Podľa
§ 52 zákona o sociálnom poistenísa materské poskytuje za dni a
za to isté obdobie na to isté dieťa len raz a len jednému poistencovi
. Postupné poberanie materského na to isté dieťa oprávnenými osobami však zákon nevylučuje, t.j. nárok na materské si môže uplatniť najskôr matka a po jeho vyčerpaní otec dieťaťa (resp. iný poistenec).
Príklad č. 13:
Možnosť rodičov poberať súčasne materské na dve rôzne deti platí od 1.1.2019. Môžu rodičia poberať materské súčasne aj pri dvojičkách?
Áno, platí to aj v prípade dvojičiek, kedy otec môže poberať materské na jedno dieťa a matka bude poberať materské na druhé dieťa. Dávam však do pozornosti, že doba vyplácania dávky materské je závislá aj od počtu detí, o ktoré sa oprávnená osoba stará. To znamená, že ak rodičia dvojičiek využijú možnosť poberať materské súčasne, nárok na materské nebude trvať matke 43 týždňov (ako by to bolo v prípade, keby sa starala o obe deti sama), ale len 34 týždňov od vzniku nároku na materské. Otec starajúci sa o jedno dieťa z dvojičiek bude mať nárok na materské v trvaní 28 týždňov.
Pre úplnosť uvádzam, že na pracovnoprávne účely, je pri posudzovaní doby trvania materskej a rodičovskej dovolenky rozhodujúce, koľko detí žena porodila. To znamená, že žene, ktorá porodila dvojičky, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov a mužovi patrí otcovská dovolenka v trvaní 37 týždňov.
* * *
Zákon o sociálnom poistení z tohto pravidla ustanovuje výnimky; jedna z výnimiek sa s účinnosťou od 1.11.2022 uplatňuje pri čerpaní platnej otcovskej dovolenky, ktorá bola ako nový inštitút upravená v slovenskom právnom poriadku z dôvodu implementácie smernice EÚ č. 2019/1158. Z dôvodu zachovania záväzkov vyplývajúcich zo smernice, konkrétne v súvislosti s právom zamestnanca na príspevok pri čerpaní otcovskej dovolenky, bola v rámci
novely Zákonníka práce schválená aj
novela zákona o sociálnom poistení (
článok IV. novely), ktorá s účinnosťou od 1.11.2022 ustanovuje, že otec dieťaťa má nárok na materské v rozsahu 2 týždne v období 6 týždňov od narodenia dieťaťa, pričom
prekážkou tohto nároku nie je skutočnosť,
že aj matka poberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok [
§ 49 ods. 3 písm. d) zákona o sociálnom poistení,
§ 3 ods. 8 písm. a) zákona o rodičovskom príspevku. Na pomenovanie 2-týždňového materského sa v praxi zaužíval aj názov "otcovské". Otcovské je nový typ dávky materské, ktoré sa poskytuje otcovi počas otcovskej dovolenky z dôvodu starostlivosti o svoje dieťa maximálne 2 týždne v období šiestich týždňov po narodení dieťaťa. Z hľadiska uplynutia/neuplynutia lehoty 6 týždňov odo dňa pôrodu nárok na materské má:
-
otec dieťaťa, ktorý má nárok na materské do uplynutia šiestich týždňov
odo dňa pôrodu [
§ 49 ods. 3 písm. d)]; toto obdobie sa predlžuje o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu (pozor, ani v tomto prípade sa to nevzťahuje štandardnú popôrodnú starostlivosť),
-
otec dieťaťa, ktorý má nárok na materské po uplynutí šiestich týždňov
odo dňa pôrodu, ale tu už s podmienkou, že matka nepoberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok [
§ 49 ods. 3 písm. e)].
Príklad č. 14:
Dieťa sa narodilo dňa 20.11.2023. Odkedy dokedy vzniká otcovi dieťaťa nárok na otcovskú dovolenku a dávku otcovské?
Otcovi dieťaťa vzniká nárok na otcovskú dovolenku v rozsahu 28 týždňov, t.j. 196 kalendárnych dní, ktorú môže čerpať v čase odo dňa narodenia dieťaťa, t.j.
od 20.11.2023 do 3.6.2024
vrátane.
Otec dieťaťa má nárok na otcovské do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Dieťa sa narodilo dňa 20.11.2023, a preto koniec lehoty 6 týždňov, dokedy bude mať otec dieťaťa nárok na "otcovské", pripadne na 31.12.2023. Zamestnanec môže čerpať dvojtýždňovú dávku v čase od 20.11.2023 do 31.12.2023.
* * *
Príklad č. 15:
Dieťa sa narodilo dňa 20.11.2023. Ak zamestnanec začne čerpať otcovskú dovolenku od 5.12.2023, vznikne mu nárok na dvojtýždňové otcovské?
Otec dieťaťa má nárok na otcovské do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Dieťa sa narodilo dňa 20.11.2023, a preto koniec lehoty 6 týždňov, dokedy bude mať otec dieťaťa nárok na "otcovské", pripadne na 31.12.2023. Ak zamestnanec začne čerpať dávku otcovské od 5.12.2023, nárok bude trvať 14 kalendárnych dní, t.j. 18.12.2023.
* * *
Príklad č. 16:
Dieťa sa narodilo dňa 20.11.2023. Zamestnanec začne čerpať otcovskú dovolenku od 5.12.2023, a zároveň si od rovnakého dátumu uplatní nárok na 2-týždňové otcovské. Dieťa bolo v čase od 15.12.2022 do 31.3.2023 hospitalizované v nemocnici, a počas jeho hospitalizácie zamestnanec prerušil čerpanie otcovskej dovolenky a nastúpil do práce. Zmení sa nárok na dvojtýždňové otcovské?
Na účely sociálneho poistenia otec dieťaťa má nárok na otcovské do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu (podporné obdobie je v dĺžke 42 kalendárnych dní). Toto podporné obdobie sa predlžuje o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
Dieťa bolo hospitalizované v nemocnici dňa 15.12.2022, takže tento deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa narodenia dieťaťa, a z podporného obdobia 42 dní (odo dňa pôrodu) bolo vyčerpaných pred hospitalizáciou 25 dní. Otcovi dieťaťa začne opätovne plynúť zvyšok podporného obdobia po prepustení dieťaťa z ústavnej starostlivosti, a to v rozsahu 17 dní (42 až 25), t.j. od 1.4.2023 do 17.4.2023. V rámci tohto obdobia si otec dieťaťa môže dočerpať nevyčerpané otcovské v rozsahu 4 dni, prípadne si ich môže dočerpať v rámci nároku na materské ako otec dieťaťa najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu, maximálne do 3 rokov veku dieťaťa.
* * *
Uplatnenie nároku na materské otcom dieťaťa
Otcovia si môžu nárok na materské rozdeliť na tzv. otcovské a tzv. materské. Po dvojtýždňovom poberaní dávky otcovské môžu otcovia poberať aj dávku materské. Na čerpanie materského
pre to isté dieťa
po poberaní otcovského zostane otcom v zásade 26 týždňov (pri starostlivosti o jedno narodené dieťa) a uplatniť si ju môžu do 3 rokov veku dieťaťa. Dávka materské sa môže pre otcov rozdeliť na dve časti:
-
obdobie max. 2 týždňov
v období 6 týždňov po narodení dieťaťa (otcovské), ktoré môže otec poberať bez ohľadu na to, či matka v tomto období poberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok,
-
a ďalších v zásade 26 týždňov
pri starostlivosti o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa.
Ak si otec nárok na otcovské neuplatní, môže po splnení zákonných podmienok čerpať dávku materské na celé obdobie 28 týždňov (resp. 31 týždňov, ak ide o osamelého otca alebo 37 týždňov, ak sa stará o dve alebo viac narodených detí), najskôr však šesť týždňov od pôrodu, ak už matka nepoberá na to isté dieťa materské a nepoberá ani rodičovský príspevok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Otcovi dieťaťa, ktorý si uplatní nárok na materské najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu, vznikne nárok na materské bez ohľadu na to, či v predchádzajúcom období mal nárok na otcovské.
Z uvedeného vyplýva, že obdobie 2-týždňového poberania otcovského, ktoré poistenec čerpal počas otcovskej dovolenky, sa započíta do úhrnného obdobia nároku na materské, napr. ak má poistenec nárok na materské 28 týždňov, a vyčerpá si 2 týždne, zostatok nároku na materské je 26 týždňov. S účinnosťou od 1.11.2022 si tak poistenec nárok na materské môže (ale nemusí, je to na jeho rozhodnutí) rozdeliť na dve obdobia, napr. čerpať najskôr 2 týždne počas otcovskej dovolenky a zvyšných 26 týždňov čerpať pri starostlivosti o to isté dieťa počas rodičovskej dovolenky.
Nárok na materské si iný poistenec, napr. otec dieťaťa uplatňuje prostredníctvom tlačiva "Žiadosť iného poistenca o materské". Tento formulár žiadosti je od 1.11.2022 k dispozícii na webovej stránke Sociálnej poisťovne alebo ho poskytne poistencovi pobočka Sociálnej poisťovne. Poistenec je povinný vyplniť žiadosť podľa predtlače, a zároveň uviesť dátum, odkedy si uplatňuje nárok na nemocenskú dávku materské. Ak si otec dieťaťa uplatňuje nárok na nemocenskú dávku:
-
"otcovské",
t.j. materské, ktoré sa poskytuje otcovi z dôvodu starostlivosti o svoje dieťa maximálne