Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Nové usmernenie MF SR k zákonu o dani z príjmov

Rubrika: Daň z príjmov

Napriek tomu, že od 1. 1. 2004, kedy nadobudol účinnosť nový zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) uplynulo už dlhšie obdobie a podľa tohto zákona sa už vysporiadala aj daňová povinnosť za zdaňovacie obdobie roku 2004, nie všetky jeho ustanovenia boli jednoznačné.

 

Napriek tomu, že od 1. 1. 2004, kedy nadobudol účinnosť nový zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) uplynulo už dlhšie obdobie a podľa tohto zákona sa už vysporiadala aj daňová povinnosť za zdaňovacie obdobie roku 2004, nie všetky jeho ustanovenia boli jednoznačné.

Vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2005 uverejnilo Ministerstvo financií SR usmernenie č. MF/009465/2005-72 k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov. Jeho predmetom je ozrejmenie postupu daňovníkov daní z príjmov pri aplikácii týchto ustanovení pri vyčíslení základu dane z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2005, prípadne aj za ďalšie zdaňovacie obdobia.

Zdanenie podielov na zisku vyplácaných obdobnou PO v zahraničí, ako je obchodná spoločnosť (družstvo) zriadená podľa predpisov platných v SR

V súlade s § 3 ods. 2 písm. c) ZDP, resp. § 12 ods. 7 písm. c) ZDP počínajúc zdaňovacím obdobím roku 2004 predmetom dane nie sú podiely na zisku vyplácané daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou zo zdrojov v zahraničí spoločnosťami, v ktorých majú takéto osoby obchodný podiel, alebo z iného dôvodu sa podieľajú na zisku takejto spoločnosti, za predpokladu, že sa určitým spôsobom podieľajú na jej majetku. Podiely na zisku po zdanení vyplácané z titulu členstva v štatutárnych orgánoch obchodnej spoločnosti sú predmetom dane z príjmov a zdaňujú sa ako príjmy zo závislej činnosti. Vyplýva to z doplnenia § 3 ods. 2 písm. c) ZDP zákonom č. 314/2005 Z. z., ktorý v tomto bode nadobudol účinnosť dňom uverejnenia v Zbierke zákonov SR, konkrétne 20. 7. 2005.

Ust. § 3 ods. 2 písm. c) ZDP a § 12 ods. 7 písm. c) ZDP sa použijú pri zdaňovaní takýchto príjmov v SR bez ohľadu na to, akým spôsobom sa príjmy, ktoré majú charakter vyplácaných podielov na zisku, zdania v príslušnej krajine, v ktorej sa nachádza ich zdroj. Takisto sa uvedené ustanovenia ZDP vzťahujú aj na prípady, keď sa takéto príjmy v krajine, v ktorej sa nachádza ich zdroj, nezdaňujú, napríklad z dôvodov ich oslobodenia od dane podľa legislatívy platnej v tomto štáte. Platí to, samozrejme, len za predpokladu, že podiely na zisku sú vyplácané za obdobie roku 2004 a nasledujúce roky. Pokiaľ sa po 1. 1. 2004 vyplácali, alebo budú vyplácať podiely na zisku za roky 2003 a predchádzajúce roky, naďalej budú predmetom dane z príjmov FO, resp. dane z príjmov PO a zdania sa ich zahrnutím do základu dane príslušného daňovníka v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich vyplateniu príslušnému daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou.

Zahrnovanie kurzových rozdielov do základu dane

Ide o problematiku zahŕňania kurzových rozdielov vyplývajúcich z ocenenia majetku (pohľadávok) a záväzkov v cudzej mene ku koncu príslušného účtovného a zdaňovacieho obdobia a ich následného zaúčtovania prostredníctvom príslušných účtov do účtovných výnosov, resp. účtovných nákladov, príp. do základu dane z príjmov daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva. Podľa § 17 ods. 17 ZDP a § 52 ods. 14 ZDP daňovník dane z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2003 nezahrnoval tieto rozdiely do základu dane z príjmov. Teda v prípade, ak účtoval o týchto rozdieloch vo svojom účtovníctve prostredníctvom výnosov, pri vyčíslení základu dane uplatnil odpočítateľnú položku od vykázaného výsledku hospodárenia a naopak ak o rozdieloch účtoval prostredníctvom nákladov, pri vyčíslení základu dane uplatnil k vykázanému výsledku hospodárenia pripočítateľnú položku. 

Zákonom č. 659/2004 Z. z., ktorým sa s účinnosťou od zdaňovacieho obdobia roku 2004 novelizoval ZDP, došlo k zmene v tom zmysle, že pokiaľ sa daňovník nerozhodne inak a svoje rozhodnutie neoznámi v stanovenej lehote správcovi dane (najneskôr do začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia), základ dane z príjmov za príslušné obdobie, v ktorom sa o takýchto kurzových rozdieloch účtuje, nebude týmto účtovaním ovplyvnený. Výsledok hospodárenia za príslušné obdobie pri vyčíslení základu dane z príjmov teda nebude z tohto titulu ovplyvňovaný formou pripočítateľnej, resp. odpočítateľnej položky.

Pokiaľ ide o vysporiadanie nerealizovaných kurzových rozdielov za zdaňovacie obdobie roku 2003, je potrebné brať do úvahy znenie prechodného ustanovenia (§ 52 ods. 39 ZDP). V ňom sa uvádza, že kurzové rozdiely nezahrnuté daňovníkom do základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2003 sa vysporiadajú v základe dane niektorého zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po tomto roku, najneskôr však v základe dane za zdaňovacie obdobie roku 2007. To v skutočnosti znamená, že v niektorom z týchto zdaňovacích období daňovník dane z príjmov pri vyčíslení základu dane zvýši, resp. zníži vykázaný výsledok hospodárenia o hodnotu kurzových rozdielov, ktoré za zdaňovacie obdobie roku 2003 znížili, resp. zvýšili základ dane z príjmov. Takýto postup daňovník uplatní bez ohľadu na to, či v zdaňovacom období, v ktorom sa rozhodne vysporiadať nerealizované kurzové rozdiely vzniknuté za zdaňovacie obdobie roku 2003, nezahŕňa kurzové rozdiely do zákl

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály