Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Nové usmernenie k obsahu dokumentácie transferového oceňovania

Dátum: Rubrika: Medzinárodné zdaňovanie

Ministerstvo financií Slovenskej republiky vydalo nové usmernenie o určení obsahu dokumentácie podľa ust. § 18 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Usmernenie č. MF/011491/2015-724 (ďalej len „usmernenie“), ktoré bolo vydané dňa 14. mája 2015 a nahrádza predchádzajúce usmernenie č. MF/8120/2014-721, ktoré bolo vydané 20. augusta 2014. Nové usmernenie je účinné pre zdaňovacie obdobie začínajúce po 1. januári 2015.

Dôvod zmeny

Vydanie nového usmernenia je vyvolané novelou zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2015 a rozšírila uplatňovanie pravidiel transferového oceňovania aj na domáce transakcie, zatiaľ čo do konca roku 2014 boli pravidlá transferového oceňovania zamerané predovšetkým na cezhraničné transakcie.

Legislatíva platná do konca roku 2014 ustanovovala rozsah pravidiel transferového oceňovania predovšetkým vo vzťahu k zahraničným transakciám. Tuzemské transakcie, s výnimkou transakcií slovenských právnických osôb, ktoré boli príjemcami daňových stimulov, boli mimo rozsahu pôsobnosti legislatívy upravujúcej transferové oceňovanie (ust. § 30a a § 30b ZDP).

To sa od 1. 1. 2015 zmenilo a hlavná zmena nastala v ustanovení § 17 ods. 5 ZDP, ktoré stanovuje hlavné zásady uplatňovania princípov transferového oceňovania a primárnej úpravy základu dane. Konkrétne toto ustanovenie stanovuje, že súčasťou základu dane závislej osoby je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane alebo zvýšil daňovú stratu. Pred účinnosťou novely zákona mohla byť primárna úprava vykonaná iba vo vzťahu k transakciám so zahraničnými subjektmi. V súčasnosti je tento rozdiel odstránený, a teda rozsah uplatňovania právnych predpisov je rozšírený aj na všetky tuzemské transakcie. Rovnako bol § 17 ods. 6 zmenený tak, aby umožnil korešpondujúcu úpravu aj vo vzťahu domácim primárnym úpravám.

Dokumentačná povinnosť a jej rozsah

Povinnosť vedenia dokumentácie je odvodená z § 18 ZDP, ktorý v odsekoch 2 a 3 zavádza 5 základných metód transferového oceňovania. Posledné dve vety odseku 1 v § 18 ZDP stanovujú, že daňovník je o použitej metóde povinný viesť dokumentáciu a obsah dokumentácie o použitej metóde určí ministerstvo.

Toto ustanovenie efektívne zavádza povinnosť vedenia dokumentácie na všetkých daňovníkov, ktorí vykonávajú transakcie so závislými osobami. Do konca roku 2014 bolo toto ustanovenie obmedzené, s ohľadom na rozsah ustanovení týkajúcich sa transferového oceňovania, iba na cezhraničné transakcie a domáce transakcie so spoločnosťami, ktoré využívajú daňové stimuly. Od 1. januára 2015 bol rozsah povinnosti vedenia dokumentácie v dôsledku rozšírenia pôsobnosti pravidiel transferového oceňovania automaticky rozšírený na všetkých daňovníkov – vykonávajúcich transakcie so závislými osobami, či už zahraničnými alebo domácimi.

Obsah dokumentácie je regulovaný usmernením vydaným Ministerstvom financií SR, ktoré stanovuje podrobnosti o obsahu dokumentácie a taktiež umožňuje zjednodušený prístup pre niektorých daňovníkov a niektoré typy transakcií.

Predkladanie dokumentácie

Daňovníci sú povinní predložiť TP dokumentáciu v odôvodnených prípadoch na žiadosť správcu dane alebo finančného riaditeľstva (ust § 18 ods. 6 ZDP). Lehota na predloženie dokumentácie je 15 dní (Pozn.: V novele ZDP, ktorá bude účinná od 1. 1. 2016 sa uvažuje nad doplnením § 18 ods. 6 tak aby správca dane mohol zaslať daňovníkovi takúto výzvu najskôr prvý deň nasledujúci po podaní daňového priznania) odo dňa doručenia výzvy správcu dane alebo finančného riaditeľstva.

Na rozdiel od iných krajín, v súčasnosti nie sú daňovníci na Slovensku povinní predložiť TP dokumentáciu ako prílohu k daňovému priznaniu. V súčasnosti daňové priznanie obsahuje len niekoľko políčok pre súhrnné údaje o transakciách so závislými osobami, ktoré neposkytujú celistvý obrázok z pohľadu transferového oceňovania, ale môžu byť použité ako indikátor pre účely posudzovania rizík. V porovnaní so Slovenskom, je možné zmieniť zmenu daňového priznania v ČR, kde bola zavedená nová povinná príloha k daňovému priznaniu pre niektoré kategórie daňovníkov. Táto príloha vyžaduje detailný prehľad transakcií so závislými osobami – a to pre každú závislú osobu jednu prílohu, čo znamená, že pokiaľ má spoločnosť transakcie so 100 závislými osobami vyplňuje 100 príloh k daňovému priznaniu. V prípadoch, keď daňovníci, ktorí žiadajú o vydanie rozhodnutia o odsúhlasení použitia konkrétnej metódy (APA), alebo žiadajú korešpondujúcu úpravu základu dane na zamedzenie dvojitého zdanenia alebo žiadajú o zahájenie procedúry vzájomných dohôd, sú povinní predložiť dokumentác

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály