Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Možnosti opravy chýb v účtovnej závierke

Dátum: Rubrika: Podvojné účtovníctvo

Povinnosťou každej účtovnej jednotky je doručiť účtovnú závierku do registra účtovných závierok. Často sa ale stáva, že účtovná jednotka po odoslaní účtovnej závierky do registra účtovných závierok zistí, že v nej urobila chybu a chce ju opraviť. Môže účtovná jednotka podať opravnú účtovnú závierku? Odpoveď na túto otázku sa dočítate v nasledujúcom príspevku.

Opätovné otvorenie účtovných kníh

Opätovné otvorenie účtovných kníh je možné len do schválenia účtovnej závierky a len v prípade, ak ide o významnú sumu opravy.

Podľa § 16 ods. 9 až 11 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“):

  • po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy,
  • do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7),
  • ak sa zistí po schválení účtovnej závierky, že údaje za predchádzajúce účtovné obdobie nie sú porovnateľné (§ 17 ods. 9), účtovná jednotka ich opraví v účtovnom období, keď tieto skutočnosti zistila a uvedie to v účtovnej závierke v poznámkach.

Z uvedeného ustanovenia zákona o účtovníctve vyplýva, že uzavreté účtovné knihy nemožno opätovne otvárať. Napriek tejto skutočnosti zákon pripúšťa jednu výnimku v prípade, že účtovná závierka nebola schválená a pre účtovnú jednotku ide o významnú sumu opravy. Teda, ak účtovná jednotka po zostavení účtovnej závierky do dňa jej schválenia zistí, že zabudla zaúčtovať nejaký účtovný prípad, alebo ho zaúčtovala nesprávne a ide o významnú sumu, môže opätovne ­otvoriť účtovné knihy, daný účtovný prípad zaúčtovať správne, potom opätovne účtovné knihy uzavrieť a zostaviť účtovnú závierku, ktorá sa tiež musí doručiť do registra účtovných závierok.

Schvaľovanie účtovnej závierky v obchodnej spoločnosti

Schvaľovanie účtovnej závierky patrí do pôsobnosti najvyššieho orgánu spoločnosti. Účtovnú závierku schvaľuje najvyšší orgán účtovnej jednotky. V praxi najčastejšie sa vyskytujúcou účtovnou jednotkou je spoločnosť s ručením obmedzeným a akciová spoločnosť. Najvyšším orgánom uvedených obchodných spoločností, ktorý schvaľuje účtovnú závierku, je valné zhromaždenie, ktoré rozhoduje aj o vysporiadaní výsledku hospodárenia.

Schvaľovanie účtovnej závierky v spoločnosti s ručením obmedzeným

Najvyšším orgánom spoločnosti s ručením obmedzeným podľa § 125 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) je valné zhromaždenie spoločníkov. Do jeho pôsobnosti patrí:

  1. schválenie konaní urobených osobami konajúcimi v mene spoločnosti pred jej vznikom,
  2. schvaľovanie riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky a rozhodnutie o rozdelení zisku alebo úhrade strát,
  3. schvaľovanie stanov a ich zmien, ak zákon neustanovuje inak,
  4. rozhodovanie o zmene spoločenskej zmluvy (§ 141), ak je zákonom alebo spoločenskou zmlu
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály