Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Novela Zákonníka práce účinná od 1. septembra 2007 (III.)

Rubrika: Právo pre ekonómov

Uverejňujeme poslednú časť zmien a doplnení Zákonníka práce zákonom č. 348/2007 Z. z.

(dokončenie z minulého čísla)


Prekážky v práci


Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu

105. V § 137 sa za ods. 1 vkladajú nové ods. 2 a 3, ktoré znejú:
„(2) Výkon verejnej funkcie na účely tohto zákona je plnenie povinností vyplývajúcich z funkcie, ktorá je vymedzená funkčným obdobím alebo časovým obdobím a obsadzovaná na základe priamej voľby alebo nepriamej voľby alebo vymenovaním podľa osobitných predpisov.
 
(3) Zamestnancovi, ktorý vykonáva verejnú funkciu popri plnení povinností vyplývajúcich z pracovného pomeru, môže byť z dôvodu výkonu verejnej funkcie poskytnuté pracovné voľno v rozsahu najviac 30 pracovných dní alebo zmien v kalendárnom roku, ak osobitný predpis neustanovuje inak.“.
 
Doterajšie ods. 2 a 3 sa označujú ako ods. 4 a 5.
 
Novela po novom vymedzuje pojem „výkon verejnej funkcie“ a zároveň ustanovuje obmedzenie rozsahu pracovného voľna pre zamestnanca vykonávajúceho verejnú funkciu, ktoré môže byť maximálne 30 pracovných dní alebo zmien v kalendárnom roku.
 
106. V § 137 ods. 4 sa za písm. f) vkladá nové písm. g), ktoré znie: „občana, ktorému vznikla branná povinnosť a v období krízovej situácie je povinný vykonať mimoriadnu službu alebo v čase vojny alebo vojnového stavu alternatívnu službu,“.
 
Doterajšie písm. g) až i) sa označujú ako písm. h) až j).
 
Novela v ods. 4 rozširuje rozsah činnosti, ktoré sa považujú za občiansku povinnosť, a to o činnosť občana, ktorému vznikla branná povinnosť a v období krízovej situácie je povinný vykonávať mimoriadnu službu alebo v čase vojny alebo vojnového stavu alternatívnu službu.
 


Náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme

107. § 138 znie:
„(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní. 
(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.“.
 
Novelou sa konkretizuje čas pracovného voľna s náhradou mzdy vo výške priemerného zárobku v prípade zamestnanca pri darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov, t. j. čas cesty na odber a späť a čas na zotavenie po odbere, najviac však 96 hodín od nástupu cesty na odber, ak tento čas zasahuje do pracovného času zamestnanca.
 

Náhrada mzdy pri plnení brannej povinnosti a pri plnení úloh odbornej prípravy v ozbrojených silách

108. § 139 znie:
(1)     „Ak je zamestnanec povinný dostaviť sa osobne v súvislosti s plnením brannej povinnosti na príslušnú územnú vojenskú správu alebo na lekárske vyšetrenie, zamestnávateľ mu poskytne pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas. 
(2)     Ak je zamestnanec povinný dostaviť sa osobne na odbornú prípravu do určeného vojenského útvaru, zamestnávateľ mu poskytne pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas. 
(3)     Ak má zamestnanec nastúpiť na odbornú prípravu v mieste natoľko vzdialenom od svojho bydliska, prípadne pracoviska, že cesta verejnou dopravou trvá viac ako šesť hodín, má nárok na jeden deň pracovného voľna. 
(4)     Zamestnancovi po skončení odbornej prípravy zamestnávateľ poskytne za čas odbornej prípravy náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. 
(5)     Na cestu z miesta, kde zamestnanec skončil odbornú prípravu, do miesta bydliska, prípadne pracoviska, patrí zamestnancovi jeden deň pracovného voľna za podmienok uvedených v ods. 3. 
(6)     Za čas pracovného voľna poskytnutého podľa ods. 1 až 3 a 5 patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. 
(7)     Zamestnanec je povinný nastúpiť do práce najneskôr druhý deň po skončení odbornej prípravy. 
(8)     Náklady zamestnávateľa na náhradu mzdy za poskytnuté pracovné voľno podľa ods. 1 zamestnávateľovi uhradí príslušná územná vojenská správa. 
(9)     Náklady zamestnávateľa na náhradu mzdy za poskytnuté pracovné voľno podľa ods. 2, 3 a 5 zamestnávateľovi uhradí vojenský útvar, v ktorom zamestnanec odbornú prípravu vykonával.“.
 
Novela upresňuje čas pracovného voľna a poskytovanie náhrady mzdy pre prípady plnenia brannej povinnosti a plnenia úloh odbornej prípravy v ozbrojených silách.

 

Zvyšovanie kvalifikácie

109. V § 140 ods. 3 písm. c) a d) znejú:
a)       päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky a absolutória,
b)       40 dní súhrnne na prípravu a vykonanie všetkých štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky v jednotlivých stupňoch vysokoškolského vzdelávania,“.
 
Novela od 1. 9. 2007 v písm. c) rozširuje okruh subjektov – zamestnancov, ktorí majú nárok na pracovné voľno v súvislosti so štúdiom, a to o zamestnancov študujúcich na konzervatóriu. Vzhľadom na to sa ustanovuje, že tieto subjekty majú nárok na pracovné voľno v rozsahu najmenej piatich dní na prípravu a vykonanie absolutória.
 
V písm. d) od 1. 9. 2007 sa zužuje rozsah pracovného voľna s náhradou mzdy pre zamestnancov na prípravu a vykonanie štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky v jednotlivých stupňoch vysokoškolského vzdelávania. V uvedenom ustanovení sa precizuje, že tieto subjekty majú nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v rozsahu 40 dní na vykonanie „všetkých“ štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky ( t. j. nie 40 dní na vykonanie jednotlivej štátnej skúšky alebo dizertačnej skúšky, čo platilo do 31. 8. 2007).
 


Dôležité osobné prekážky v práci

110. V § 141 ods. 2 úvodná veta znie: “Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:“.
 
Ide o legislatívno-technickú úpravu vzhľadom na to, že z dôvodu nadbytočnosti sa vypúšťajú slová „s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy“, pretože pri jednotlivých prekážkach v práci sa taxatívne ustanovuje, či ide o pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy.
 
111. V § 141 ods. 2 písm. e) znie: „svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,“.
 
Novela od 1. 9. 2007 ustanovuje poskytovanie pracovného voľna s náhradou mzdy z dôvodu vlastnej svadby zamestnanca a rozširuje sa nárok zamestnanca na poskytnutie pracovného voľna, avšak bez náhrady mzdy v prípade účasti na svadbe dieťaťa zamestnanca alebo jeho rodiča.
 
112. V § 141 ods. 2 písm. f) sa slová „ťažko zdravotne postihnutý“ nahrádzajú slovami „so zdravotným postihnutím“.
Ide o legislatívno-technickú úpravu vzhľadom na zosúladenie terminológie s Čl. 2 a 5 Smernice č. 2000/78, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a používa pojem „zdravotné postihnutie“, ako aj s Čl. 1 základných zásad ZP.
 
113. V § 141 ods. 3 znie: „Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v ods. 2 ďalšie
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály