Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Podmienky poskytovania náhrad výdavkov, cestovných náhrad a iných plnení

Rubrika: Cestovné náhrady

V praxi vzniká niekedy problém, akým spôsobom vyslať zamestnanca na výkon práce do iného miesta, ako je jeho miesto výkonu práce, resp. pravidelné pracovisko, v rámci územia SR, ako aj do zahraničia. Problematické je, aký právny úkon treba aplikovať na daný prípad predovšetkým pri následnom posúdení jeho nárokov na náhradu výdavkov.

V praxi vzniká niekedy problém, akým spôsobom vyslať zamestnanca na výkon práce do iného miesta, ako je jeho miesto výkonu práce, resp. pravidelné pracovisko, v rámci územia SR, ako aj do zahraničia. Problematické je, aký právny úkon treba aplikovať na daný prípad predovšetkým pri následnom posúdení jeho nárokov na náhradu výdavkov. 

Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“) upravuje podmienky poskytovania náhrad výdavkov, cestovných náhrad a iných plnení pri týchto právnych úkonoch:
  • pracovná cesta (tuzemská a zahraničná – § 2 ods. 1, 2 a 3, II. a III. časť zákona o cestovných náhradách),
  • vznik pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (§ 46 Zákonníka práce, § 6 ods. 2 zákona o cestovných náhradách), 
  • dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej fyzickej osobe alebo právnickej osobe – ďalej len „dočasné pridelenie“ (§ 58 a 58a Zákonníka práce, § 6 ods. 1 zákona o cestovných náhradách),
  • výkon práce v zahraničí (§ 43 ods. 5 Zákonníka práce, § 18 zákona o cestovných náhradách). 
Pri uvedených právnych úkonoch vznikajú zamestnancovi výdavky, ktoré musí vynaložiť, aby splnil účel pracovnej cesty, dočasného pridelenia a pod., ako aj iné pokyny zamestnávateľa. Zamestnávateľ nemôže požadovať od zamestnanca, aby hradil výdavky zo svojich prostriedkov, a preto zákon o cestovných náhradách ustanovuje ochranu základných nárokov zamestnanca. V zákone o cestovných náhradách sú ako nárokové plnenia upravené len najzákladnejšie náhrady výdavkov, ktoré vznikajú zamestnancovi pri jednotlivých právnych úkonoch. Tieto výdavky majú vždy vzťah k jednotlivému zamestnancovi. Ďalšie výdavky, ktoré vzniknú zamestnancovi (napr. odtiahnutie pokazeného firemného auta, oprava firemného auta, colné poplatky, špeditérske poplatky a pod.), tvoria náklady hlavnej činnosti zamestnávateľa a zúčtujú sa priamo na základe predložených dokladov do nákladov podľa opatrenia č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. a podľa platnej účtovej osnovy. Náhrady poskytované podľa zákona o cestovných náhradách kompenzujú len rozdiel:
  • medzi pravidelnými výdavkami, ktoré zamestnancovi vznikajú aj vtedy, keď nevykonáva pracovnú cestu alebo iné právne úkony vymedzené v zákone o cestovných náhradách (§ 1 ods. 1 a 2) a
  • nevyhnutne vyššími výdavkami zamestnanca, ktoré mu vzniknú v súvislosti s konanou pracovnou cestou alebo v súvislosti s inými právnymi úkonmi vymedzenými v zákone o cestovných náhradách.

Zákon o cestovných náhradách rozlišuje náhrady, ktoré majú pre zamestnanca nárokový charakter a náhrady, ktoré majú nenárokový (fakultatívny) charakter.
 
Nárokové cestovné náhrady
Nárokové cestovné náhrady zamestnávateľ je povinný po splnení podmienok ustanovených v zákone o cestovných náhradách zamestnancovi poskytnúť. Podľa § 5 ods. 5 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) nárokovécestovné náhrady nie sú predmetom dane z príjmov zo závislej činnosti, ak sa poskytujú v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú zamestnancovi vznikne nárok. U zamestnávateľa sa takto poskytované náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. d) ZDP považujú za daňový výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu preukázateľne vynaložený daňovníkom (ktorý je zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka).
 
Nenárokové cestovné náhrady
Nenárokové cestovné náhrady sú síce upravené v zákone o cestovných náhradách, ale na rozdiel od nárokových cestovných náhrad zamestnávateľ nie je povinný poskytovať ich zamestnancovi. Ich poskytovanie závisí len od rozhodnutia zamestnávateľa (napr. na základe vnútorného predpisu), alebo je založené na dohode zamestnávateľa so zamestnancom v pracovnej zmluve alebo inej písomnej dohode, alebo dohodnuté v kolektívnej zmluve (odborová organizácia a zamestnávateľ). Nenárokové cestovné náhrady sa považujú u zamestnanca za predmet dane a sú pre neho zdaniteľným príjmom a u zamestnávateľa sa tento druh cestovných náhrad nepovažuje za daňový výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu.
 


Pracovná cesta

Zamestnávateľ môže za podmienok ustanovených v § 57 Zákonníka práce vyslať zamestnanca na pracovnú cestu na nevyhnutne potrebné obdobie. Zákonník práce rozlišuje vo väzbe na súhlas zamestnanca s vyslaním na pracovnú cestu dva druhy pracovných ciest:
  • pracovnú cestu vykonávanú v rámci obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca, s vyslaním na ktorú nepotrebuje súhlas zamestnanca a
  • pracovnú cestu vykonávanú mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska, na ktorú možno zamestnanca vyslať len s jeho súhlasom. 
Zamestnávateľ podľa § 57 Zákonníka práce nepotrebuje súhlas zamestnanca s vyslaním na pracovnú cestu mimo obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca v prípade, ak vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce. Tak isto nepotrebuje súhlas zamestnanca, ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve so zamestnancom. Z hľadiska správnej aplikácie ustanovenia sa odporúča, aby zamestnávateľ vo svojom pracovnom poriadku mal uvedené druhy prác a pracoviská, ktoré si vyžadujú vysielanie na pracovné cesty a na vykonanie ktorých je, resp. nie je potrebný súhlas zamestnanca.
 
Ak by zamestnanec mal napríklad ako miesto výkonu práce v pracovnej zmluve dohodnuté sídlo spoločnosti a druh práce kontrolór, z takto dohodnutého druhu práce vyplýva, že pri výkone svojej činnosti bude musieť vykonávať pracovné cesty a zamestnávateľ nepotrebuje na jeho vyslanie na pracovnú cestu súhlas.
 
Zákonník práce nedefinuje pojem pracovná cesta. Definuje ju zákon o cestovných náhradách a slúži iba na účely poskytovania cestovných náhrad.
 
Zákonník práce neustanovuje maximálnu dobu trvania pracovnej cesty. Jej trvanie je všeobecne vymedzené na nevyhnutne potrebné obdobie, ale vždy musí ísť na nej iba o dočasný (prechodný) výkon práce. Plnenie úloh na pracovnej ceste, resp. výkon práce nesmie presahovať druh práce dohodnutý v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu pre svojho zamestnávateľa podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na ňu vyslal. Ak sa má na pracovnej ceste riadiť pokynmi iného zamestnávateľa, musí byť o tom pred ňou oboznámený.

Počas pracovnej cesty (tuzemskej aj zahraničnej) zamestnanec vykonáva prácu pre svojho zamestnávateľa a vzťahuje sa na neho právny poriadok SR (Zákonník práce, odmeňovanie, cestovné náhrady).
 

Tuzemská pracovná cesta

Pracovná cesta vo všeobecnosti je definovaná v § 2 ods. 1 zákona o cestovných náhradách a slúži iba na účely poskytovania cestovných náhrad. Z časového hľadiska pracovná cesta je ohraničená dobou od nástupu zamestnanca na cestu do ukončenia pracovnej cesty vrátane doby výkonu práce medzi nástupom a ukončením. Z vecného hľadiska sa rozumie pracovnou cestou skutočnosť, že zamestnanec vykonáva prácu na inom mieste, ako je jeho pravidelné pracovisko. Táto definícia pracovnej cesty je jednotná bez ohľadu na miesto jej konania, t. j. či sa vykonáva v mieste mesta (obce) sídla zamestnávateľa alebo mimo neho, v mieste mesta (obce), kde má zamestnanec bydlisko a pod.

Pravidelným pracoviskom zamestnanca na účely poskytovania cestovných náhrad je v prvom rade vždy
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály