Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Podiel na zisku a daň z príjmov

Rubrika: Daň z príjmov

Podiel sa nadobúda vkladom spoločníka do spoločnosti a vyjadruje mieru jeho účasti na čistom obchodnom imaní. Jeho výška sa určuje pomerom vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti. Týmto pomerom sú určené majetkové práva spoločníka, ale aj jeho nemajetkové práva, ako sú práva na správu a riadenie spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Majetkové právo prezentuje počas trvania spoločnosti právo podieľať sa na výsledku hospodárenia (zisku), ale aj právo na vyrovnací podiel alebo podiel na likvidačnom zostatku.

Zákonná úprava zdanenia príjmov právnických osôb (PO) a fyzických osôb (FO) účinná od 1. januára 2004 významným spôsobom zasiahla aj do zdanenia príjmov, ktoré plynú týmto osobám z ich majetkových práv v obchodných spoločnostiach a družstvách. Do zákona sa zaviedol princíp „jedného zdanenia príjmu“, v dôsledku ktorého predmetom dane z príjmov nie sú príjmy plynúce zo zisku po zdanení. Ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) upravujúce predmetnú problematiku prešli od roku 2004 niekoľkými zmenami. Cieľom príspevku je priblížiť aktuálnu zákonnú úpravu v tejto oblasti.

Právna úprava nároku na podiel na zisku

Všeobecným právnym predpisom, ktorý upravuje nadobudnutie účasti spoločníka v spoločnosti a jej právne dôsledky, je zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“).

Podiel sa nadobúda vkladom spoločníka do spoločnosti a vyjadruje mieru jeho účasti na čistom obchodnom imaní (§ 61 Obchodného zákonníka). Jeho výška sa určuje pomerom vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti. Týmto pomerom sú určené majetkové práva spoločníka, ale aj jeho nemajetkové práva, ako sú práva na správu a riadenie spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Majetkové právo prezentuje počas trvania spoločnosti právo podieľať sa na výsledku hospodárenia (zisku), ale aj právo na vyrovnací podiel alebo podiel na likvidačnom zostatku.

Právo na podiel na zisku nevzniká automaticky dosiahnutím zisku, ale až rozhodnutím spoločníkov o tom, že zisk, prípadne jeho časť sa použije na rozdelenie. V kapitálových spoločnostiach rozhoduje o rozdelení zisku valné zhromaždenie, alebo ak v spoločnosti s ručením obmedzeným je jeden spoločník, o rozdelení zisku rozhoduje jediný spoločník. V osobných spoločnostiach rozhodujú o rozdelení zisku spoločníci spôsobom určeným v spoločenskej zmluve.

O rozdelení zisku a jeho použití v spoločnosti s ručením obmedzeným a v akciovej spoločnosti rozhoduje valné zhromaždenie [§ 125 ods. 1. písm. b), § 178, § 187 ods. 1 písm. e) Obchodného zákonníka], ktoré môže rozhodnúť, že časť zisku, prípadne aj celý zisk sa rozdelí, alebo rozhodne, že zisk za dané účtovné obdobie sa nebude rozdeľovať, ale sa investuje do rozvoja spoločnosti, resp. sa použije na zvýšenie základného imania. Podľa platnej právnej úpravy (§ 123, § 179 Obchodného zákonníka) môže spoločnosť rozhodnúť o vyplácaní podielov na zisku iba v prípade, keď sú splnené nasledovné podmienky:

  1. rozdeliť možno vždy len čistý zisk:
    • znížený o povinný prídel do rezervného fondu, prípadne do ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona povinne (napr. sociálny fond), ako aj o neuhradenú stratu z minulých období a
    • zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a o fondy, ktoré spoločnosť zriadila dobrovoľne a dopĺňala z prostriedkov zisku;
  1. k rozdeleniu čistého zisku nemôže dôjsť vtedy, keď vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervnými fondmi, prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré spoločnosť podľa zákona alebo spoločenskej zmluvy nesmú použiť na plnenie spoločníkom, resp. akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona;
  2. Obchodný zákonník zakazuje vyplácať úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

V akciovej spoločnosti právo na podiel na zisku (dividendu, tantiému) spoločnosti, ktorý valné zhromaždenie podľa výsledku hospodárenia určilo na rozdelenie, má akcionár a členovia predstavenstva a dozornej rady. Pokiaľ z ustanovení stanov týkajúcich sa akcií s odlišným nárokom na podiel na zisku nevyplýva niečo iné, u akcionára sa tento podiel určuje pomerom menovitej hodnoty jeho akcií k menovitej hodnote akcií všetkých akcionárov. Podiel členov predstavenstva a členov dozornej rady na zisku (tantiému) určuje valné zhromaždenie. Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, môžu sa na rozdelení zisku podieľať v zhode so stanovami aj zamestnanci akciovej spoločnosti.

V spoločnosti s ručením obmedzeným má nárok na podiel na zisku spoločník. Výška podielu jednotlivých spoločníkov sa určí v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

V komanditnej spoločnosti (k. s.) (§ 93 a nasl. Obchodného zákonníka) základné imanie vytvárajú len vklady komandistov, ktorí sú povinní vklady v minimálnej výške spoločnosti poskytnúť. Túto povinnosť nemajú komplementári, ktorí ručia za záväzky spoločnosti osobne, spoločne a nerozdielne. Komandisti k. s. majú teda obdobné postavenie ako spoločníci spoločnosti s ručením obmedzeným. Z toho vychádza aj právna úprava postavenia komandistov v § 93 ods. 2 Obchodného zákonníka. Zisk spoločnosti sa delí na časť pripadajúcu na komandistov a časť pripadajúcu komplementárom pomerom určeným v spoločenskej zmluve, inak sa zisk rozdelí na polovicu. Podiel komandistu na zisku spoločnosti predurčuje jeho postavenie vo vnútri spoločnosti (nie výška vkladu zapísaná v obchodnom registri), ktoré je upravené spoločenskou zmluvou. Len v prípade, že spoločenská zmluva neobsahuje osobitnú dohodu, rozdelia si komandisti časť zisku na nich pripadajúcu podľa výšky ich splatených vkladov. Časť disponibilného zisku (pred zdanením) pripadajúca na komplementárov sa rozdelí na nich podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom.

Spoločníci verejnej obchodnej spoločnosti (ďalej len „v. o. s.“) (§ 76 a nasl. Obchodného zákonníka) majú povinnosť splatiť vklady len v tom prípade, ak sa k tomu zaviazali v spoločenskej zmluve. Vklady spoločníkov nie sú predmetom zápisu v obchodnom registri. Zisk spoločnosti sa na základe ročnej účtovnej závierky rozdeľuje medzi spoločníkov v rovnakej výške bez ohľadu na výšku vkladov, ktorú jednotliví spoločníci do spoločnosti vložili. Uvedené však platí len za predpokladu, že spoločenská zmluva neurčuje inak. O tom, či sa medzi spoločníkov rozdelí celý disponibilný zisk alebo iba jeho časť (v prípade, keď sa má časť zisku použiť na financovanie ďalšieho rozvoja spoločnosti), rozhodujú spoločníci.

Na podnikaní podnikateľa sa určitým vkladom môže podieľať aj tichý spoločník. Právny rámec obchodného vzťahu určuje zmluva o tichom spoločenstve (§ 673 Obchodného zákonníka). Zmluvou sa tichý spoločník zaväzuje podnikateľovi poskytnúť určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní. Podnikateľ sa naopak zaväzuje, že bude tichému spoločníkovi vyplácať časť zisku z jeho podielu na výsledku podnikania. Nárok na tento podiel vzniká tichému spoločníkovi do 30 dní po vyhotovení ročnej účtovnej závierky. Ak je podnikateľom PO, plynie táto lehota od schválenia účtovnej závierky v súlade so stanovami, spoločenskou zmluvou alebo zákonom.

Členské vklady členov družstva (§ 221 a nasl. Obchodného zákonníka) tvoria základné imanie družstva, ktoré je však na otvorenosť družstva variabilné. Do obchodného registra sa preto zapisuje iba časť základného imania vymedzená stanovami. Na určení zisku, ktorý sa má rozdeliť medzi členov, sa uznáša členská schôdza pri prerokovaní ročnej účtovnej závierky. Časť zisku na rozdelenie však možno určiť až po odpočítaní prídelu do nedeliteľného fondu družstva. Podiel člena na zisku určeného na rozdelenie sa určí pomerom výšky jeho splateného vkladu k splateným vkladom všetkých členo

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály