Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Preprava osôb a tovaru z pohľadu zákona o DPH

Rubrika: Daň z pridanej hodnoty

Dňom vstupu SR do EÚ nadobudol účinnosť nový zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, ktorý novo definuje zdaňovanie intrakomunitárnych transakcií, medzi ktoré patrí aj dodanie služieb prepravy tovaru a osôb. Zákon o DPH rozlišuje medzi prepravou osôb a prepravou tovaru, pričom jej spôsob zdaňovania je rozdielny.

 

Dňom vstupu SR do EÚ nadobudol účinnosť nový zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len „zákon o DPH“), ktorý novo definuje zdaňovanie intrakomunitárnych transakcií, medzi ktoré patrí aj dodanie služieb prepravy tovaru a osôb. Zákon o DPH rozlišuje medzi prepravou osôb a prepravou tovaru, pričom jej spôsob zdaňovania je rozdielny.

 
Preprava osôb

Spôsob zdaňovania DPH pri preprave osôb sa uplatňuje v závislosti od toho, či ide o prepravu osôb v tuzemsku, alebo ide o prepravu medzi tuzemskom a zahraničím. Tuzemská preprava, t. j. preprava osôb medzi dvoma miestami v SR podlieha DPH. Ide o poskytnutú službu s miestom dodania služby v tuzemsku, pretože v tomto prípade je miestom dodania služby miesto, kde sa preprava vykonáva a daňová povinnosť vzniká dodávateľovi služieb, platiteľovi dane.

Príklad č. 1:
Spoločnosť Transport poskytuje prepravné služby osôb v tuzemsku. V marci 2005 dodala spoločnosti Gama prepravné služby, ktoré boli uskutočnené z miesta sídla spol. Gama v Nitre do Bratislavy, kde spoločnosť usporiadala školenie pre svojich zamestnancov. Spoločnosť Transport je platiteľom dane.

Spoločnosť Transport dodala prepravné služby pre zdaniteľnú osobu, pričom do 15 dní jej vzniká povinnosť vyhotoviť faktúru v zmysle § 71 zákona o DPH. Vyhotovená faktúra bude vrátane 19 % DPH a túto zdaniteľnú transakciu zahrnie spoločnosť Transport do riadku 03 podaného daňového priznania za zdaňovacie obdobie marec 2005.

Ak prepravu osôb v tuzemsku poskytuje zahraničná osoba, ktorá nemá v SR pridelené IČ DPH a zároveň prijímateľom služby je zdaniteľná osoba, vzniká zdaniteľnej osobe povinnosť platiť daň v zmysle § 69 ods. 4 zákona o DPH. Ak by zdaniteľná osoba nemala pridelené IČ DPH, bola by aj napriek tejto skutočnosti povinná vypočítať si daň, podať daňové priznanie a uhradiť daň príslušnému správcovi dane.

Príklad č. 2:
Český prepravca, fyzická osoba, ktorá nie je identifikovaná pre daň v ČR, uskutoční pre Poľnohospodár, s. r. o. so sídlom v Trenčíne  prepravu zamestnancov na služobnú cestu – výpomoc do Žiliny.

Český prepravca vyhotoví svojmu odberateľovi faktúru bez DPH. Spoločnosti Poľnohospodár, s. r. o. je dodaná služba, ktorá:

  • má miesto dodania v tuzemsku (nakoľko ide o vnútroštátnu prepravu),
  • odberateľom služby je zdaniteľná osoba a
  • dodávateľom služby je zahraničná osoba, ktorá nemá v SR prevádzkáreň v zmysle § 4 ods. 7 zákona o DPH a zároveň nie je platiteľom dane v SR.

Spoločnosti Poľnohospodár, s. r. o. bude vznikať povinnosť platiť daň podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH. Spoločnosť túto povinnosť zahrnie do daňového priznania v deň vzniku daňovej povinnosti.

Osobitnou situáciou je, ak tuzemskú prepravu uskutočňuje zahraničný prepravca pre inú zahraničnú osobu, pričom obidve sú zdaniteľnými osobami a nemajú pridelené IČ DPH v tuzemsku. V zmysle slovenského zákona o DPH je definícia zdaniteľnej osoby veľmi rozsiahla. Je to osoba, ktorá nezávisle vykonáva akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Zákon nedefinuje teritórium, v ktorom musí byť ekonomická činnosť vykonávaná, resp. neodvoláva sa na žiadny iný zákon, ktorý by špecifikoval zdaniteľnú osobu jednoznačnejšie tak, ako je to napr. v Nemecku, kde je zdaniteľná osoba vymedzená Obchodným zákonníkom Spolkovej republiky Nemecko. V našom prípade by bolo teda veľmi subjektívne stanoviť, či zahraničnej osobe –  dodávateľovi služby vzniká povinnosť registrácie na účely DPH v tuzemsku, alebo zahraničnej osobe – prijímateľovi služby vzniká povinnosť platiť daň, keďže obidve sú zdaniteľnými osobami. V tejto súvislosti je potrebné podotknúť, že zahraničnou osobou je tak osoba z iného členského štátu, ako aj osoba z tretej krajiny.

Medzinárodná preprava osôb, t. j. preprava osôb medzi tuzemskom a zahraničím je v tuzemsku oslobodená od DPH v zmysle § 46 zákona o DPH, pokiaľ ide o prepravu osôb z tuzemska do zahraničia, zo zahraničia do tuzemska, prepravu medzi dvoma miestami v zahraničí cez tuzemsko a medzi dvoma miestami v tuzemsku, pokiaľ tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy. Uvedené oslobodenie od DPH sa vzťahuje na tú časť medzinárodnej prepravy, ktorej miestom dodania je tuzemsko. Miesto dodania služby medzinárodnej prepravy osôb je determinované skutočným výkonom prepravnej služby alebo jej časti. V tejto súvislosti odporúčam preveriť oslobodenie prepravných služieb od DPH v príslušnom členskom štáte EÚ.

Ak bude oslobodenie od DPH uplatnené v každej krajine prepravnej služby, dodávateľ takejto prepravy vystaví faktúru bez DPH. Daň vzťahujúca sa k tovarom a službám, ktoré platiteľ použil na dodanie služieb medzinárodnej prepravy oslobodenej od dane, nie je predmetom krátenia odpočítanej DP

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály