Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Podmienky nároku na odchodné

Dátum: Rubrika: Poistné, odvody a mzdy

Vybranej skupine zamestnancov patrí pri skončení pracovného pomeru nielen odstupné ale aj odchodné. Hlavným účelom poskytovania odstupného je určitá náhrada poskytovaná zamestnancovi za to, že jeho pracovný pomer končí z dôvodov na strane zamestnávateľa, veľmi často z dôvodov hospodárskych problémov zamestnávateľa. Odchodné slúži k inému účelu ako odstupné. Odchodné je určitá forma odmeny zamestnanca za jeho profesionálnu kariéru pri jeho odchode do dôchodku.

Odchodné

Odchodné je peňažné plnenie, ktoré poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný alebo invalidný dôchodok. Zamestnancovi patrí podľa § 76a zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) odchodné vo výške najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.

Odchodné sa podľa § 118 ods. 2 Zákonníka práce nepovažuje za mzdu. Pri jeho vyplatení zamestnávateľ nesleduje ako dlho trval pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa, či zamestnanec počas svojho života pracoval len v jednom pracovnom pomere alebo vo viacerých a koľko rokov odpracoval celkom. Odchodné môže zamestnanec dosť iba raz, a to vtedy, keď končí pracovný pomer potom, čo mu vznikol nárok na starobný alebo invalidný dôchodok.

Kto má nárok na odchodné?

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce odchodné patrí zamestnancovi pri prvom skončení pracovného pomeru pri vzniku nároku na:

  • starobný dôchodok alebo
  • invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.

Podmienkou je, aby zamestnanec požiadal o poskytnutie niektorého z uvedených dôchodkov pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po skončení pracovného pomeru. Na odchodné má zamestnanec nárok podľa § 76a ods. 3 Zákonníka práce len od jedného zamestnávateľa.

♦ Príklad č. 1:

Zamestnanec dovŕšil dôchodkový vek 62 rokov a nadobudol nárok na starobný dôchodok 25. 5. 2017. K tomuto dňu požiadal Sociálnu poisťovňu o vyplácanie dôchodku. Z uvedeného dôvodu požiadal zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru a vyplatenie odchodného. Pracovný pomer 31. 5. 2017 skončil. Má nárok na odchodné?

Zamestnanec má nárok na odchodné, lebo splnil podmienky ustanovené v § 76a ods. 1 Zákonníka práce:

  • u zamestnanca ide o prvé skončenie pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok a
  • poskytnutie dôchodku požiadal pred ukončením pracovného pomeru.

Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi v súlade s ustanovením § 76a ods. 1 Zákonníka práce odchod

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály