Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Postavenie konateľov a spoločníkov (1. časť)

Dátum: Rubrika: Poistné, odvody a mzdy Zo seriálu: Postavenie konateľov a spoločníkov

S účinnosťou od 1. januára 2011 nadobudli postavenie zamestnanca na účely zdravotného a sociálneho poistenia aj konatelia a spoločníci, ktorí sa za túto kategóriu do konca roka 2010 nepovažovali. Táto výrazná zmena bola dôsledkom novej definície zamestnanca na účely zdravotného a sociálneho poistenia, ktorá bola ustanovená v novele č. 499/2010 Z. z. zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p. (ďalej len „ZZP“) ako aj v novele č. 543/2010 Z. z. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „ZSP“).

Postavenie konateľov a spoločníkov, obchodné záväzkové vzťahy, ako aj niektoré iné vzťahy súvisiace s podnikaním upravuje zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník. Za účelom podnikania môžu byť založené také druhy obchodných spoločností ako verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť, spoločnosť s ručeným obmedzením a akciová spoločnosť. S ich pôsobením priamo súvisí aj postavenie konateľov a spoločníkov obchodných spoločností (ďalej už len „spoločností s r. o.“).

Spoločnosť s r. o. je ­kapitálová spoločnosť, ktorú môže založiť minimálne jedna osoba, maximálne však 50 spoločníkov. Hodnota vkladu spoločníka je aspoň 750 € a hodnota základného imania spoločnosti aspoň vo výške 5 000 €. Obchodné meno spoločnosti musí obsahovať označenie „spoločnosť s ručením obmedzeným“, príp. postačí aj skratka „spol. s r. o.“ alebo „s. r. o.“

Spoločnosť s r. o. vzniká dňom zápisu do obchodného registra. Návrh na zápis do obchodného registra podávajú a podpisujú všetci konatelia spoločnosti. Orgánmi spoločnosti s r. o. sú:

  1. Valné zhromaždenie spoločníkov, ktoré je najvyšším orgánom spoločnosti. Do jeho pôsobnosti patrí aj vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov a členov dozornej rady.
  2. Konatelia, ktorý sú štatutárnym orgánom spoločnosti. V prípade akciovej spoločnosti je štatutárnym orgánom jej predstavenstvo.
  3. Dozorná rada, ktorej zriadenie nie je zo zákona nutné. Ak sa spoločníci rozhodnú dozornú radu zriadiť, kontrolu nebudú vykonávať samostatne. Dozorná rada bude predstavovať kontrolný orgán spoločnosti, a okrem iného bude dohliadať na činnosť konateľov.

Spoločník

Spoločníkom sa stáva osoba, ktorá je určená v spoločenskej zmluve, a to dňom zápisu obchodnej spoločnosti do obchodného registra. Vzťah medzi spoločníkom a spoločnosťou je spravidla určený v spoločenskej zmluve, v zakladateľskej zmluve, v zakladateľskej listine v stanovách a v príslušných ustanoveniach OZ.

Spoločníci vykonávajú práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti na valnom zhromaždení v rozsahu a spôsobom uvedeným v spoločenskej zmluve, prípadne v stanovách. Valné zhromaždenie je uznášaniaschopné, ak sú prítomní spoločníci, ktorí majú aspoň polovicu všetkých hlasov. Spoločníci majú právo požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti a nahliadať do dokladov spoločnosti.

Z § 66 ods. 3 Obchodného zákonníka vyplýva, že vzťah medzi spoločnosťou a spoločníkom sa pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, tzn. že zmluva o zariaďovaní záležitostí sa vyžaduje vtedy, keď spoločník zariaďuje záležitosti spoločnosti. Vykonávaním činnosti tohto druhu vzniká medzi spoločníkom a spoločnosťou právny vzťah, ktorý je obchodnoprávnym vzťahom a riadi sa ustanoveniami Obchodného zákonníka. Zároveň je potrebné uviesť, že typ zmluvy, na základe ktorej je upravený vzťah s právnickou osobou, a teda aj vyplácanie príslušnej odmeny, nemá vplyv na zaradenie odmeny medzi iné druhy príjmov, vždy pôjde o príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).

Poznámka: Základnou povinnosťou spoločníka je splnenie vkladovej povinnosti, t. j. splatenie vkladu, na ktorého vloženie sa zaviazal v spoločenskej zmluve. V zmysle § 113 Obchodného zákonníka je spoločník povinný splatiť vklad do plnej výšky najneskôr však do piatich rokov od vzniku spoločnosti alebo od jeho vstupu do spoločnosti alebo od prevzatia záväzku na nový vklad. Tejto povinnosti nemožno spoločníka zbaviť. Spoločníka, ktorý nesplní svoju povinnosť ani v dodatočnej lehote, môže valné zhromaždenie zo spoločnosti vylúčiť.

V zmysle § 123 Obchodného zákonníka majú spoločníci nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Podiel na zisku, vyplatený spoločníkovi spoločnosti s r. o. sa považuje za príjem, ktorý v zmysle § 3 ods. 2 písm. c) ZDP nie je predmetom dane. Z vyplatených podielov na zisku je povinnosť zaplatiť poistné na zdravotné poistenie (najskôr zo zisku dosiahnutého za účtovné obdobie roku 2011). Z príjmu, ktorý plynie spoločníkovi z podielov na zisku, sa poistné na sociálne poistenie neplatí.

V prípade uzatvorenia mandátnej zmluvy, resp. obdobnej zmluvy na zariaďovaní záležitostí spoločnosti, môže byť spoločníkovi vyplatená odmena, ktorá sa považuje za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP. Odmena je predmetom dane zo závislej činnosti a vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné aj sociálne poistenie.

Zákon nevylučuje, že spoločník môže mať v spoločnosti na výkon pracovných činností uzavretý pracovný pomer. Tento právny vzťah sa však bude riadiť Zákonníkom práce a príjem vyplatený z titulu tohto právneho vzťahu sa bude považovať za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP, ktorý bude vstupovať do vymeriavacieho základu na zdravotné aj sociálne poistenie.

Konateľ

Obchodné spoločnosti ako právnické osoby konajú navonok prostredníctvom štatutárnych orgánov. Bez existencie štatutárneho orgánu spoločnosť nemôže vykonávať činnosť, na ktorú bola založená. Konateľ spoločnosti s r. o. nie je členom štatutárneho orgánu, ale je štatutárnym orgánom.

Konateľov vymenúva valné zhromaždenie z radov spoločníkov alebo iných fyzických osôb. Fyzická osoba, ktorá sa stane štatutárnym orgánom spoločnosti, sa zapisuje do obchodného registra. Do registra sa zapisuje aj vznik a zánik funkcie. Konateľské správanie môže obmedziť len spoločenská zmluva alebo valné zhromaždenie. Konateľom sa nemôže stať člen dozornej rady spoločnosti (§ 139 ods. 2 Obchodného zákonníka).

Tip: V zmysle § 133 Obchodného zákonníka konateľom spoločnosti s r. o. môže byť len fyzická osoba, ale nemusí ísť o spoločníka. Vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov patrí do pôsobnosti valného zhromaždenia spoločníkov, najvyššieho orgánu spoločnosti s r. o. Funkciu konateľa spoločnosti s r. o. nie je možné vykonávať v pracovnom pomere (Judikatúra: ZSP 2/1998).

♦ Príklad č. 1:

Pán Novotný sa stal novým konateľom spoločnosti MAX, s. r. o., ktorý bude mať za výkon funkcie vyplácaný pravidelný mesačný príjem. Výška odmeny bola schválená valným zhromaždením spoločnosti. Môže spoločnosť MAX, s. r. o., uzatvoriť s fyzickou osobou na výkon funkcie konateľa pracovnoprávny vzťah?

Nie, spoločnosť s r. o. nemôže uzatvoriť s konateľom, ktorý je štatutárnym orgánom spoločnosti, pracovnoprávny vzťah na vykonávanie činností, spojených s výkonom funkcie konateľa. V zmysle Obchodného zákonníka je možné vykonávať funkciu konateľa len na základe uvedených zmluvných vzťahov so spoločnosťou, a to:

  • na základe mandátnej zmluvy,
  • na základe zmluvy o výkone funkcie,
  • bez uzavretej konkrétnej zmluvy, pričom sa potom daný vzťah riadi primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve.

* * *

Treba rozlišovať pojem „konateľ“ a pojem „obchodné vedenie“. Konateľ koná v mene spoločnosti voči tretím osobám a obchodné vedenie riadi vnútorný chod spoločnosti. Konateľ môže vykonávať aj funkcie obchodného vedenia, ale naopak to pravidlom nemusí byť. Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti. V zmysle § 134 Obchodného zákonníka na rozhodnutie o obchodnom vedení spoločnosti, ktoré patrí do pôsobnosti konateľov, sa vyžaduje súhlas väčšiny konateľov, ak spoločenská zmluva neurčí vyšší počet hlasov.

Vzťah medzi spoločnosťou a konateľom (štatutárnym orgánom) sa riadi príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka a považuje sa vždy za obchodnoprávny vzťah [§ 261 ods. 6 písm. a) Obchodného zákonníka]. Ak medzi spoločnosťou a konateľom nie je uzavretá zmluva o výkone funkcie (v tomto prípade dochádza v praxi k problémom ohľadom určenia odplaty za výkon funkcie a následne k správnej registrácii v systéme sociálneho poistenia), vzťah medzi spoločnosťou a štatutárnym orgánom alebo členom orgánu spoločnosti sa pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, ak zo zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo z Obchodného zákonníka nevyplýva iné určenie práv a povinností. Podľa § 566 ods. 1 Obchodného zákonníka sa mandatár mandátnou zmluvou zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.

Vždy je praktickejšie na výkon funkcie konateľa uzatvoriť zmluvu, v ktorej bude, okrem iného, dohodnutá odplata za výkon funkcie a zároveň sa vylúčia nejasnosti pri rozhodovaní, či sa konateľ stáva alebo nestáva zamestnancom na účely sociálneho poistenia.

V prípade uzatvorenia ­mandátnej zmluvy, resp. obdobnej zmluvy na zariaďovaní záležitostí spoločnosti, môže byť konateľovi vyplatená odmena, ktorá sa považuje za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP. Odmena je predmetom dane zo závislej činnosti a vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné aj sociálne poistenie. Okrem odmeny za výkon funkcie konateľa, môže byť konateľovi vyplatený aj podiel na zisku spoločnosti.

Ak je konateľ zároveň spoločníkom (má majetkovú účasť v spoločnosti) vzniká mu nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom jeho splateného vkladu, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Podiel na zisku, vyplatený spoločníkovi spoločnosti s r. o. sa považuje za príjem, ktorý v zmysle § 3 ods. 2 písm. c) ZDP nie je predmetom dane, ale je povinnosťou z podielov na zisku zaplatiť poistné na zdravotné poistenie (najskôr zo zisku dosiahnutého za účtovné obdobie roku 2011). Poistné na sociálne poistenie sa z podielov na z

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály