Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku

Dátum: Rubrika: Podvojné účtovníctvo

V zmysle § 13 ods. 2 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov dlhodobým nehmotným majetkom (DNM) sú zložky majetku nehmotného charakteru, ktorých ocenenie je vyššie ako suma podľa § 22 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (50 000 Sk) a doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok.

V zmysle § 13 ods. 2 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) dlhodobým nehmotným majetkom (DNM) sú zložky majetku nehmotného charakteru, ktorých ocenenie je vyššie ako suma podľa § 22 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov – ďalej len „ZDP“ (50 000 Sk) a doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie je nižšie alebo rovné uvedenej sume podľa ZDP, možno zaradiť do DNM na základe rozhodnutia účtovnej jednotky (ÚJ), ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako 1 rok. Ak sa ÚJ rozhodne, že nebude takýto majetok považovať za DNM, účtuje o ňom na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby.

Za nehmotný majetok sa teda považujú v zmysle ZDP tieto nehmotné zložky v prípadoch, ak vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok, pričom sú obstarané odplatne, alebo sú vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi:
  • práva priemyselného vlastníctva,
  • autorské práva alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz,
  • projekty,
  • výrobné a technologické postupy,
  • utajované informácie,
  • lesné hospodárske plány,
  • technické a hospodársky využiteľné znalosti.
Za nehmotný majetok sa ďalej považujú:
  • aktivované náklady na vývoj
  • zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk,
  • technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.
Podľa Postupov účtovania v PÚ sa účtuje DNM na účtoch účtovej skupiny (ÚS) 01 – – Dlhodobý nehmotný majetok takto:
  • 011 – Zriaďovacie výdavky
  • 012 – Aktivované náklady na vývoj
  • 013 – Softvér
  • 014 – Oceniteľné práva
  • 015 – Goodwill
  • 019 – Ostatný dlhodobý nehmotný majetok.
ÚJ v súlade s § 3 Postupov účtovania v PÚ môžu do svojho účtovného rozvrhu doplniť syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania aj nad rozsah rámcovej účtovej osnovy, ktoré budú nadväzovať na ekonomický obsah príslušnej ÚS.

Odpisy sú ekonomickou kategóriou, ktorú je potrebné posudzovať osobitne z pohľadu daňového a osobitne z pohľadu účtovného.
Odpisy majetku v zmysle § 26 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) vyjadrujú trvalé zníženie hodnoty majetku. DNM sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok. Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje predovšetkým očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia, technické a morálne zastaranie, zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku, t. j. skutočná doba použiteľnosti majetku, pokiaľ nie je ustanovené inak. Podľa § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve totiž nehmotný majetok, ktorým sú goodwill, aktivované zriaďovacie náklady a náklady na vývoj, sa musí odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. Záporný goodwill ÚJ musí odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. Dobou použiteľnosti sa rozumie doba, počas ktorej je majetok využiteľný pre súčasnú a ďalšiu činnosť ÚJ a môže slúžiť na dokonalejšie postupy alebo riešenia.

Účtovné odpisy zaokrúhlené na celé koruny nahor sa účtujú mesačne v prospech účtov ÚS 07 – Oprávky k dlhodobému nehmotnému majetku a na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku.

Problematiku odpisovania upravuje aj ZDP. Zákon hovorí o stanovení výšky odpisov za zdaňovacie obdobie na daňové účely, ktoré slúžia na výpočet dane z príjmov. V zmysle novelizovaného § 22 ods. 8 ZDP nehmotný majetok sa odpíše na daňové účely v súlade s účtovnými predpismi najviac do výšky vstupnej ceny určenej podľa § 25 ZDP. Toto znenie je účinné od 15. 12. 2005. Podľa doterajšieho znenia nehmotný majetok sa daňovo odpisoval najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania.

Z § 22 ods. 8 ZDP a § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve teda vyplýva, že doba odpisovania softvéru (účet 013) a oceniteľných práv (účet 014) sa odpisuje od roku 2005 podľa skutočnej doby jeho použiteľnosti (t. j. nie do piatich rokov, ako to bolo do konca roku 2004).

V súvislosti s odpisovaním nehmotného majetku treba pripomenúť, že ak neboli zriaďovacie náklady a náklady na vývoj úplne odpísané, ÚJ môže vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných zriaďovacích nákladov a nákladov na vývoj.

Pre odpisovanie je dôležité správne ocenenie nehmotného majetku z pohľadu účtovníctva, resp. z pohľadu dane z príjmov. Podľa § 25 zákona o účtovníctve nehmotný majetok sa oceňuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu takto:

1. Obstarávacou cenou:
  • nehmotný majetok obstaraný odplatným spôsobom (s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou).
2. Vlastnými nákladmi:
  • nehmotný majetok obstaraný vlastnou činnosťou (s výnimkou prípadu, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena určená odborným odhadom, znalcom a pod., t. j. ako cena, za ktorú by sa majetok obstarával v čase, keď sa o ňom účtuje).
3. Reprodukčnou obstarávacou cenou:
  • nehmotný majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia,
  • nehmotný majetok obstaraný vlastnou činnosťou, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena,
  • nehmotný majetok preradený z osobného užívania do podnikania,
  • nehmotný majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený.
4. Reálnou hodnotou (trhovou cenou, resp. kvalifikovaným odhadom alebo posudkom znalca, ak nie je trhová cena k dispozícii, alebo nevyjadruje správne reálnu hodnotu):
  • nehmotný majetok v prípade nadobudnutia vkladom alebo kúpou podniku alebo jeho časti.
Takéto ocenenie nehmotného majetku je aj vstupnou cenou na účely ZDP, pri zohľadnení týchto špecifických situácií uvedených v § 25 ZDP:
  • ak ide o dar alebo vklad od fyzickej osoby, ktorý nebol zahrnutý do obchodného majetku a prípadný predaj v deň darovania alebo vkladu by nebol oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ZDP, je vstupnou cenou obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa,
  • ak ide o dar alebo vklad od fyzickej osoby, ktorý bol zahrnutý do obchodného majetku, je vstupnou cenou zostatková cena zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení majetku z obchodného majetku z dôvodu darovania alebo vkladu (neplatí pre majetok vylúčený z odpisovania),
  • ak ide o dar alebo vklad majetku vylúčeného z odpisovania, je vstupnou cenou obstarávacia cena zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení majetku z obchodného majetku z dôvodu darovania alebo vkladu.

Zriaďovacie náklady

Zriaďovacími nákladmi sa rozumejú náklady súvisiace so založením a vznikom ÚJ (napr. súdne a notárske poplatky a iné úradné výdavky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné, náklady súvisiace so zriadením uhrádzané materskej spoločnosti a pod.). Zriaďovacími nákladmi nie sú náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku a zásob. Do zriaďovacích výdavkov nie je možné zahrnúť také náklady, ktoré ZDP neuznáva za daňové výdavky (napr. náklady na pracovné cesty nad rámec zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, pokuty, penále, reprezentačné). Zriaďovacími nákladmi nie sú náklady spojené so zlúčením, splynutím a rozdelením obchodných spoločností a družstiev, so zmenou ich právnej formy, s upisovaním nových akcií a iným zvyšovaním vlastného imania (t. j. náklady na notárske a súdne poplatky, provízie maklérom, odborné posudky, poradenstvo, prospekt emitenta cenných papierov a pod.).

Zriaďovacie výdavky (náklady) v súlade s Postupmi účtovania v PÚ sa účtujú na účte 011 – Zriaďovacie výdavky, avšak len v prípade, ak sú vyššie ako 50 000 Sk. Ak suma zriaďovacích výdavkov je 50 000 Sk a menej, ÚJ v zmysle vlastných vnútropodnikových pravidiel môže rozhodnúť, či ich bude považovať za DNM, alebo budú zaúčtované na príslušných nákladových účtoch v účtovej triede (ÚT) 5 – Náklady. Pri účtovaní zriaďovacích výdavkov je možné postupovať týmito spôsobmi:
  1. zriaďovacie výdavky sa zúčtujú priamo na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a po ich ukončení sa prevedú podľa ich výšky:
    • na účet 011, ak sú v sume vyššej ako 50 000 Sk,
    • na príslušné účty nákladov alebo na účet 011, príp. iný syntetický účet zriadený pre DNM nespĺňajúci výšku ocenenia podľa ZDP.
Tento postup sa nemôže uplatniť pri mzdových nákladoch, ktoré sa aktivujú prostredníctvom účtu 623 – Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku.
  1. zriaďovacie výdavky sa sledujú na príslušných nákladových účtoch v ÚT 5 podľa ich titulu a po ich úplnom ukončení na základe vnútropodnikového dokladu (vnútropodnikového vyúčtovania) sa aktivujú prostredníctvom účtu 623 na účet 041 a následne na účet 011 (MD 041 / 623 D, MD 011 / 041 D).
Zriaďovacie náklady, pokiaľ spĺňajú kritériá definície daňového výdavku, sú daňovo uznaným výdavkom, ktorý sa prejaví v základe dane jednorazovo alebo postupne prostredníctvom odpisov. Za priamy daňový výdavok možno považovať všetky vynaložené náklady (spĺňajúce kritériá definície daňového výdavku) súvisiace so založením a vznikom ÚJ a so samotnou budúcou podnikateľskou činnosťou v prípade, ak ich úhrnná hodnota nepresiahne 50 000 Sk. V prípade, že hodnota týchto zriaďovacích výdavkov prevýši hodnotu 50 000 Sk, je potrebné postupovať v súlade s platnými právnymi predpismi o odpisovaní nehmotného majetku. To znamená, že suma zriaďovacích výdavkov považovaná za nehmotný majetok sa musí daňovo aj účtovne odpísať najneskôr do 5 rokov od dátumu obstarania. Vyplýva to z § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve a z § 22 ods. 8 ZDP.

Zriaďovacie náklady sú špecifickým druhom nehmotného majetku a po ich úplnom odpísaní je možné zaúčtovať ich v obstarávacej cene účtovným zápisom na ťarchu účtu 071 – Oprávky k zriaďovacím nákladom a súvzťažne v prospech účtu 011 – Zriaďovacie náklady.
 
Text
MD
D
Výdavky na založenie nového podniku vyúčtované zakladateľmi, napr. súdne a notárske poplatky, cestovné, mzdy, nájomné a iné
538, 512, 521, 518, 5xx
365, 379, 331, 321, ...
Výdavky na založenie nového podniku platené v hotovosti
5xx
211
Aktivácia zriaďovacích nákladov na základe interného dokladu
041
623
Prevod nákladov na založenie podniku do DNM, ak sú celkové výdavky vyššie ako 50 000 Sk
011
041
Prevod nákladov na založenie podniku do DNM, ak sú celkové výdavky 50 000 Sk a menej
a ÚJ ich považuje za dlhodobý majetok

018

041
Odpisy zriaďovacích nákladov, ak sú zaúčtované na účte 011
551
071
Odpisy zriaďovacích nákladov, ak sú zaúčtované napr. na samostatnom účte 018 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku, nespĺňajúce kritérium ocenenia

551

078
Vyradenie zriaďovacích nákladov pri ich úplnom odpísaní
071
011

Príklad č. 1:
S. r. o. bola založená 4. 2. 2006 zakladateľskou listinou. Deň vzniku na základe výpisu z obchodného registra je 5. 5. 2006. V období od založenia do jej vzniku okrem bežných zriaďovacích výdavkov (právnik, poradenstvo, kolky, notár, poplatok za registráciu spoločnosti a pod.) v hodnote 51 500 Sk majiteľ spoločnosti nakúpil stroje (950 000 Sk) a rôzny materiál (420 000 Sk) pre budúcu výrobu. Ako je potrebné vyriešiť tento prípad z hľadiska účtovného a daňového?

V zmysle zákona o účtovníctve ÚJ vedú účtovníctvo odo dňa svojho vzniku, kedy otvárajú svoje účtovné knihy. To znamená, že výdavky, ktoré príslušnej s. r. o. vznikli v období medzi založením a vznikom, sa účtujú s dátumom jej vzniku. Jednotlivé nákladové položky, s výnimkou nákupu strojov a zásob, tvoria v úhrne zriaďovacie náklady, pretože súvisia so zriadením nového podniku. Preto úhrnnú sumu 51 500 Sk je potrebné zaúčtovať na účet zriaďovacích výdavkov 011 (MD 041/ 211, 321 D; MD 011 / 041 D). Táto suma zriaďovacích nákladov je považovaná za nehmotný majetok, ktorý sa musí daňovo aj účtovne odpísať najneskôr do 5 rokov od dátumu obstarania (MD 551 / 071 D). Keďže výdavky súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku a zásob nemôžu byť považované za zriaďovacie náklady, nákup strojov sa bude účtovať ako obstaranie dlhodobého hmotného majetku (MD 042 / 321 D), ktorý po zaradení do užívania (MD 022 / 042 D) sa bude účtovne odpisovať podľa vlastného odpisového plánu (MD 551 / 082 D) a daňovo odpisovať v súlade s § 22 až § 28 ZDP. Zásoby je potrebné zaúčtovať podľa ich charakteru na účet 111, resp. 131.

***

Príklad č. 2:
Je možné jednorazovo zahrnúť do nákladov výdavok notárovi vo výške 12 000 Sk na založenie s. r. o.?

Pojem zriaďovacích nákladov definujú Postupy účtovania v PÚ ako výdavky súvisiace so zriadením (založením) nového podniku. Keďže výdavok notárovi preukázateľne súvisí so zriadením s. r. o., je možné považovať ho za zriaďovací náklad. Spôsob účtovania tohto výdavku bude závisieť od toho, či pri zriaďovaní s. r. o. boli vynaložené aj nejaké iné výdavky. S určitosťou možno povedať, že do úhrnu takýchto výdavkov je potrebné započítať aj správny poplatok na vydanie živnostenského listu (1 000 Sk) či súdny poplatok za zápis s. r. o. do obchodného registra (10 000 Sk). Potom by zriaďovacie náklady boli celkove 23 000 Sk.

Na účte 011 sa účtujú zriaďovacie náklady, len ak sú vyššie ako 50 000. Sk. Ak na základe vnútropodnikového vyúčtovania sa ukončí proces zakladania s. r. o. a celková suma zriaďovacích nákladov nebude vyššia ako 50 000 Sk, je možné tieto náklady ponechať v daňových výdavkoch v celej výške, resp. ak sa ÚJ rozhodla považovať ich za DNM so zaúčtovaním na účte 011, príp. na inom osobitne vytvorenom účte DNM, môže ich odpisovať podľa vlastného uváženia, najdlhšie však 5 rokov, tak na účely účtovníctva, ako aj dane z príjmov.

***

Príklad č. 3:
Materská spoločnosť prefakturovala novozaloženej dcérskej spoločnosti zriaďovacie náklady v sume 85 000 Sk. Dcérska spoločnosť zaúčtovala došlú faktúru za tieto výdavky na ťarchu účtu 011 – Zriaďovacie náklady, pričom záväzok zatiaľ neuhradila. Môže už začať odpisovanie týchto nákladov, alebo má s odpismi počkať až po úhrade záväzku?
 
Odpisovanie majetku nie je viazané na okamih úhrady, ale na uvedenie do užívania. Zriaďovacie náklady ako špecifický druh nehmotného majetku sa uvádzajú do užívania po ukončení procesu zriaďovania a zakladania právnickej osoby. Okamih prefaktúrovania zriaďovacích nákladov a ich zaúčtovania na účet 011 možno považovať za uvedenie nehmotného majetku charakteru zriaďovacích výdavkov do užívania. Preto sa začne s odpisovaním v okamihu takéhoto zaradenia do užívania bez ohľadu na okamih úhrady.

***

Aktivované náklady na vývoj

Aktivovanými nákladmi na vývoj sa rozumejú podľa § 37 ods. 5 Postupov účtovania v PÚ výsledky úspešne vykonaných vývojových prác, ktoré nie sú predmetom priemyselných a iných oceniteľných práv. Môžu byť:
  1. kúpené samostatne, t. j. nie sú súčasťou dodávky iného dlhodobého majetku a jeho ocenenia,
  2. vytvorené vlastnou činnosťou za účelom obchodovania s nimi (nejde o výsledky na zákazku alebo súčasť dodávky dlhodobého majetku),
  3. vytvorené vlastnou činnosťou pre interné potreby ÚJ.
O vývoji ako o DNM sa účtuje, ak ide o aplikáciu zistení výskumu alebo iných znalostí na plánovanie alebo návrh výroby nových alebo významne zlepšených materiálov, zariadení, výrobkov, procesov, systémov alebo služieb pred začatím ich sériovej výroby alebo používania. Ako vývoj sa účtuje podľa § 37 ods. 4 Postupov účtovania v PÚ najmä:
  • dizajn,
  • zhotovenie a testovanie prototypov a modelov,
  • zhotovenie nástrojov, šablón, foriem a čipov využívaním novej technológie,
  • zhotovenie a činnosť skúšobnej prevádzky, ktorá nie je v etape ekonomickej realizovateľnosti výroby,
  • zhotovenie a prevádzka vybranej alternatívy pre nové alebo zlepšené materiály, zariadenia, výrobky, procesy, systémy alebo služby.
Aktivované náklady na vývoj sa účtujú na účte 012, ak ocenenie úspešne vykonaných vývojových prác nadobudnuté kúpou alebo vytvorené vlastnou činnosťou je vyššie ako 50 000 Sk v jednotlivom prípade a doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok a zároveň boli splnené všetky ďalej uvedené podmienky. Náklady vynaložené na vývoj sa totiž aktivujú ak je možné preukázať (pozri § 37 ods. 3 Postupov účtovania v PÚ):
  1. technickú realizovateľnosť tak, že ho bude možné používať alebo predávať,
  2. zámer jeho dokončenia, používania alebo predaja,
  3. schopnosť účtovnej jednotky jeho používania a predaja,
  4. spôsob vytvárania budúcich ekonomických úžitkov,
  5. existenciu trhu na predaj, či jeho internú využiteľnosť,
  6. dostupnosť technických, finančných a ostatných zdrojov na dokončenie jeho vývoja, použitie alebo predaj,
  7. spoľahlivé ocenenie nákladov súvisiacich s jeho obstaraním v priebehu vývoja.
Náklady na vývoj nemožno aktivovať, ak nie je predpoklad splnenia uvedených podmienok (v takom prípade náklady na vývoj sa účtujú do nákladov účtovných období, v ktorých vznikli). Ďalšou podmienkou aktivovania nákladov na vývoj je skutočnosť, že aktivované náklady nesmú prevýšiť sumu, ktorá je pravdepodobná, že sa získa späť z budúcich ekonomických úžitkov po odpočítaní ďalších nákladov vývoja, predaja a administratívnych nákladov týkajúcich sa priamo marketingu výrobkov alebo procesov. Za týchto podmienok náklady na vývoj sa účtujú do nákladov účtovného obdobia, v ktorom vznikli (pozri § 37 ods. 6 Postupov účtovania pre PÚ).

Aj pri tomto druhu majetku, ak jeho ocenenie nepresahuje 50 000 Sk, ÚJ môže rozhodnúť o tom, či bude daný majetok považovať za DNM alebo hneď pri jeho obstaraní kúpou zaúčtuje ho do nákladov na účet 518 – Ostatné služby a pri vytvorení vlastnou činnosťou ponechá vynaložené náklady na jednotlivých účtoch v ÚT 5 –  Náklady.
Ak výsledky vývojových prác boli vytvorené na objednávku zákazníka, neúčtujú sa na účte 012, ale vynaložené náklady počas riešenia sa aktivujú ako zásoby na účte 121 –  Nedokončená výroba. Po ukončení zákazky nedokončená výroba sa zúčtuje na ťarchu účtu 611 – Zmena stavu nedokončenej výroby a súvzťažne v prospech účtu 121. Na základe faktúry sa zároveň zaúčtuje splnenie dodávky ako pohľadávka voči odberateľovi so súvzťažným zápisom v prospech výnosov.
 
Pripomínam, že ako DNM sa neúčtujú náklady na výskum, t. j. náklady na:
  • činnosti zamerané na získanie nových poznatkov,
  • skúmanie, zhodnotenie a konečný výber aplikácií zo záverov výskumu alebo iných poznatkov,
  • hľadanie nových alternatívnych materiálov, zariadení, výrobkov, procesov, systémov alebo služieb,
  • formuláciu, dizajn, hodnotenie a konečný výber možných alternatív nových alebo zlepšených materiálov, zariadení, výrobkov, procesov, systémov alebo služieb.
Suma aktivovaných nákladov na vývoj považovaná za nehmotný majetok sa musí daňovo aj účtovne odpísať najneskôr do 5 rokov od dátumu obstarania. Vyplýva to z § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve a z § 22 ods. 8 ZDP. Ak sa teda ÚJ rozhodne účtovať o aktivovaných nákladoch na vývoj napr. 48 mesiacov od doby obstarania, rovnako sa budú tieto účtovné odpisy zahrnovať ako daňové odpisy do daňových výdavkov (najdlhšie však možno odpisovať 60 mesiacov odo dňa obstarania a zaradenia do užívania).

Softvér

Softvér sa účtuje ako DNM bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, vtedy, ak je (pozri § 37 ods. 8 Postupov účtovania v PÚ):
  • kúpený samostatne a nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia,
  • vytvorený vlastnou činnosťou za účelom obchodovania s ním alebo za účelom používania pre interné potreby, avšak nejde o softvér na zákazku alebo o súčasť dodávky hardvéru.
V prípade, ak by išlo o softvér na zákazku, účtuje sa ako zásoba, ak by išlo o softvér, ktorý je súčasťou hardvéru, úč
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály