Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Postup pri výkone zrážok zo mzdy (3. časť)

Dátum: Rubrika: Poistné, odvody a mzdy Zo seriálu: Postup pri výkone zrážok zo mzdy

Občiansky zákonník upravuje postup pri dohode o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov v § 551. Pri tejto dohode zabezpečuje dlžník pohľadávku svojho veriteľa tým spôsobom, že dáva súhlas k tomu, aby sa pohľadávka postupne uspokojovala zrážkami z jeho mzdy, ktoré s veriteľom dohodol a ktoré vykonáva platiteľ mzdy.

Dohoda o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov musí byť uzatvorená písomne. Jej obsahom je súhlas dlžníka s tým, že platiteľ jeho mzdy alebo iného príjmu bude realizovať zrážky v dohodnutej výške a zrazenú sumu vyplácať veriteľovi, pričom platiteľ mzdy nie je účastníkom tejto dohody. Uzatvorením takejto dohody vzniká veriteľovi právo, aby mu po uplynutí doby splatnosti pohľadávky boli uhrádzané sumy, zrazené v zmysle tejto dohody zo mzdy alebo iného príjmu dlžníka. Účinky dohody nastávajú od chvíle, keď je predložená platiteľovi mzdy, resp. platiteľovi iného príjmu dlžníka.

Proti zamestnávateľovi (platiteľovi mzdy) tak veriteľ nadobúda právo na výplatu zrážok zo mzdy a z iných príjmov v zmysle § 551 ods. 2 Občianskeho zákonníka okamihom, keď veriteľ platiteľovi dohodu predloží.

Upozornenie! Realizované zrážky zo mzdy nemôžu byť vyššie, než by boli pri výkone rozhodnutia podľa nariadenia vlády.

Platiteľ mzdy alebo iných príjmov dlžníka je potom povinný zrážať a vyplácať veriteľovi dohodnuté zrážky z dlžníkovej mzdy alebo z jeho iných príjmov, a to pravidelne až do uspokojenia veriteľovej pohľadávky. Ak tak neurobí, zodpovedá veriteľovi za prípadnú škodu.

Dlžník má právo počas vyplácania zrážok zaplatiť dlh priamo veriteľovi. Veriteľ nemá právo požadovať od dlžníka jednorazové uspokojenie svojej pohľadávky.

? Otázka č. 14:

Zamestnanec uzatvoril dohodu podľa Občianskeho zákonníka o tom, že zrážkami zo mzdy bude firme, od ktorej kúpil tovar na splátky, uhrádzať mesačné platby. Je zamestnávateľ tohto zamestnanca povinný zrážky na základe takejto dohody realizovať, ak o tejto dohode v čase podpisu nevedel, teda nesúhlasil s výkonom týchto zrážok?

Podľa ustanovenia § 551 Občianskeho zákonníka je možné uspokojenie pohľadávky zabezpečiť písomnou dohodou medzi veriteľom a dlžníkom o zrážkach zo mzdy, pričom zrážky nesmú byť vyššie, než by boli pri výkone rozhodnutia. Z tohto ustanovenia vyplýva, že ak bola dohoda podpísaná v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka, uzatvorením dohody vznikol vzťah nielen medzi veriteľom a dlžníkom, ale aj treťou osobou, t. j. platiteľom mzdy, teda zamestnávateľom dlžníka, i napriek tomu, že v čase podpisu dohody nebol účastníkom tejto dohody, pretože bol dlžníkom daný súhlas na výkon zrážok zo mzdy.

Ak veriteľ dohodu predloží platiteľovi mzdy dlžníka, tak potom je platiteľ mzdy (zamestnávateľ) povinný zrážať svojmu zamestnancovi (dlžníkovi) zrážky v zmysle dohody a veriteľovi vyplácať dohodnuté sumy zo mzdy zamestnanca až do uspokojenia veriteľovej pohľadávky.

Písomnú dohodu uzatvorenú medzi veriteľom a dlžníkom podľa § 551 Občianskeho zákonníka musí predložiť platiteľovi mzdy veriteľ. Získava tak poradie pre uspokojovanie svojej pohľadávky a platiteľ mzdy je v takomto prípade povinný zrážky na základe predloženej dohody vykonávať. Ak by ich nevykonával, tak sa vystavuje nebezpečenstvu požadovania náhrady škody zo strany veriteľa, ktorá by veriteľovi vznikla, ak by zrážky platiteľ mzdy nevykonával. Ak dohodu podľa § 551 Občianskeho zákonníka predloží veriteľ, zákon už nevyžaduje opätovný súhlas na vykonávanie zrážok zo mzdy zamestnanca – dlžníka, pretože už pri podpise dohody o zrážkach zo mzdy podľa § 551 Občianskeho zákonníka dal zamestnanec k výkonu zrážok súhlas.

* * *

Spolupráca platiteľa mzdy s exekútorom a súdom

Ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu zrážkami zo mzdy niekoľkým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. Keby príjem povinného nedosahoval u niektorého platiteľa mzdy ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľ mzdy je povinný oznámiť to exekútorovi. Exekútor potom znova určí, akú časť základnej sumy má každý platiteľ mzdy zrážať. Exekútor môže tiež určiť, najmä ak sa vykonávajú zrážky už len na bežné výživné, aby ich vykonával len niektorý z platiteľov mzdy a aby ostatní vo vykonávaní zrážok zatiaľ nepokračovali.

Ak zrážky zo mzdy vykonáva niekoľko platiteľov mzdy zároveň, zašlú zrážky vždy exekútorovi. Exekútor preverí, či celkove zrazená suma neprevyšuje pohľadávku oprávneného. Ak ju neprevyšuje, vyplatí celú zrazenú sumu oprávnenému. Ak ju prevyšuje, vyplatí exekútor zo zrazenej sumy oprávnenému len toľko, koľko zodpovedá jeho pohľadávke, a zvyšok vráti povinnému. Výplatu zrazenej sumy oprávnenému, ako aj vrátenie jej zvyšku povinnému vykoná exekútor do 7 dní odo dňa jej prijatia.

Rovnako to platí podľa občianskeho súdneho poriadku, v ktorom sa ustanovenia vzťahujú na súd, ktorý výkon zrážok nariadil.

Dohoda povinného s oprávneným

Vykonávať zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia exekučného poriadku, je podľa § 73 exekučného poriadku prípustné len v prípade, ak s tým povinný súhlasí. Ustanovenie § 70 exekučného poriadku tým nie je dotknuté, teda povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy základná suma, ktorej spôsob výpočtu ustanovuje nariadenie vlády.

Ak sa oprávnený s povinným dohodne, že sa uspokojí s nižšími zrážkami, ako ustanovuje § 69 až § 72 exekučného poriadku a ak to obaja oznámia exekútorovi, vyzve exekútor platiteľa mzdy, aby zrážal zo mzdy povinného mesačne len sumu, s ktorou sa oprávnený uspokojí, ak táto suma neprevýši v príslušnom výplatnom období prípustnú výšku zrážok podľa exekučného poriadku. Ak ju prevýši, vykoná platiteľ mzdy v príslušnom výplatnom období zrážky len v rozsahu ustanovenom v § 69 až § 72 exekučného poriadku (podľa nariadenia vlády).

Oprávnený môže kedykoľvek oznámiť exekútorovi, že svoj súhlas s vykonávaním nižších zrážok odvoláva. Exekútor o tom upovedomí povinného a platiteľa mzdy. Príkaz exekútora na vykonávanie nižších zrážok stráca účinnosť dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručí ďalší príkaz na začatie exekúcie alebo upovedomenie exekútora, že oprávnený odvolal svoj súhlas s vykonávaním nižších zrážok. Od tohto dňa vykonáva platiteľ mzdy zrážky podľa skoršieho príkazu v plnom rozsahu.

Rovnako to platí podľa § 287 a § 288 občianskeho súdneho poriadku, v ktorom sa ustanovenia vzťahujú na súd, ktorý výkon zrážok nariadil. Ak sa dohodne oprávnený s povinným, že sa uspokojí s nižšími zrážkami, ako ustanovuje § 277 až § 280 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v z. n. p. a ak to obaja oznámia súdu, vyzve súd platiteľa mzdy, aby zrážal zo mzdy povinného mesačne len sumu, s ktorou sa oprávnený uspokojí, ak táto suma neprevýši v príslušnom výplatnom období prípustnú výšku zrážok. Ak ju prevýši, vykoná platiteľ mzdy v príslušnom výplatnom období zrážky len v rozsahu dovolenom nariadením vlády. Oprávnený môže kedykoľvek oznámiť súdu, že svoj súhlas s vykonávaním nižších zrážok odvoláva. Súd o tom upovedomí povinného a platiteľa mzdy. Výzva súdu na vykonávanie nižších zrážok stráca účinnosť dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručí ďalšie nariadenie výkonu rozhodnutia zrážkami zo mzdy povinného alebo upovedomenie súdu, že oprávnený odvolal svoj súhlas s vykonávaním nižších zrážok. Od tohto dňa vykonáva platiteľ mzdy zrážky podľa skoršieho nariadenia výkonu rozhodnutia v plnom rozsahu.

? Otázka č. 15:

Na základe doručeného rozhodnutia o povinnosti vykonávať zrážky zo mzdy sa zamestnávateľ prostredníctvom mzdovej účtovníčky obrátil na exekútora s požiadavkou o pomoc pri vyčíslení sumy zrážky. Má exekútor právo takúto pomoc odmietnuť?

Nie, exekútor je povinný spolupracovať. V § 78 exekučného poriadku sa ustanovuje, že ak o to požiada platiteľ mzdy, oprávnený alebo povinný, exekútor určí, aká suma sa má v príslušnom výplatnom období zo mzdy povinného zrážať, a ak je viac oprávnených, koľko z nej pripadne na každého z nich. Podľa § 81 ods. 1 exekučného poriadku tiež platí, že ak sa vykonané zrážky majú vyplatiť niekoľkým oprávneným, môže platiteľ mzdy zaslať zrazenú sumu exekútorovi, ktorý ju rozvrhne medzi oprávnených a sám vykoná výplatu

Obdobne, pri výkonoch rozhodnutia súdu pri zrážkach podľa občianskeho súdneho poriadku, v § 288 sa ustanovuje, že ak o to požiada pla­titeľ mzdy, oprávnený alebo povinný, súd určí, aká suma sa má v príslušnom výplatnom období zo mzdy povinného zrážať, a ak je viac oprávnených, koľko z nej pripadne na každého z nich. Podľa § 291 ods. 1 občianskeho súdneho poriadku tiež platí, že ak sa z vykonaných zrážok má uspokojiť niekoľko pohľadávok, môže platiteľ mzdy zaslať zrazenú sumu súdu, ktorý ju rozvrhne medzi

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály