Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Obchodný zákonník po 1. decembri 2013

Dátum: Rubrika: Právo pre ekonómov

Národná rada SR 18. októbra 2013 schválila novelu zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v z. n. p. (ďalej len „novela“), ktorá nadobudla účinnosť od 1. decembra 2013. Predmetná novela bola zverejnená v Zbierke zákonov SR pod číslom 357/2013 Z. z.

Posledná novela Obchodného zákonníka priniesla najmä nasledovné zmeny:

  • základné imanie v spoločnosti, konkrétne peňažné vklady sa po novom splácajú výlučne na osobitný účet v banke, resp. v pobočke zahraničnej banky,
  • základné imanie akciovej spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným je možné zvyšovať aj z iných vlastných zdrojov, nielen z fondov vytvorených zo zisku,
  • novela predlžuje lehotu, v ktorej registrový súd nebude môcť rozhodnúť o zrušení spoločnosti bez likvidácie z dôvodu, že spoločnosť nemá obchodný majetok, ktorý by postačoval na náhradu primeraných výdavkov a odmeny za výkon funkcie likvidátora z troch na šesť mesiacov.

Dôvodová správa k novele uvádza, že účelom novely je reagovať na problémy z praxe, ale aj zosúladiť vnútroštátnu legislatívu so smernicami Európskej únie. Novela si kladie za cieľ hlavne zabrániť fiktívnemu splácaniu peňažných vkladov do spoločností, keďže znenie Obchodného zákonníka pred prijatím novely umožňovalo, aby správca vkladu reálne neuviedol vo svojom vyhlásení pravdu o výške splateného základného imania. Bolo pravidlom, že správca vkladu uvádzal, že základné imanie spoločnosti bolo splatené, avšak reálne tieto finančné prostriedky vložené do obchodnej spoločnosti nikdy neboli.

Komentár k jednotlivým zmenám novely

a) Splatenie vkladu / vkladov

Základné imanie predstavuje peňažné vyjadrenie súhrnu peňažných a nepeňažných vkladov všetkých spoločníkov do spoločnosti. Povinnú tvorbu základného imania Obchodný zákonník ustanovuje len pre spoločnosť s ručením obmedzeným a pre akciovú spoločnosť, v ostatných obchodných spoločnostiach je takéto základné imanie dobrovoľné. Výška základného imania sa vždy zapisuje do obchodného registra.

Pri založení obchodnej spoločnosti je spoločník / zakladateľ povinný splatiť vklad, pričom vklad môže byť peňažný aj nepeňažný. Za vecný, t. j. nepeňažný vklad možno považovať napr. hnuteľné, nehnuteľné veci, pohľadávky, iné majetkové hodnoty, licencie a pod. Obchodný zákonník nevylučuje tvorbu základného imania výlučne vecnými vkladmi. Novela Obchodného zákonníka sa vecných vkladov netýka.

V súvislosti s peňažným vkladom novela zaviedla

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály