Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Nové daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty

Rubrika: Daň z pridanej hodnoty

Daňové priznanie, splatnosť vlastnej daňovej povinnosti a nadmerný odpočet s účinnosťou od 1. 5. 2004 upravuje § 78 a § 79 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. S účinnosťou od 1. 1. 2005 MF SR vydalo opatrenie č. MF/10880/2004-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty.

 

VŠEOBECNÁ ČASŤ

Daňové priznanie (DP), splatnosť vlastnej daňovej povinnosti (VDP) a nadmerný odpočet (NO) s účinnosťou od 1. 5. 2004 upravuje § 78 a § 79 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“). S účinnosťou od 1. 1. 2005 MF SR vydalo opatrenie č. MF/10880/2004-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty (ďalej len „opatrenie č. MF/10880/2004-73“).

Platiteľom dane je osoba registrovaná pre daň podľa § 4 až § 6 zákona. Podľa zákona každý platiteľ dane registrovaný pre daň podľa § 4 až § 6 zákona je povinný podať DP v lehote do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. Zároveň je platiteľovi ustanovená aj povinnosť v tejto istej lehote zaplatiť VDP, ktorá mu vznikne v príslušnom zdaňovacom období.

Platiteľ dane registrovaný podľa § 4 zákona je povinný podať DP za každé zdaňovacie obdobie v lehote stanovenej zákonom bez ohľadu na skutočnosť, či mu za príslušné zdaňovacie obdobie vznikla VDP, NO, alebo aj v prípade, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane (negatívne DP). Ak platiteľovi dane registrovanému podľa § 4 zákona v zdaňovacom období nevznikne daňová povinnosť ani právo na odpočítanie dane, teda platiteľ má za príslušné zdaňovacie obdobie tzv. negatívne DP, vyznačí ho v kolónke DP znamienkom X (prvá strana DP).

Platiteľ registrovaný podľa § 5 a § 6 zákona – zahraničná osoba registrovaná pre daň z dôvodu, že v tuzemsku vykonáva činnosť, ktorá je predmetom dane, alebo zahraničná osoba, ktorá do tuzemska dodáva tovar zásielkovým predajom, je povinný podať DP za zdaňovacie obdobie do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. Ak tomuto platiteľovi vznikla VDP, je povinný uhradiť ju do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a § 6 zákona nie je povinný podať DP za zdaňovacie obdobie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane.

Osoba, ktorá je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona, je povinná podať DP do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť a v tej istej lehote zaplatiť daň.

Osoba, ktorá je registrovaná pre daň, podľa § 7 zákona môže byť:

  • zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou (napr. rozpočtová a príspevková organizácia, právnická osoba, ktorá nevykonáva podnikateľskú činnosť – nadácia, spolok, humanitárna organizácia a pod.).
     

Ak osobe, ktorá je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona, vznikne povinnosť podať DP, vyplní ho len v rozsahu, ktorý sa jej týka. DP podáva iba za kalendárny mesiac, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť.

Platiteľ dane registrovaný podľa § 69a ods. 3 zákona – daňový zástupca pri dovoze tovaru je povinný podľa § 69a ods. 5 zákona podať za zastúpených dovozcov DP Daňovému úradu Bratislava I za obdobie kalendárneho štvrťroka, a to do 25 dní po skončení kalendárneho štvrťroka. K DP daňový zástupca je povinný priložiť zoznam zastúpených dovozcov s uvedením sumy všetkých základov dane ním deklarovaných dodaní tovaru osobitne za každého zastúpeného dovozcu.

Osoba, ktorá nie je platiteľom (osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až § 6 a § 7 zákona) a ktorej vznikne povinnosť platiť daň podľa § 69 ods. 2, 3 a 5 zákona, je povinná podať DPdo 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť a v tej istej lehote zaplatiť daň, s výnimkou nadobudnutia nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu.

Ak osobe, ktorá nie je platiteľom dane podľa zákona, vznikne povinnosť podať DP, vyplní ho len v rozsahu, ktorý sa jej týka. DP podáva iba za kalendárny mesiac, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť.
 

Pôjde o prípady:

  • Ak je zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku a zahraničná osoba nie je platiteľom dane v tuzemsku (§ 69 ods. 2 zákona)

  • Ak je zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8 zákona, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane podľa § 4 zákona a nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona, nadobudne tovar v tuzemsku z iného členského štátu, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.Ak osoba, ktorá nie je platiteľom dane, vo faktúre za dodané tovary a služby uvedie daň.
     

Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až § 7 zákona (napr. podnikateľ, ktorý nie je platiteľom dane, občan, neziskové organizácie a pod.), pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať DP od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň (§ 78 ods. 4 zákona).

Ak osobe, ktorá nie je registrovaná podľa § 4 až § 7 zákona, vznikne povinnosť podať DP z nadobudnutia nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu, podáva ho iba v mesiaci, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť. DP vyplní len v rozsahu, ktorý sa jej týka, a to:

  • na prvej strane tlačiva DP

    • uvádza daňové identifikačné číslo alebo rodné číslo (neuvádza IČ DPH, nakoľko ho nemá pridelené),

    • v kolónke zdaňovacie obdobie uvedie mesiac, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť,

  • na druhej strane tlačiva DP

    • vyplní r. 04, r. 01, r. 02, r. 13 a r. 29.
       

Osoba, ktorá je registrovaná ako platiteľ dane podľa § 4 až § 6 zákona (platiteľ dane) a osoba registrovaná podľa § 7 zákona, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu nepodáva samostatné DP pri vzniku daňovej povinnosti z nadobudnutia nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku. Platiteľ dane uvedie daň v DPza zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobudol nový dopravný prostriedok a toto DPpodá do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. V tejto lehote je daň aj splatná. Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 zákona uvedie daň v DPza kalendárny mesiac, v ktorom nový dopravný prostriedok nadobudla a toto DPje povinná podať do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca. V tejto lehote je aj povinná uhradiť daň.

Osoba, ktorá nie je platiteľom (platiteľ dane je osoba registrovaná podľa § 4 až § 6 zákona) a príležitostne dodá nový dopravný prostriedok do iného členského štátu, uplatňuje odpočítanie dane v DP. To znamená, že uplatňuje odpočítanie dane podaním DP za ten kalendárny mesiac, v ktorom bol nový dopravný prostriedok dodaný. Daňový úrad vráti uplatnenú odpočítanú daň do 30 dní od podania DP.

Ak nový dopravný prostriedok príležitostne dodá platiteľ dane, uplatňuje odpočítanie dane vo svojom DP, ktoré podáva za zdaňovacie obdobie, v ktorom dodal nový dopravný prostriedok do iného členského štátu. V tomto prípade nepodáva osobitné DPna dodanie nového dopravného prostriedku do iného členského štátu.

Ustanovenie § 78 ods. 2 až 7 zákona sa nevzťahuje na podanie DPpri uplatnení osobitnej úpravy podľa § 68 zákona. Zahraničné osoby z tretích štátov, ktoré elektronicky dodávajú služby v rámci EÚ a sú na tento účel identifikované pre daň v SR, nepostupujú pri podávaní DPpodľa vzoru DP uvedeného v prílohe k opatreniu č. MF/10880/2004-73. DPpodávajú elektronicky podľa § 68 zákona (osobitná úprava pre elektronicky dodávané služby).

Každá osoba, ktorá je povinná podať DP, uvedie v DP všetky údaje:

  • potrebné na výpočet celkovej dane,

  • potrebné na výpočet celkovej odpočítateľnej dane,

  • o celkovej hodnote tovarov a služieb vzťahujúcej sa k celkovej dani,

  • všetky údaje o celkovej hodnote tovarov a služieb oslobodených od dane.
     

Hodnota tovarov a služieb oslobodených od dane sa uvádza v DPza zdaňovacie obdobie, v ktorom boli tovar alebo služba dodané.

Opravné daňové priznanie – upravuje § 39 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“). Základné zásady na podanie opravného DP:

  • pred uplynutím lehoty na podanie DP daňový subjekt môže podať opravné DP, ak zistí chybu v riadnom DP,

  • pre vyrubovacie konanie sa použije opravné DP a na predchádzajúce DP sa neprihliada,

  • opravné DP sa považuje za DP riadne a včas podané.
     

Dodatočné daňové priznanie – upravuje § 39 zákona o správe daní. Základné zásady pre podanie dodatočného DP:

  • ak daňový subjekt zistí, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v DP, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné DP,

  • v rovnakej lehote je daň splatná,

  • daňový subjekt môže predložiť dodatočné DP, aj ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia,

  • dodatočné DP podáva, ak je už po lehote na podanie DP,

  • dodatočné DP sa vyplňuje s plnými údajmi a sa vyznačia aj rozdiely oproti pôvodne podanému DP (poslednému), rozdiel dane (+/–) sa uvedie v r. 35 tlačiva DP.
     

VYSVETLIVKY K JEDNOTLIVÝM RIADKOM (KOLÓNKAM) DAŇOVÉHO PRIZNANIA

Daňové priznanie – strana 1

Pri vyplňovaní DP je potrebné uvedomiť si tieto zásady:

  • údaje v DP sa zaokrúhľujú na celé koruny smerom nahor podľa § 78 ods. 7 zákona,

  • nevyplnené riadky DP sa ponechávajú prázdne,

  • nepoužívajú sa čiarky, bodky a pomlčky,

  • číselné údaje sa zarovnávajú vpravo,

  • ostatné údaje sa píšu zľava,

  • údaje sa vypĺňajú paličkovým písmom, písacím strojom alebo tlačiarňou, a to čiernou alebo tmavomodrou farbou,

  • obchodné meno právnickej osoby sa uvádza presne, tak ako je uvedené vo výpise z obchodného registra,

  • fyzická osoba uvádza svoje meno, priezvisko a adresu trvalého bydliska, podľa ktorého je určená jej miestna príslušnosť.
     

Identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty (IČ DPH)
  • Vypĺňajú osoby registrované pre daň podľa § 4 až § 7 zákona.

  • Uvádzajú IČ DPH pridelené daňovým úradom na vydanom osvedčení o registrácii pre daň.

  • Platiteľ dane, ktorý je daňovým zástupcom pri dovoze tovaru podľa § 69a zákona, vypĺňa osobitné IČ DPH pridelené Daňovým úradom Bratislava I pri podaní DP za zastúpených dovozcov podľa § 69a ods. 5 zákona.<

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály