Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (2. časť)

Dátum: Rubrika: Právo pre ekonómov Zo seriálu: Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov

Inštitút pracovného práva má povinnosť okrem iného zabezpečiť pri organizačných zmenách zamestnávateľa taký priebeh, aby týmito zmenami nebol poškodený zamestnanec. Téma článku je rozsiahla, preto ju uverejňujeme v dvoch častiach.

Povinnosti zamestnávateľa pri organizačných zmenách

Zamestnávateľ (pôvodný a aj preberajúci) je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o:

  • dátume prechodu alebo navrhovanom dátume prechodu,
  • dôvodoch prechodu,
  • pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov,
  • plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov.

Zamestnávateľ je povinný s cieľom dosiahnuť dohodu najneskôr mesiac pred tým, ako uskutoční opatrenia vzťahujúce sa na zamestnancov, prerokovať tieto opatrenia so zástupcami zamestnancov. Tieto povinnosti sa vzťahujú aj na preberajúceho zamestnávateľa.

Z uvedeného vyplýva, že pôvodný zamestnávateľ oznámi zmenu zamestnávateľa najmenej jeden mesiac predtým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na preberajúceho (nového) zamestnávateľa, a súčasne nový zamestnávateľ oznámi v rovnakej lehote (najmenej jeden mesiac vopred), že sa stane novým zamestnávateľom prevádzaných zamestnancov.

Pri prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu sa zamestnávateľ mení v pracovnej zmluve automaticky, t. j. aj bez dodatku k pracovnej zmluve. Neoddeliteľnou súčasťou pracovnej zmluvy je však „Oznámenie o prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu“.

♦ Príklad č. 3:

Po návrate z rodičovskej dovolenky do práce sa zamestnankyňa dozvedela, že počas rodičovskej dovolenky jej zamestnávateľ predal prevádzkovú časť podniku, kde pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovala. Nový zamestnávateľ, ktorý kúpil túto prevádzkovú časť podniku, tvrdí, že ona nie je jeho zamestnankyňou. Mal zamestnávateľ povinnosť zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke o organizačných zmenách informovať?

Vzhľadom na to, že jedným z dôvodov, kedy dochádza prechodu práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov, je aj predaj časti zamestnávateľa (podniku), práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov zamestnancov (vrátane zamestnancov na rodičovskej dovolenke) prechádzajú z predávajúceho zamestnávateľa na kupujúceho zamestnávateľa. V tejto súvislosti bol zamestnávateľ (pôvodný aj nový) povinný písomne informovať o predaji časti podniku zástupcov zamestnancov, príp. ak u zamestnávateľa zástupcovia zamestnancov nepôsobia, tak bol povinný informovať priamo zamestnancov, na ktorých sa organizačná zmena vzťahovala.

Ak si túto povinnosť zamestnávateľ nesplnil, môže mu byť od príslušného inšpektorátu ­práce uložená sankcia za porušenie pra­covnoprávnych predpisov. Keďže zamestnankyňa pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovala na prevádzke podniku, ktorá sa predala, jej pracovný pomer neskončil, a práva a povinnosti z pracovného pomeru prešli na nového (kupujúceho) zamestnávateľa. Nového zamestnávateľa viažu platné pracovné zmluvy v takom istom rozsahu ako pôvodného zamestnávateľa. So svojím problémom sa môže zamestnankyňa obrátiť na príslušný inšpektorát práce.

* * *

Prechod bez zmeny pracovných podmienok

Ak dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa, pracovnoprávny vzťah zamestnanca zostáva zachovaný (kontinuálne pokračuje). Pracovný pomer nekončí, a zamestnancovi nárok na odstupné nevzniká [§ 76 ods. 5 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“)]. Uvedené platí za predpokladu, že sa zamestnancovi zásadne nemenia pracovné podmienky. Dôvod meniť pracovnú zmluvu nie je, ak sa jednotlivým zamestnancom nezmenia podstatné náležitosti pracovnej zmluvy (druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce, mzdové podmienky).

♦ Príklad č. 4:

Spoločnosť ABC, s. r. o., sa bude k 31. 12. 2017 zlučovať s firmou AHA, s. r. o. Je pôvodný zamestnávateľ (spoločnosť ABC, s. r. o.) povinný ukončiť pracovné pomery zamestnancov a vyplatiť im odstupné? Vznikne zamestnancom s novým zamestnávateľom (s firmou AHA, s. r. o.) nový pracovný pomer?

Pri fúzii (zlúčení) prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov zo zanikajúcej spoločnosti (ABC, s. r. o.) na preberajúcu spoločnosť (AHA, s. r. o.). Vzhľadom na to, že dochádza k zániku spoločnosti, ktorá má právneho nástupcu (AHA, s. r. o.), pracovnoprávne vzťahy zamestnancov spoločnosti ABC, s. r. o., nekončia, a práva a povinnosti z týchto pracovnoprávnych vzťahov prevezme preberajúci zamestnávateľ (AHA, s. r. o.). Spoločnosť AHA, s. r. o., viažu platné pracovné zmluvy v takom istom rozsahu ako pôvodného zamestnávateľa, takže pracovné zmluvy sa nemenia a zamestnávateľ sa v pracovnej zmluve mení automaticky, bez dodatku k pracovnej zmluve. Neoddeliteľnou súčasťou pracovnej zmluvy bude Oznámenie o prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu. Čo sa týka nároku na odstupné, v súlade s § 76 ods. 5 Zákonníka práce zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa, odstupné nepatrí.

* * *

Kedy dôjde k zmene pracovnej zmluvy?

Ak dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa pri organizačných zmenách a zamestnancom sa zásadne nemenia pracovné podmienky, dôvod meniť pracovnú zmluvu nie je a dodatok k pracovnej zmluve sa neuzatvára. Jedinou zmenou bude zmena zamestnávateľa, ktorá bude v pracovnej zmluve deklarovaná na základeOznámenia o prechode práv a povinností vyplývajúcich z praco

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály