Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Osobná spotreba podnikateľa – SZČO

Dátum: Rubrika: Jednoduché účtovníctvo

Osobná spotreba podnikateľa – samostatne zárobkovo činnej osoby, je výdavok podnikateľa, ktorý podľa § 21 ods. 1 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov nie je daňovým výdavkom ovplyvňujúcim základ dane. Aj keď dikcia zákona je jasná, v podnikateľskej praxi býva toto ustanovenie často porušované.

Osobná spotreba podnikateľa – samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) – ďalej len „podnikateľ“, je výdavok podnikateľa, ktorý podľa § 21 ods. 1 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) nie je daňovým výdavkom ovplyvňujúcim základ dane (ZD). Aj keď dikcia zákona je jasná, v podnikateľskej praxi býva toto ustanovenie často porušované.

Niektorí podnikatelia si účtujú do daňových výdavkov aj výdavky vynaložené na osobnú spotrebu svoju a svojej rodiny, napríklad modernizáciu bytu alebo rodinného domu, nákup nábytku a iného zariadenia do súkromných obytných priestorov, dovolenkové pobyty, nákup výpočtovej techniky, ktorá slúži deťom podnikateľa a iné.
Podnikatelia taktiež často využívajú obchodný majetok, ktorý majú vložený v podnikaní, aj na súkromné účely. Do daňových výdavkov však účtujú všetky výdavky, t. j. aj výdavky s využívaním obchodného majetku na súkromné účely svoje alebo členov rodiny. Najčastejšie sa takto používa motorové vozidlo, ktoré má podnikateľ vložené v obchodnom majetku.
 

Osobná spotreba ako výdavok daňovo neuznaný

Podľa § 21 ods. 1 ZDP daňovými výdavkami nie sú výdavky:
  • ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď o nich podnikateľ účtoval,
  • ktorých vynaloženie nie je dostatočne preukázané,
  • ktoré sú priamo vymenované v § 21 ZDP a medzi ne patrí aj osobná spotreba podnikateľa.
Všetky výdavky, ktoré podnikateľ použije pre svoju osobnú potrebu, napríklad výber peňažných prostriedkov z pokladnice alebo z bankového účtu, úhrada súkromných platieb z podnikateľského bankového účtu, v poslednej dobe veľmi časté, hlavne u malých podnikateľov, úhrady platobnými kartami za nákupy potravín a potrieb do domácnosti v hypermarketoch a podobne, sú výdavky, ktoré nie je možné uznať ako výdavky daňové, t. j. neovplyvňujú ZD.
 

Účtovanie osobnej spotreby

Podnikateľ v súlade s § 9 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva (JÚ). Pri účtovaní v sústave JÚ sa riadi nielen ustanoveniami zákona o účtovníctve, ale aj opatrením MF SR č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
Daňová orientácia JÚ vyžaduje, aby každá hospodárska operácia bola posudzovaná aj z hľadiska ZDP a aby bola zapísaná v súlade s § 15 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve do peňažného denníka – hlavnej účtovnej knihy JÚ tak, aby bolo zrejmé, či ide o výdavok ovplyvňujúci alebo neovplyvňujúci ZD. Pre účtovanie v sústave JÚ platí:
  • daňový výdavok = výdavok ovplyvňujúci ZD,
  • nedaňový výdavok = výdavok neovplyvňujúci ZD.
Osobnú spotrebu podnikateľa ako nedaňový výdavok neovplyvňujúci ZD, podnikateľ zaúčtuje podľa § 15 ods. 2 písm. g) Postupov účtovania v JÚ do stĺpca Prehľad o výdavkoch, ktoré podľa ZDP neovplyvňujú ZD z príjmov (ďalej len „výdavky neovplyvňujúce ZD“). Podľa Postupov účtovania v JÚ nie je nutné výdavky neovplyvňujúce ZD podrobnejšie členiť. Ak sa podnikateľ rozhodne, že výdavky neovplyvňujúce ZD bude podrobnejšie členiť, žiadnu chybu neurobí. Ak sa rozhodne pre analytické (podrobnejšie) členenie tejto skupiny výdavkov, členenie by si mal zvoliť sám podľa potrieb svojej firmy. V podnikateľskej praxi podnikateľov účtujúcich v sústave JÚ výdavky neovplyvňujúce ZD obyčajne sa členia na podskupiny:
  • osobná spotreba podnikateľa,
  • daň z pridanej hodnoty,
  • obstaranie dlhodobého hmotného a dlhodobého nehmotného majetku,
  • splátky úverov a pôžičiek a ďalšie.
Ako osobná spotreba podnikateľa, t. j. ako výdavok neovplyvňujúci ZD, v sústave JÚ sa najčastejšie účtuje:
  • výber peňažných prostriedkov z pokladnice alebo z podnikateľského bankového účtu pre osobnú potrebu podnikateľa,
  • úhrada súkromnej platby z podnikateľského účtu,
  • využívanie obchodného majetku aj na súkromné účely,
  • použitie zásob (tovar alebo materiál) na osobnú spotrebu,
  • použitie prenajatého predmetu aj na osobnú spotrebu.
Jednotlivé hospodárske operácie podnikateľ musí posúdiť z hľadiska daňového aj účtovného. Ako má správne postupovať, uvediem na príkladoch z podnikateľskej praxe.

Výber peňažných prostriedkov pre osobnú spotrebu podnikateľa

Podnikateľ si nemôže vyplatiť odmenu za vykonanú prácu vo forme mzdy. Mzdu vypláca len svojim zamestnancom. Odmenu za vykonanú prácu si vyplatí formou výberu potrebnej finančnej čiastky z pokladnice alebo z podnikateľského bankového účtu. Pri výbere peňažných prostriedkov z pokladnice vystaví výdavkový pokladničný doklad, na ktorom uvedie v súlade s § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve ako obsah účtovného prípadu osobná spotreba. Výber peňažných prostriedkov z bankového účtu na osobnú spotrebu podnikateľ zaúčtuje na základe bankového výpisu s označením osobná spotreba.
Podľa § 21 ods. 1 písm. i) ZDP takýto výber peňažných prostriedkov je nedaňovým výdavkom, ktorý podnikateľ zaúčtuje do peňažného denníka ako:
  • výdavok peňažných prostriedkov z pokladnice (účtuje na základe výdavkového pokladničného dokladu) alebo z bankového účtu (účtuje na základe výpisu z účtu),
  • výdavok neovplyvňujúci ZD.
Príklad č. 1:
Podnikateľ Dávid D. podniká ako SZČO, účtuje v sústave JÚ. Zamestnáva 5 zamestnancov, ktorých výplatný termín je 15.
deň v mesiaci. V ten istý deň si D. vyberá aj finančné prostriedky pre svoju osobnú spotrebu. Dňa 15. 6. 2006 vyplatil zamestnancom mzdy vo výške 85 000 Sk a vybral si z pokladnice pre svoju spotrebu 25 000 Sk.
V súlade s § 15 ods. 1 Postupov účtovania v JÚ zaúčtuje do peňažného denníka:
  • vyplatené mzdy zamestnancom ako daňový výdavok ovplyvňujúci ZD,
  • výber pre osobnú spotrebu ako nedaňový výdavok neovplyvňujúci ZD.
Účtovanie v peňažnom denníku:
  • Dňa 15. 6. 2006 zaúčtuje mzdy zamestnancov ako:
    • výdavok peňažných prostriedkov z pokladnice 85 000 Sk,
    • výdavok ovplyvňujúci ZD v stĺpci Výdavky celkove 85 000 Sk,
    • výdavok v druhovom členení výdavkov celkove v stĺpci Mzdy 85 000 Sk.
  • Dňa 15. 6. 2006 zaúčtuje výber pre osobnú spotrebu ako:
    • výdavok peňažných prostriedkov z pokladnice 25 000 Sk,
    • výdavok neovplyvňujúci ZD 25 000 Sk.
Časť peňažného denníka, rok 2006 (v Sk):

P. č.
Dátum
Názov položky
Peňažné prostriedky
Výdavky ovplyvňujúce ZD
Výdavky neovplyv. ZD
 
 
 
Príjmy
Výdavky
Celkove
Mzdy
555
15. 6.
Mzdy zamestnancom
 
H: 85 000
85 000
85 000
 
556
15. 6.
Osobná spotreba
 
H: 25 000
 
 
25 000
Kde: H – hotovosť

Úhrada súkromnej platby z podnikateľského účtu

V podnikateľskej praxi, hlavne u malých podnikateľov – FO, je bežné, že niektoré súkromné platby uhrádzajú z podnikateľského bankového účtu. Aj v tomto prípade musí ju aj zaúčtovať. Odporúčam mu, aby úhradu súkromnej platby označili ako osobná spotreba a zaúčtovali ju ako nedaňový výdavok, t. j. ako:
  • výdavok peňažných prostriedkov z bankového účtu (účtuje na základe výpisu z účtu),
  • výdavok neovplyvňujúci ZD.

Príklad č. 2:

P. Diana D. je SZČO
vykonáva činnosť súkromnej detskej lekárky, účtuje v sústave JÚ. Na návštevy pacientov využíva motorové vozidlo, ktoré nemá zaradené v obchodnom majetku. Dňa 15. 6. 2006 zaplatila z bankového účtu poistné za motorové vozidlo 15 000 Sk.
Motorové vozidlo nemá zaradené v obchodnom majetku, t. j. využíva ho ako vozidlo súkromné. Preto platba za poistenie nie je v súlade s § 19 ZDP daňovým výdavkom. Úhradu poistného 15 000 Sk označí ako osobnú spotrebu a zaúčtuje ako nedaňový výdavok neovplyvňujúci ZD.
Účtovanie v peňažnom denníku:
  • Dňa 15. 6. 2006 zaúčtuje do peňažného denníka úhradu poistného za motorové vozidlo nezaradené v obchodnom majetku ako:
    • výdavok peňažných prostriedkov z bankového účtu 15 000 Sk,
    • výdavok neovplyvňujúci ZD 15 000 Sk.
Časť peňažného denníka, rok 2006 (v Sk):

P. č.
Dátum
Názov položky
Peňažné prostriedky
Výdavky neovplyvňujúce ZD
Príjmy
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály