Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Pozastavenie a skončenie podnikania fyzickej osoby

Rubrika: Problémy z praxe

Jednou z možností v rámci podnikania fyzickej osoby (FO) je pozastavenie, resp. prerušenie vykonávania živnosti podľa § 58 ods. 2 písm. c) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „živnostenský zákon“). Podľa cit. ustanovenia živnostenský úrad môže z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na dobu najmenej 6 mesiacov. Pri pozastavení prevádzkovania živnosti nezaniká podnikateľovi právo podnikať, len ho nemôže vykonávať počas lehoty ustanovenej živnostenským úradom. Po uplynutí určenej lehoty podnikateľ môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti. Ak by v čase pozastavenia prevádzkovania živnosti podnikateľ podnikal, išlo by o nedovolené podnikanie.


Pozastavenie podnikania fyzickej osoby

Jednou z možností v rámci podnikania fyzickej osoby (FO) je pozastavenie, resp. prerušenie vykonávania živnosti podľa § 58 ods. 2 písm. c) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „živnostenský zákon“). Podľa cit. ustanovenia živnostenský úrad môže z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na dobu najmenej 6 mesiacov. Pri pozastavení prevádzkovania živnosti nezaniká podnikateľovi právo podnikať, len ho nemôže vykonávať počas lehoty ustanovenej živnostenským úradom. Po uplynutí určenej lehoty podnikateľ môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti. Ak by v čase pozastavenia prevádzkovania živnosti podnikateľ podnikal, išlo by o nedovolené podnikanie.

Pozastavená živnosť môže byť aj z podnetu živnostenského úradu alebo z iného podnetu (z podnetu iných organizácií, orgánov atď.) v prípade, ak podnikateľ závažným spôsobom porušuje podmienky ustanovené koncesnou listinou, živnostenským zákonom alebo podmienky určené osobitnými predpismi [pozri § 58 ods. 2 písm. a) živnostenského zákona].

Účtovné a daňové hľadisko pozastavenia prevádzkovania živnostenského oprávnenia FO

Podľa § 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) účtovná jednotka (ÚJ), ktorá je FO, vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov. Zákon o účtovníctve nerieši situáciu pozastavenia činnosti, preto je potrebné vychádzať z ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“).

ZDP upravuje pozastavenie podnikania v § 17 ods. 9 na účely zistenia základu dane daňovníka, ktorý je FO. Podľa tohto ustanovenia prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania, s výnimkou sezónnych činností definuje sa ako skončenie podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (pozn.: v ďalšom texte budeme skončenie podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu označovať ako „skončenie podnikania“). Z uvedeného vyplýva, že ak nedôjde k obnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania (čo sa považuje z daňového hľadiska za skončenie podnikania), ÚJ v nadväznosti na § 16 ods. 6 písm. b) zákona o účtovníctve musí uzavrieť účtovné knihy a v súlade s § 17 ods. 6 zákona o účtovníctve je povinná zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku. ÚJ však odovzdá účtovnú závierku správcovi dane len ako súčasť riadneho daňového priznania k dani z príjmov po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

Pri obnovení podnikania ÚJ otvorí účtovné knihy podľa § 16 ods. 3 písm. a) zákona o účtovníctve.

V prípade, ak dôjde k obnove podnikania do lehoty na podanie daňového priznania (z daňového hľadiska nedôjde ku skončeniu podnikania), ÚJ neuzavrie účtovné knihy a obdobie prerušenia živnosti bude súčasťou bežného účtovného obdobia.

Príklad č. 1:
Podnikateľ FO prerušil živnosť od 1. 5. 2005 do 1. 11. 2005. Ako mal postupovať v účtovníctve v roku 2005? Mohol zaúčtovať účtovné prípady, ktoré vznikli po 1. 5. 2005?

Podnikateľ FO prerušil podnikanie tak, že došlo k jeho obnove do lehoty na podanie daňového priznania (do 31. 3. 2006), preto nemal uzatvárať účtovné knihy k 30. 4. 2005. Účtovné prípady, ktoré mu vznikli v súvislosti s podnikateľskou činnosťou v období prerušenia podnikania, mal riadne zaúčtovať v účtovnom období 2005. Účtovné knihy mal uzavrieť po skončení bežného účtovného obdobia, t. j. k 31. 12. 2005 a zostavi
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály