Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Oprava základu DPH – dobropisy a ťarchopisy

Rubrika: Daň z pridanej hodnoty

Po nadobudnutí účinnosti zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) boli zásadným spôsobom zmenené požiadavky na evidenciu a vykazovanie vystavených a prijatých dokladov o oprave základu DPH, ktoré sa do tohto momentu nazývali ako dobropisy a ťarchopisy. Legislatívne pojmy dobropis a ťarchopis sa už nepoužívajú, namiesto nich zákon o DPH definuje doklady o oprave základu dane, ktoré sú rovnako považované za faktúry.

Po nadobudnutí účinnosti zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) boli zásadným spôsobom zmenené požiadavky na evidenciu a vykazovanie vystavených a prijatých dokladov o oprave základu DPH, ktoré sa do tohto momentu nazývali ako dobropisy a ťarchopisy. Legislatívne pojmy dobropis a ťarchopis sa už nepoužívajú, namiesto nich zákon o DPH definuje doklady o oprave základu dane, ktoré sú rovnako považované za faktúry. Nakoľko ale žiaden právny prepis nezakazuje používať pojmy dobropis a ťarchopis, v praxi sa tieto naďalej používajú. Problematika vystavovania dokladov o oprave základu dane ako aj zdaňovania predmetných transakcií daňou z pridanej hodnoty je veľmi komplexná, a z tohto dôvodu je potrebné uvedomiť si niektoré skutočnosti, ktorým sa venuje tento článok.

Oprava základu dane, ktorá je predmetom daňového priznania môže byť tak pri tuzemských dodávkach tovarov a služieb ako aj pri intrakomunitárnych, ktoré je potrebné špecificky analyzovať pre potreby dane z pridanej hodnoty. 

Oprava základu dane pri vystavených faktúrach

Opravu základu dane a DPH na strane dane „na výstupe“ definuje ustanovenie § 25 zákona o DPH. Opravu základu dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru (výstup) v tuzemsku platiteľ dane je povinný uskutočniť, ak bola:

  • dodávka úplne alebo čiastočne zrušená,
  • dodávka úplne alebo čiastočne vrátená,
  • znížená cena tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
  • zvýšená cena tovaru alebo služby.

Rozdiel medzi pôvodným základom DPH a opraveným základom DPH k tuzemskej dodávke tovarov a služieb, t. j. dobropisovanú, resp. ťarchopisovanú čiastku uvedie platiteľ v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil doklad o oprave základu DPH. Na základe uvedeného vyplýva, že nie je podstatné, ku ktorému zdaňovaciemu obdobiu sa dobropis, resp. ťarchopis vzťahuje, ale takýto doklad o oprave základu DPH bude predmetom DPH v zdaňovacom období jeho vystavenia.

Výnimkou je taká oprava pôvodnej zdaniteľnej transakcie, ktorá nespĺňa definíciu ustanovenia § 25 ods. 1 zákona o DPH, a tým nie je považovaná za opravu základu dane. Ide napr. o storno nesprávne vystavenej faktúry, chybne uplatnenú cenu a pod. V takomto prípade je platiteľ DPH povinný podať dodatočné daňové priznanie k DPH a opraviť DPH k tomu zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom bolo uskutočnené pôvodné dodanie a v ktorom vznikla pôvodná daňová povinnosť.

Rozdiel medzi pôvodným základom dane, ktorý vznikol nadobudnutím tovaru a dodaním služby a opraveným základom dane napr. prijatím dobropisu alebo ťarchopisu, uvedie platiteľ dane podľa bodu 40 poučenia na vyplnenie daňového priznania k DPH (uverejnené ako príloha opatrenia MF SR č. 3031/2004-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty – pozn. opatrenie bolo s účinnosťou od 1. 1. 2005 nahradené opatrením MF SR č. MF/10880/2004-73, ale poučenie novelizované nebolo) – ďalej len „poučenie k daňovému priznaniu k DPH“ v tom zdaňovacom období, kedy prijal doklad o oprave základu dane. Pri oprave základu dane nadobudnutého tovaru bude príslušné zdaňovacie obdobie determinované dňom prijatia dobropisu alebo ťarchopisu od zahraničného dodávateľa tovaru. V prípade, že povinnosť platiť daň je prenesená na prijímateľa tovaru alebo služby, je potrebné, aby platiteľ dane opravil odpočítanú daň.

Oprava základu dane pri prijatých faktúrach

Oprava odpočítanej dane môže mať za následok:

  • zníženie základu dane – platiteľ, ktorý odpočítal daň, je povinný opraviť odpočítanú daň.
  • zvýšenie základu dane – platiteľ, ktorý odpočítal daň, má právo (nie povinnosť) opraviť odpočítanú daň.

Opravu odpočítanej DPH, t. j. dane na „vstupe“ definuje ustanovenie § 53 zákona o DPH. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ prijal doklad o oprave základu dane (dobropis alebo ťarchopis).

Z  uvedeného vyplýva, že ak platiteľ DPH obdrží dobropis, ktorý sa vzťahuje k tuzemským dodaniam tovarov a služieb a k nadobudnutému tovaru z iného členského štátu, vzniká povinnosť opraviť základ dane odpočítanej dane. Zároveň, ak platiteľ prijme ťarchopis, oprava základe dane nepredstavuje jeho povinnosť,

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály