závierka sa môže poslať napr. 25. 3. 2019, daňové priznanie 28. 3. 2019, ale môžu sa poslať aj v jeden deň, napr. 28. 3. 2019, ale každý dokument osobitne, teda DP osobitne a účtovná závierka v podvojnom účtovníctve vrátane poznámok tiež osobitne. V praxi sa často stáva, že účtovné jednotky chcú poznámky k účtovnej závierke posielať ako prílohu DP. Opätovne zdôrazňujeme, že poznámky sú prílohou účtovnej závierky, teda výkazov (Súvaha, Výkaz ziskov a strát), nie daňového priznania. Ak účtovná závierka neobsahuje aj poznámky, považuje sa za neúplne doručenú.

Zostavená účtovná závierka a opätovné otvorenie účtovných kníh

V praxi môže dôjsť k rôznym situáciám pri predkladaní zostavenej a schválenej účtovnej závierky. Podľa § 16 ods. 9 a 10 zákona o účtovníctve, do dňa schválenia účtovnej závierky sa môžu uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť. Ide o situáciu, ak položky v zostavenej účtovnej závierke neboli vykázané správne a účtovná závierka neposkytuje verný a pravdivý obraz účtovníctva. Zvyčajne tieto skutočnosti zistí dozorná rada alebo audítor obchodnej spoločnosti pred samotným schválením účtovnej závierky valným zhromaždením. V takejto situácii má obchodná spoločnosť dve možnosti. Pristúpi k opätovnému otvoreniu účtovných kníh, opraví vykazované položky, znova uzatvorí účtovné knihy a zostaví „novú“ účtovnú závierku, ktorú predloží valnému zhromaždeniu na schválenie (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným). Účtovnú závierku zostaví opäť ako „riadnu“, pretože „opravná“ účtovná závierka alebo „dodatočná“ účtovná závierka neexistuje. Opätovné otvorenie účtovných kníh do schválenia účtovnej závierky nie je povinné. Túto možnosť si volí obchodná spoločnosť sama. Ak zmena vykazovaných položiek ovplyvnila aj základ dane z príjmov, podáva sa dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov (do lehoty na podanie DP sa podáva opravné DP).

Druhou možnosťou, ak sa zistia nesprávnosti v zostavenej, ale neschválenej účtovnej závierke je, že sa opravia v účtovníctve bežného (aktuálneho) účtovného obdobia. Opravy sa účtujú v bežnom účtovnom období ako opravy chýb minulých rokov (minulých účtovných období). Na schválenie sa predkladá pôvodne zostavená účtovná závierka.

Schválená účtovná závierka a opätovné otvorenie účtovných kníh

Ako sme už uviedli, po schválení účtovnej závierky valným zhromaždením (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručeným

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály