Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Pripravovaná novela zákona o dani z príjmov

Dátum: Rubrika: Daň z príjmov

Vláda Slovenskej republiky predložila do Národnej rady SR novelu zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) s účinnosťou od 1. januára 2015. Ďalej uvádzame vybrané témy tejto pripravovanej novely, v praxi je potrebné používať úplné znenie zákona po jeho schválení.

P. č.

Text

Zákon č. 595/2003 Z. z.

1.

Pri využívaní majetku, uvedeného v prílohe č. 6 ZDP, ktorý môže mať charakter aj osobnej spotreby a s ním súvisiacich nákladov je daňový náklad uznaný len v primeranej výške, v akej sa tento majetok používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných výnosov.

Ust. § 2 písm. i)

2.

Daňovým nákladom sú náklady na obstaranie (odpisy), prevádzkovanie, opravy a udržiavanie a technické zhodnotenie majetku uvedeného v prílohe č. 6 (napr., spotrebná elektronika, prístroje pre domácnosť, kosačky, osobné autá, člny, motocykle, bicykle, nábytok, autosedačky) najviac do výšky 80 %. Ak daňovník preukáže používanie tohto majetku výlučne na podnikanie, uplatní si náklady v plnej výške a rovnako zamestnávateľ, ktorý poskytuje motorové vozidlo zamestnancovi na služobné aj na súkromné účely a zdaňuje mu to ako nepeňažný príjem.

Ust. § 19 ods. 2 písm. t);

ust. § 52zd ods. 2.

3.

Podľa dôvodovej správy, výlučné použitie daného majetku na podnikanie preukáže napríklad, hotelový podnikateľ tým, že zakúpi do daňových nákladov rovnaký počet televízorov ako je počet hotelových izieb a spoločenských priestorov v hoteli.

 

4.

Náklady a výnosy sa účtujú v časovej a vecnej súvislosti podľa pravidiel upravených účtovnými predpismi [napr., časovo sa nerozlišujú každoročne opakujúce sa a zároveň nevýznamné sumy podľa § 56 ods. 14 opatrenia č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“)], a to platí aj pre daňové účely, preto sa doplňuje odkaz pod čiarou na zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) a tým nepriamo aj na záväzné Postupy účtovania v PÚ.

Ust. § 2 písm. j), k)

5.

Z dôvodu zmeny daňovej odpisovej politiky sa mení aj definícia finančného prenájmu. Doba trvania finančného prenájmu je najmenej 60 % doby odpisovania. Doba trvania finančného prenájmu pozemku, na ktorom je umiestnená budova, je najmenej 60 % doby odpisovania tejto budovy (odpisová skupina 5 alebo 6). Doba trvania finančného prenájmu samotného pozemku bez stavby je 60 % doby odpisovania v odpisovej skupine 6. Ak je predmetom finančného prenájmu budova spolu s pozemkom, potom musí byť cena pozemku vyčíslená osobitne.

Ust. § 2 písm. s)

6.

Príjmom zo závislej činnosti je aj nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane. Zamestnávateľ toto nepeňažné plnenie (napr., wellness poukážky, pobytový zájazd, náklady na bývanie, školné pre dieťa) môže navýšiť na sumu vypočítanú podľa vzorca v prílohe 7 ZDP, pričom za príjem zo závislej činnosti zamestnanca sa považuje takto navýšené nepeňažné plnenie [ust. § 5 ods. 3 písm. d) ZDP]. Prvýkrát sa tento postup môže použiť za január 2015 (ust. § 52zd ods. 3 ZDP). Praktické numerické príklady tohto navýšenia sú uvedené v dôvodovej správe.

Ust. § 5 ods. 3 písm. d);

ust. § 52zd ods. 3.

7.

Navýšenie nepeňažného príjmu sa nebude vzťahovať na nepeňažný príjem zamestnanca [ust. § 5 ods. 3 písm. d) ZDP] za poskytnutie motorového vozidla na služobné aj súkromné účely [ust. § 5 ods. 3 písm. a) ZDP], na nepeňažné plnenie od bývalého zamestnávateľa poberateľovi dôchodku [ust. § 5 ods. 1 písm. k) ZDP] a na odmeny za výkon funkcie [ust. § 5 ods. 1 písm. j) ZDP].

Ust. § 5 ods. 3 písm. d);

ust. § 5 ods. 3 písm. a);

ust. § 5 ods. 1 písm. k);

ust. § 5 ods. 1 písm. j).

8.

Navýšiť nepeňažný príjem zamestnanca je možnosť nie povinnosť zamestnávateľa. Rozdiel je v tom, akú čistú netto sumu príjmu dostane zamestnanec – samozrejme, pri navýšení je netto príjem zamestnanca vyšší. Navýšený nepeňažný príjem je pre zamestnávateľa daňovým nákladom [ust. § 19 ods. 2 písm. c) bod 7 ZDP]. Zo sumy navýšeného nepeňažného plnenia je zamestnávateľ povinný zraziť a odviesť preddavky na daň (ust. § 35 ods. 6 ZDP).

Ust. § 19 ods. 2 písm. c) bod 7;

ust. § 35 ods. 6.

9.

Peňažným príjmom alebo nepeňažným príjmom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo jeho zamestnanca bude aj príjem od farmaceutickej spoločnosti [ust. § 8 ods. 1 písm. l) ZDP; ust. § 8 ods. 13 ZDP; ust. § 17 ods. 31 ZDP; ust. § 21 ods. 2 písm. l) ZDP]. Daň sa vyberá zrážkou pri zdroji [ust. § 43 ods. 3 písm. o) ZDP] platiteľom dane pri nepeňažnom plnení je príjemca. Výšku nepeňažného príjmu je poskytovateľ príjmu povinný oznámiť príjemcovi a tiež správcovi dane (ust. § 43 ods. 17, 18 ZDP).

Ust. § 8 ods. 1 písm. l);

ust. § 8 ods. 13;

ust. § 17 ods. 31;

ust. § 21 ods. 2 písm. l);

ust. § 43 ods. 3 písm. o);

ust. § 43 ods. 17, 18.

10.

Nemajetková ujma (podľa § 13 ods. 2 Občianskeho zákonníka zníženie cti, vážnosti a dôstojnosti na verejnosti) bude ostatným zdaniteľným príjmom, pričom doposiaľ bol tento druh príjmu oslobodený od dane.

Ust. § 8 ods. 1 písm. n);

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály