Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Novela postupov účtovania pre podnikateľov a novela opatrenia k účtovnej závierke podnikateľov od 1. 1. 2005

Rubrika: Podvojné účtovníctvo

Opatrenie MF SR z 24. novembra 2004, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, v znení opatrenia č. 25 167/2003-92 a o zmene a doplnení niektorých opatrení.

Opatrenie MF SR z 24. novembra 2004, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, v znení opatrenia č. 25 167/2003-92 a o zmene a doplnení niektorých opatrení

Číslo: MF/10069/2004-74
Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č.  561/2004 Z. z. ustanovuje:

Čl. I
Opatrenie MF SR zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (oznámenie č. 740/2002 Z. z.) v znení opatrenia č. 25167/2003-92 (oznámenie č. 560/2003 Z. z.) sa mení a dopĺňa takto:
  1. V § 1 ods. 3 sa za slovo „prílohu“ vkladajú slová „č. 1“.
  2. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
„ § 2a
(1) Účtovným prípadom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka je účtovanie skutočností
  1. podľa § 2 ods. 2 zákona, pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka (ďalej len „závierkové účtovné prípady“),
  2. podľa § 2 ods. 2 zákona týkajúcich sa ich stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka zistila do dňa zostavenia účtovnej závierky (ďalej len „upravujúce závierkové účtovné prípady“); upravujúcim závierkovým účtovným prípadom nie je účtovanie skutočností, ktoré nastali medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia, ak nesúvisia so stavom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, napríklad pokles trhovej ceny cenných papierov v období medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia,
  3. z dôvodu otvorenia účtovných kníh podľa § 16 ods. 10 zákona do dňa schválenia účtovnej závierky.“.

Toto ustanovenie nadväzuje na doplnenie § 17 ods. 8 zákona č. 431/2002 Z. z. zákona o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“). Vecne nejde o zmenu, ale o upresnenie existujúceho ustanovenia.
 
Doterajší § 17 ods. 8 zákona „Účtovná jednotka je povinná uvádzať v účtovnej závierke informácie podľa stavu ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje.“ bol doplnený takto: „Účtovná jednotka pritom zohľadňuje aj informácie týkajúce sa stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka získala do dňa zostavenia účtovnej závierky.“

Ide o prevzatie základného ustanovenia z IAS 10 Events after the balance sheet date (Udalosti po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka). Pojem udalosti bol v opatrení MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „PÚ“) nahradený pojmom závierkové účtovné prípady.
 
Schéma č. 1: Udalosti po závierkovom dni
 

PÚ uvádzajú aj príklady upravujúcich a neupravujúcich závierkových účtovných prípadov.
 
Upravujúce:
  • Tvorba opravnej položky alebo upravenie jej výšky, napríklad v prípade vyhlásenia konkurzu na niektorého z odberateľov, ktoré sa uskutočnilo po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka (ÚZ); spravidla sa ním potvrdí, že znehodnotenie pohľadávok existovalo už ku dňu, ku ktorému sa ÚZ zostavuje (§ 18 ods. 9 PÚ).
  • Tvorba rezervy alebo upravenie jej výšky (§ 19 ods. 7 PÚ).
  • Informácie o výške tržby z predaja majetku, ktorý účtovná jednotka (ÚJ) predala pred dňom, ku ktorému sa ÚZ zostavuje (§ 48 ods. 3 PÚ).
  • Informácia o výške záväzku a obstarávacej cene majetku, ktorý bol obstaraný do dňa, ku ktorému sa ÚZ zostavuje (§ 50 ods. 6 PÚ).
Neupravujúce:
  • Pokles trhovej ceny cenných papierov po dni, ku ktorému sa ÚZ zostavuje [§ 2a ods. 1 písm. b) PÚ].
  1. V § 4 ods. 1 sa za písmeno j) vkladá nové písmeno k), ktoré znie: „k) členenie finančných účtov, nákladov a výnosov pre činnosť vykonávanú účtovnou jednotkou
    1. na základe výlučného práva, pričom výlučným právom sa rozumie právo na poskytovanie určitej služby alebo vykonávanie činnosti na vymedzenom geografickom území, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená jedinej účtovnej jednotke,
    2. na základe osobitného práva, pričom osobitným právom sa rozumie
      1. právo na poskytovanie určitej služby alebo na vykonávanie činnosti v určitej oblasti, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená dvom účtovným jednotkám alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejným podnikom alebo obmedzenému počtu účtovných jednotiek alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejnými podnikmi, bez toho, aby sa obmedzenie počtu účtovných jednotiek alebo voľba oprávnených účtovných jednotiek zakladala na objektívnych, primeraných a nediskriminačných kritériách; verejným podnikom sa rozumie účtovná jednotka, ktorá postupuje podľa tohto opatrenia, a v ktorej orgány verejnej moci vykonávajú priamo alebo nepriamo väčšinový vplyv z dôvodu vlastníctva účtovnej jednotky, hlasovacích práv, podielu na základnom imaní a pravidiel, ktorými sa táto účtovná jednotka riadi,
      2. výhoda, ktorá jednu účtovnú jednotku alebo viaceré účtovné jednotky v značnom rozsahu zvýhodňuje oproti iným účtovným jednotkám pri vykonávaní rovnakej činnosti v tej istej oblasti na vymedzenom geografickom území za porovnateľných podmienok,
    3. vo verejnom záujme, pričom účtovná jednotka dostáva štátnu pomoc podľa osobitného predpisu3a) a zároveň vykonáva aj iné činnosti.“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 3a znie: „3a) Zákon č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov.“.
 
Ide o prevzatie ustanovení zo smerníc EÚ o transparentnosti finančných vzťahov medzi členskými štátmi a
  • štátnymi podnikmi,
  • verejnoprávnymi podnikmi.
 
V súvislosti s týmto boli doplnené aj ustanovenia o obsahu poznámok ako tretej súčasti účtovnej závierky podnikateľov (opatrenie MF SR č. 4455/2003-92, pozri v závere tohto príspevku).

Doterajšie písmeno k) sa označuje ako písmeno l).
 
  1. V § 5 odsek 1 znie: „(1) Náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia. Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.“.
  2. V § 9 ods. 8 sa vypúšťajú písmená a) a b). Doterajšie písmená c) a d) sa označujú ako písmená a) a b).
 
Ide o opravu nákladov a výnosov minulých účtovných období. Rozlišuje sa pritom, či ide o významnú opravu alebo nevýznamnú opravu. Nevýznamné opravy sa účtujú tak ako doteraz – ako náklad alebo výnos bežného účtovného obdobia. Významné opravy sa účtujú na nerozdelený výsledok hospodárenia tak ako podľa IAS 8 Accounting Policies,  Changes in Accounting Estimates and Errors.

Schéma č. 2: Opravy nákladov a výnosov minulých účtovných období
 
 

 

Významnosť je definovaná v § 17 ods. 9 zákona. Informácia sa považuje za významnú, ak by jej neuvedenie v ÚZ alebo jej chybné uvedenie v ÚZ mohlo ovplyvniť úsudok alebo rozhodovanie používateľa.

  1. V § 10 ods. 11 sa na konci pripájajú tieto vety: „Odložená daň z príjmov sa neúčtuje ani pri zápornom goodwille.“.
Ide o upresnenie existujúceho ustanovenia, nie o jeho zmenu.
  1. § 10 sa dopĺňa odsekom 19, ktorý znie: „(19) O odloženej dani z príjmov vyplývajúcej z dočasných rozdielov súvisiacich s podielmi v dcérskych účtovných jednotkách a v účtovných jednotkách, v ktorých má účtovná jednotka podstatný vplyv, sa neúčtuje, ak sú splnené tieto podmienky:
  1. účtovná jednotka, ktorá má takýto podiel, je schopná ovplyvniť vyrovnanie týchto dočasných rozdielov a
  2. je pravdepodobné, že tieto dočasné rozdiely nebudú vyrovnané v blízkej budúcnosti.“.
Ide o zmenu doterajšieho ustanovenia. Doteraz sa odložené dane vzťahovali na všetky dočasné rozdiely vrátane dočasných rozdielov súvisiacich s podielmi v dcérskych ÚJ a ÚJ, v ktorých má ÚJ podstatný vplyv (teda v spoločných a pridružených ÚJ). Po novele sa odložené dane na tieto rozdiely vzťahovať nebudú, ak budú splnené uvedené dve podmienky.
  1. V § 13 ods. 6 sa za slovami „Hmotný majetok“ vkladajú slová „podľa odseku 4 písm. b)“.
  2. V § 13 ods. 7 sa za slovami „O hmotnom majetku“ vkladajú slová „podľa odseku 4 písm. b)“.
Ide o upresnenie existujúcich ustanovení, nie o ich zmenu.
  1. V § 13 ods. 8 sa vypúšťa písmeno c). Doterajšie písmená d) a e) sa označujú ako písmená c) a d).
Táto zmena súvisí aj s vypustením § 40 PÚ o prenájme súboru hnuteľných a nehnuteľných vecí prenajímaných ako celok podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“). Aj ZDP bol v tomto bode zmenený.

Podľa doterajších predpisov prenajímateľ si zaúčtoval tento súbor ako dlhodobý finančný majetok a nájomca ako dlhodobý hmotný majetok a odpisoval ho. Po novele takýto postup nie je možný, pretože toto ustanovenie je od 1. 1. 2005 zrušené. Takýto majetok sa vyradí z účtovníctva nájomcu. Pozri aj prechodné ustanovenia § 86b ods. 2 PÚ.
  1. V § 14 ods. 8 prvej vete sa za slovo „obchodovanie“ vkladá čiarka a slová „a ak účtovná jednotka nie je materskou účtovnou jednotkou a nemá v nich ani podstatný vplyv, zmena reálnej hodnoty cenných papierov a podielov, ktoré tvoria podiel na základnom imaní v týchto účtovných jednotkách“ a v druhej vete sa vypúšťa slovo „krátkodobého“.
Táto zmena súvisí so zmenou § 27 ods. 1 písm. a) zákona, podľa ktorého sa reálnou hodnotou oceňujú cenné papiere predstavujúce podiely na základnom imaní v tých ÚJ, ktoré nie sú:
  • dcérskymi ÚJ,
  • spoločnými ÚJ (podstatný vplyv),
  • pridruženými ÚJ (podstatný vplyv).
Reálnou hodnotou sa teda oceňujú cenné papiere predstavujúce podiely do 20 % na hlasovacích právach.
  1. V § 14 ods. 11 úvodná veta znie: „(11) Zmena hodnoty cenných papierov a podielov, ktoré tvoria podiel na základnom imaní účtovnej jednotky, pre ktorú je účtovná jednotka materskou účtovnou jednotkou alebo v ktorej má účtovná jednotka podstatný vplyv, sa účtuje pri oceňovaní metódou vlastného imania takto:“.
Táto zmena súvisí so zmenou § 27 ods. 9 zákona, podľa ktorého sa metódou vlastného imania môžu oceňovať podiely
  • v dcérskych ÚJ,
  • spoločných ÚJ (podstatný vplyv),
  • pridružených ÚJ (podstatný vplyv).
Podiely predstavujúce do 20 % hlasovacích práv sa metódou vlastného imania neoceňujú.
  1. V § 18 sa za odsek 8 vkladá nový odsek 9, ktorý znie: „(9) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa z dôvodu upravujúcich závierkových účtovných prípadov účtuje tvorba opravnej položky alebo sa upraví jej výška, napríklad v prípade vyhlásenia konkurzu na niektorého z odberateľov, ktoré sa uskutočnilo po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ktorým sa spravidla potvrdí, že znehodnotenie pohľadávok z obchodného styku existovalo už ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.“.
Doterajšie odseky 9 a 10 sa označujú ako odseky 10 a 11.
 
Nejde o zmenu, ale o upresnenie doterajší
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály