Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2005

Rubrika: Daň z príjmov

Príjmy zo závislej činnosti sú také príjmy, ktoré sa musia pred výplatou zdaniť (v súčasnosti podľa podmienok preddavkom na daň alebo daňou). V roku 2005 sa zdaňovali všetky tieto príjmy len mesačnými preddavkami na daň (19 %).

Príjmy zo závislej činnosti sú také príjmy, ktoré sa musia pred výplatou zdaniť (v súčasnosti podľa podmienok preddavkom na daň alebo daňou). V roku 2005 sa zdaňovali všetky tieto príjmy len mesačnými preddavkami na daň (19 %).

V podstate pri tomto druhu príjmov ide o tie isté daňové povinnosti ako pri ostatných príjmoch fyzických osôb (ďalej len „daňovníci“). Ak za rok 2005 daňovník nemal zdaniteľné príjmy vyššie ako 43 968 Sk, nemá žiadnu povinnosť (nemusí podať daňové priznanie ani požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti – ďalej len „ročné zúčtovanie“). Ak však boli príjmy zdaňované preddavkami na daň, tak môže byť pre niekoho výhodné napriek tomu vysporiadať si daňovú povinnosť, pretože po uplatnení nárokovej nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu zrazené preddavky na daň sa môžu vrátiť vo forme preplatku na dani. Pri dosiahnutí príjmov zo závislej činnosti vo vyššej sume ako 43 968 Sk daňovník je povinný podať daňové priznanie, alebo mohol za určených podmienok požiadať do 15. 2. 2006 príslušného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.

Ročné zúčtovanie je jeden zo spôsobov vyrovnania daňovej povinnosti vybranej skupiny zamestnancov podľa podmienok vyplývajúcich z § 38 a ďalších ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“). Druhým spôsobom je podanie daňového priznania. Platí zásada, že je možné aplikovať len jednu z týchto možností. Ak však zamestnanec, ktorému už bolo vykonané ročné zúčtovanie, predsa len podá daňové priznanie, bude ho musieť označiť ako opravné alebo dodatočné (podľa toho, či ho podá do konca marca 2006 alebo po tomto dátume). Pozri § 32 ods. 9 zákona ZDP.

Ak zamestnanec mal za rok 2005 aj iné zdaniteľné príjmy ako len príjmy zo závislej činnosti, spolu všetky vyššie ako 43 968 Sk, musí podať daňové priznanie, t. j. nie je možné vykonať mu ročné zúčtovanie. Daňové priznanie je povinný podať každý aj v prípade, ak mal príjmy zo závislej činnosti zo zahraničia.
 
Ročné zúčtovanie je možné vykonať len tomu zamestnancovi, ktorý mal v roku 2005 príjmy len zo závislej činnosti plynúce len zo zdrojov na území SR a iné druhy zdaniteľných príjmov, ktoré sa musia uviesť do daňového priznania, nemal. Ide o ročné zúčtovanie z príjmov zo závislej činnosti od všetkých (t. j. aj viacerých) zamestnávateľov, od ktorých zamestnanec dostával tieto príjmy v priebehu roku 2005. Nezáleží na tom, či išlo o príjmy od jedného zamestnávateľa, od viacerých postupne po sebe, alebo ak plynuli zamestnancovi aj súčasne. Nezáleží ani na ich výške. Počítať treba so všetkými vyplatenými (poskytnutými aj v nepeňažnej forme) zdaniteľnými príjmami zo závislej činnosti, keďže všetky boli v priebehu roku 2005 zdaňované preddavkami na daň (aj v prípade, ak preddavok na daň vyšiel nulový).

Okrem príjmov zo závislej činnosti zamestnanec mohol poberať v roku 2005 súčasne aj rôzne príjmy zdanené zrážkou podľa § 43 ZDP (napr. úroky z úsporných vkladov v banke, peňažné výhry z lotérií, stávok a iných podobných hier, z verejných a úzkych súťaží, ak nešlo o príjem od dane oslobodený atď.), avšak len vtedy, ak sa nerozhodol, že ich dobrovoľne uvedie do daňového priznania. Ak ich uvedie do daňového priznania, daň vybratá zrážkou bude považovaná za preddavok na daň, ktorý sa započíta na jeho celkovú daňovú povinnosť zo všetkých zdaniteľných ročných príjmov vrátane tohto príjmu a všetkých zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti. V takomto prípade sa automaticky ročné zúčtovanie nemôže vykonať (pretože ide aj o iné druhy príjmov). Ak sa však zamestnanec rozhodol príjmy zdanené daňou vyberanou zrážkou neuviesť do daňového priznania, považujú sa za daňovo vyrovnané a ročné zúčtovanie sa mu môže vykonať.
 
Ak zamestnanec podnikal a vykázal za rok 2005 daňovú stratu [§ 2 písm. k) ZDP], bude musieť podať daňové priznanie a ročné zúčtovanie sa mu nemôže vykonať (bez ohľadu na výšku ďalších zdaniteľných príjmov vrátane príjmov zo závislej činnosti, t. j. aj menej ako 43 968 Sk). Ak však nemal žiadne príjmy ani výdavky z podnikania, hoci je vlastníkom napr. živnostenského alebo iného oprávnenia, t. j. v skutočnosti nevykonával v roku 2005 žiadnu podnikateľskú činnosť, ročné zúčtovanie sa mu môže vykonať. Zákon neviaže podanie daňového priznania na vlastníctvo takéhoto oprávnenia, ale na dosiahnutie príjmov (resp. vynaloženie výdavkov, ak sa uplatňuje strata).
 
Ročné zúčtovanie sa týka v podstate všetkých zamestnávateľov, ktorí v roku 2005 vyplácali zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, ak ich zamestnanci požiadali o jeho vykonanie. Pripomínam, že pojem zamestnávateľ je na daňové účely širší ako na pracovnoprávne účely. Rovnako sa týka všetkých zamestnancov a všetkých zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti (pozri § 5 ods. 1 a 2 ZDP).
 
Zamestnanec môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania:
  • svojho jediného zamestnávateľa zo zdrojov na území SR (ak mal príjmy zo závislej činnosti len od neho) bez ohľadu na to, či si u neho uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, t. j. či mal podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov podľa § 36 ods. 6 ZDP (ďalej len „vyhlásenie“) alebo nie alebo
  • ak mal zamestnávateľov zo zdrojov na území SR viac, tak toho, u ktorého posledného mal podpísané vyhlásenie alebo
  • ak mal viac zamestnávateľov zo zdrojov na území SR a u žiadneho vyhlásenie podpísané nemal, ktoréhokoľvek z nich.
Ak zamestnávateľ zanikol, zamestnanec môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania jeho právneho nástupcu. Ak ho niet, podá daňové priznanie.
 
Nie je podstatné, či zamestnanec mal u niektorého zamestnávateľa podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti alebo nie. Nezdaniteľné sumy a daňový bonus si mohol uplatniť dodatočne u toho zamestnávateľa, ktorého požiadal o vykonanie ročného zúčtovania.
 
Základné podmienky na vykonanie ročného zúčtovania za rok 2005 sú tieto:
  1. Týka sa len zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zo zdrojov na území SR od všetkých zamestnávateľov.To znamená, že sa neberú do úvahy:
    • príjmy oslobodené od dane [napr. podpory v nezamestnanosti, nemocenské dávky, úrazové renty zo sociálneho poistenia vyplácané v súvislosti s pracovnými úrazmi a chorobami z povolania Sociálnou poisťovňou, plnenia z úrazového poistenia podľa § 5 a § 20 ods. 1 písm. a) zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, príjmy z civilnej služby, materské, podiely na zisku zamestnancov obchodných spoločností a družstiev za rok 2004, vybrané príležitostné príjmy do 22 900 Sk (5-násobok životného minima k 1. 1. 2005, t. j. 4 580 Sk x 5) atď. – pozri najmä § 9 ZDP],
    • príjmy, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov (napr. dividendy za rok 2004, úvery a pôžičky, tantiémy za rok 2004 členov štatutárnych a dozorných orgánov obchodných spoločností a družstiev atď.),
    • príjmy, ktoré boli v roku 2005 zdanené zrážkou podľa § 43 ZDP (ide len o iné druhy príjmov, na príjmy zo závislej činnosti tento spôsob zdanenia v roku 2005 sa ešte nevzťahoval).
  2. Týka sa len tých zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti, ktoré boli zamestnancovi skutočne nielen zúčtované, ale aj vyplatené, vrátane z prostriedkov sociálneho fondu, a to najneskôr do konca januára 2006 (§ 4 ods. 3 ZDP); ide o príjmy, ktoré sa týkali roku 2005 alebo aj predchádzajúcich rokov.

Ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancovi do konca januára 2006 príjem, ktorý sa týkal roku 2005, ale vyplatí ho neskôr, nemožno mu tento príjem zahrnúť do príjmov na účely ročného zúčtovania za rok 2005, aj keď sa ho vecne týkajú. Tieto príjmy sa dodania v roku výplaty, t. j. ak sa vyplatia po 31. 1. 2006, zahrnú sa do čiastkového základu dane z príjmov zo závislej činnosti zamestnancovi roku 2006 (ak sa vyplatia najneskôr do 31. 1. 2007).

  1. Ročné zúčtovanie za rok 2005 zamestnávateľ môže vykonať len na základe písomnej žiadosti zamestnanca do 15. 2. 2006 a v rámci nej na základe podpísaného vyhlásenia podľa § 38 ods. 4 ZDP, z ktorého sú pre zamestnávateľa známe všetky rozhodujúce skutočnosti, potrebné na jeho vykonanie. Vzorové tlačivá pre rok 2005 MF SR vydalo vo Finančnom spravodajcovi č. 11/2005 (oznámenie MF SR č. MF/027871/2005-721), taktiež ich možno nájsť na www.finance.gov.sk. Nejde o povinné tlačivá, ale o pomôcku v záujme jednotného postupu.

Zamestnanec vo vyhlásení svojím podpisom napr. potvrdil, že:
  • Nepoberal v roku 2005 okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti súčasne aj iné druhy zdaniteľných príjmov, napr. z podnikania, prenájmu a pod. (okrem tých, ktoré boli zdanené zrážkou).
  • Bol alebo nebol k 1. 1. 2005 poberateľom starobného alebo predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku alebo obdobného dôchodku zo zahraničia (platí to aj v prípade, ak mu bol príslušný dôchodok priznaný spätne k tomuto dátumu).
  • Od koľkých ďalších (iných) zamestnávateľov mal príjmy zo závislej činnosti, čo aj doloží potvrdeniami od nich; ak potvrdenia do 15. 2. 2006 nepredložil, musí podľa ZDP podať daňové priznanie.
  • Či si uplatňuje dodatočne nárok na daňový bonus alebo jeho časť, ktorý nemal v priebehu roku 2005 zohľadnený (ani iná oprávnená osoba), pričom priloží potrebné doklady (ak ich zamestnávateľ nemá).

Podmienky na uplatnenie daňového bonusu ustanovuje § 33 a nasl. ZDP. Nárok na ročný daňový bonus má len ten zamestnanec, ktorý za rok 2005, dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, t. j. 39 600 Sk (1/2 zo 6 500 Sk x x 9 mes. + 1/2 zo 6 900 Sk x 3 mes.).

U zamestnancov, ktorí boli poberateľmi invalidného dôchodku, invalidných zamestnancov mladších ako 18 rokov a u zamestnancov mladších ako 16 rokov (celý rok 2005) sa do úvahy bude brať polovica, resp. 50 % z vypočítanej sumy (19 800 Sk). Ak bol zamestnanec napr. poberateľom invalidného dôchodku len časť roka 2005, bude potrebné sumu upraviť (polovica platnej mesačnej minimálnej mzdy x počet mesiacov, počas ktorých daňovník nepoberal invalidný dôchodok,

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály