Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Pracovnoprávne vzťahy uzatvorené na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Rubrika: Právo pre ekonómov

Podľa Zákonníka práce prácu možno vykonávať aj na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, konkrétne na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti (upravujú ustanovenia § 223 – § 228a Zákonníka práce).


Podľa Zákonníka práce prácu možno vykonávať aj na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (ďalej len „dohoda“), konkrétne na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti (upravujú ustanovenia § 223 – § 228a Zákonníka práce).
Pracovnoprávne vzťahy založené dohodami patria síce do oblasti pracovného práva, avšak majú osobitný charakter a ich uzavretím zásadne nevzniká pracovný pomer. V zmysle uvedeného tvrdenia účastníci takýchto pracovnoprávnych vzťahov požívajú menšiu mieru ochrany noriem pracovného práva. Tieto pracovnoprávne vzťahy sú vzťahmi doplnkovými a mali by sa teda uzatvárať výnimočne, ak ide o prácu:
  • ktorej pravidelný výkon nemôže zamestnávateľ zabezpečiť v rámci vopred určeného rozvrhnutia,
  • ktorej výkon v pracovnom pomere by bol z hľadiska záujmov spoločnosti pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny z iných dôvodov.

Na rozdiel od pracovnej zmluvy dohody nezaväzujú fyzické osoby vykonávať práce určitého druhu podľa pokynov organizácie, v určenom čase, na určenom mieste, ale sa zaväzujú na splnenie určitej pracovnej úlohy. Dohody vymedzuje Zákonník práce na základe účelu, na ktorý takéto dohody možno uzavrieť. Nielen existencia účelu je predpokladom prípustnosti dohody, ale aj jeho význam a váha v tom zmysle, že účel musí byť dosiahnuteľný výlučne formou dohody, ináč by sa dohoda priečila zákonu, a bola by preto neplatná.

Ak dohoda o vykonaní práce nespĺňa náležitosti stanovené Zákonníkom práce, ide o simulovaný právny úkon, dohoda je neplatná a je možné obrátiť sa v tejto veci na príslušný súd. Súd by mohol posudzovať založený vzťah dohodou ako pracovný pomer so všetkými právnymi dôsledkami z toho vyplývajúcimi.

Pozn.: Na základe stanoviska Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ak zamestnávatelia uzatvárajú s fyzickými osobami dohody na konkrétne činnosti, avšak bez dohodnutej odmeny za prácu, takého dohody sú neplatné. Uvedená neplatnosť by však nemohla byť zamestnancovi na ujmu, ak si ju nespôsobil výlučne sám. V prípade neplatnosti uvedených dohôd nevzniká fyzickým osobám, ktoré vykonávajú práce na základe dohôd nárok na poskytnutie plnení v nich dohodnutých, napr. cestovných náhrad.

Aj keď právna úprava vzťahov vznikajúcich na základe dohôd je voľnejšia ako v pracovnom pomere (preto, aby tým boli dané dostatočne široké možnosti pre ich konkrétnu zmluvnú úpravu v príslušných dohodách tak, ako je to v určitom prípade najúčelnejšie pre dosiahnutie cieľov sledovaných ich uzatváraním), na pracovno-právne vzťahy založené dohodami sa vzťahujú ustanovenia Zákonníka práce, ktoré majú všeobecný charakter a ďalej tie ustanovenia, o ktorých to Zákonník práce výslovne stanoví.

 

Všeobecne k dohodám

Dohody môže zamestnávateľ výnimočne uzatvoriť s fyzickými osobami vtedy, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Oprávnenosť uzatvárania dohôd kontroluje inšpektorát práce v súlade so zákonom č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v z. n. p.
 
Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami sa vzťahujú len ustanovenia prvej časti Zákonníka práce (všeobecné ustanovenia). Ustanovenia druhej časti Zákonníka práce týkajúce sa pracovného pomeru nemožno ani podporne použiť vo vzťahu k zamestnancom pracujúcim na základe dohôd, t. j. nevzťahujú sa na ne napr. ustanovenia o pracovnom pomere (vznik a zánik, výpovedné dôvody), pracovnom čase (nepretržitý odpočinok, práca nadčas, nočná práca, dovolenka), mzde, prekážkach v práci, ochrane práce a podnikovej sociálnej politike (stravovanie zamestnancov), ani o náhrade škody. Tieto nároky im môžu vzniknúť len vtedy, ak to bude dohodnuté v dohode, pričom poskytnutie určitých nárokov nemožno dohodnúť za výhodnejších podmienok alebo vo väčšom rozsahu ako zamestnancom v pracovnom pomere. Zamestnanec pracujúci na základe dohôd nemá napr. nárok na dovolenku, ani na stravné lístky.
 
Praktická rada: Ustanovenie týkajúce sa stravovania je predmetom 7. časti Zákonníka práce (§ 152), zatiaľ čo na dohody sa vzťahujú ustanovenia 1. časti tohto zákona. Z cit. zákona teda nevyplýva povinnosť poskytovať zamestnancom pracujúcim na základe dohôd stravovanie. To však neznamená, že takáto možnosť vôbec neexistuje. Zamestnávateľ môže podľa § 152 ods. 7 písm. c) Zákonníka práce po prerokovaní so zástupcami zamestnancov (odborová organizácia, zamestnanecká rada, zamestnanecký dôverník) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, teda v danom prípade aj o zamestnancov pracujúcich na základe dohôd.
Podľa § 223 ods. 2 Zákonníka práce možno dohody uzatvárať s mladistvým zamestnancom len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie.
 
Mladistvým zamestnancom sa rozumie zamestnanec mladší ako 18 rokov. Pri uzavieraní dohôd s mladistvými musia byť splnené určité podmienky, a to:
  • podmienka veku, čo znamená, že spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká dňom, keď fyzická osoba dovŕšila 15 rokov veku,
  • podmienky skončenia povinnej školskej dochádzky – zamestnávateľ nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku [povinná školská dochádzka je definovaná v § 34 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v z. n. p.].
Dohody nemožno podľa § 223 ods. 3 Zákonníka práce uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v z. n. p. Všeobecne je predmetom ochrany literárne dielo, vedecké dielo alebo umelecké dielo, ktoré je výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora.
Zákonník práce v § 224 až § 225 definuje všeobecné ustanovenia, ktoré sú spoločné pre všetky druhy dohôd. V tejto súvislosti ustanovuje:
  • základné povinnosti zamestnancov, ktorí sú zamestnaní na základe dohôd,
  • základné povinnosti zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú fyzické osoby na základe dohôd,
  • zodpovednosť za škodu spôsobenú zamestnancom,
  • zodpovednosť za škodu spôsobenú zamestnávateľom.

Povinnosti zamestnancov a zamestnávateľov

Základné povinnosti zamestnancov pracujúcich na dohodu sú:
  • vykonávať práce zodpovedne a riadne a dodržiavať podmienky dohodnuté v dohode,
  • vykonávať práce osobne,
  • dodržiavať právne predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, dodržiavať ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, s ktorými boli riadne oboznámení,
  • riadne hospodáriť so zverenými prostriedkami a strážiť a ochraňovať majetok zamestnávateľa pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím.
Základné povinnosti zamestnávateľov zamestnávajúcich osoby na dohody sú:
  • utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
  • oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
  • poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zames
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály