Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Novela daňového poriadku s účinnosťou od 1. 1. 2018 a od 1. 1. 2019 (1. časť)

Dátum: Rubrika: Správa daní Zo seriálu: Novela daňového poriadku s účinnosťou od 1. 1. 2018 a od 1. 1. 2019

V priebehu roka 2017 bola schválená len jedna novela daňového poriadku zverejnená v Zbierke zákonov pod č. 267/2017 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, s účinnosťou od 1. 1. 2018 a od 1. 1. 2019.

Cit. zákon obsahuje aj novely troch ďalších zákonov, a to zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p., ktorou sa stanovujú pravidlá proti praktikám vyhýbania sa daňovým povinnostiam, ktoré majú vplyv na fungovanie vnútorného trhu, zákona č. 479/2009 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti daní a poplatkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. a zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.

Návrh druhej novely daňového poriadku v roku 2017 je vyvolaný návrhom novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), v ktorej ide len o úpravu už existujúceho ust. § 52 ods. 10 daňového poriadku o zverejňovaní zoznamov daňových subjektov, ktorí znížili základ dane o odpočet výdavkov na výskum a vývoj alebo uplatnili oslobodenie príjmu od dane v súvislosti s výskumom a vývojom nehmotného majetku nadväzne na nové ust. návrhu zákona o dani z príjmov. Novela daňového poriadku je pokračovaním plnenia Akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2017 až 2018 a plnenia Programového vyhlásenia vlády SR na rok 2017.

Jedným z nástrojov odhaľovania daňových únikov je skutočnosť, že od 30. septembra 2017 funguje automatická výmena informácií medzi členskými krajinami EÚ, OECD a USA. Na Slovensko sa tak dostávajú informácie o finančných účtoch slovenských rezidentov v zahraničí. Toto opatrenie sa týka nielen fyzických, ale aj právnických osôb. Automatická výmena informácií (AVI) sa rea­lizuje na základe dohôd DAC2 (Directive on Administrative Cooperation in the field of taxation) a FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act).

V praxi to znamená, že signatárske krajiny informovali svoje finančné správy o účtoch slovenských rezidentov a následne tieto informácie sprístupnili zahraničné finančné správy slovenskej finančnej správe. Slovenské banky zasa poskytli informácie o účtoch rezidentov iných krajín na Slovensku slovenskej finančnej správe a tá tieto informácie sprístupnila partnerskej finančnej správe v zahraničí. Finančné správy v členských a signatárskych krajinách získajú informácie o každom bankovom účte svojho rezidenta v zahraničí, číslo účtu a zostatok na ňom. Tieto informácie bude možno analyzovať a porovnávať ich s podanými daňovými priznaniami príslušných osôb a firiem. Je to analytický vstup pre potenciálne daňové kontroly a porovnávanie toho, či to, čo je uvedené v daňovom priznaní, ktoré podal subjekt na Slovensku, zahŕňa aj transakcie, ktoré boli zrealizované v inej krajine.

Ďalším opatrením v boji proti daňovým únikom je aj automatická výmena informácií (AVI), ktorá sa rozširuje aj na nadnárodné spoločnosti, ktoré musia do 31. 12. 2017 podať finančnej správe informácie o počte zamestnancov, o výnosoch, o zisku alebo strate pred zdanením, o výške dane z príjmu, o základnom imaní a ďalšie informácie o materských aj dcérskych spoločnostiach nadnárodných skupín s ročnými konsolidovanými výnosmi nad 750 mil. €. Túto povinnosť ukladá Smernica Rady (EÚ) č. 2016/881/EU o automatickej výmene informácií.

Finančná správa informácie o tých subjektoch pôsobiacich na Slovensku do 6 mesiacov spracuje a rozošle príslušným daňovým správam členských štátov. Zároveň bude prijímať rovnaké informácie zo zahraničia zasielané príslušnými orgánmi finančných správ o slovenských dcérskych subjektoch patriacich do nadnárodných skupín podnik

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály