Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov – daňové a účtovné dopady

Rubrika: Problémy z praxe

Povinnosť podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov daňovníkovi vzniká vtedy, ak zistí, že jeho daňová povinnosť mala byť vyššia, ako bola uvedená v riadnom daňovom priznaní a je už po lehote na podanie riadneho daňového priznania.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že v súvislosti s daňou z príjmov sa možno v praxi stretnúť s troma typmi daňových priznaní (DP):

  • riadne DP – podáva sa v termíne určenom zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“),
  • opravné DP – podáva sa po zistení chyby v riadnom DP, avšak len pred uplynutím lehoty na podanie riadneho DP; pre vyrubovacie konanie sa použije opravné DP alebo hlásenie a na predchádzajúce DP alebo hlásenie sa neprihliada,
  • dodatočné DP – podáva sa po zistení chyby v riadnom DP po uplynutí lehoty na podanie riadneho DP.
Procesnú stránku podávania dodatočných DP k dani z príjmov upravuje § 39 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej iba „zákon o správe daní“).

Povinnosť podania dodatočného daňového priznania

Povinnosť podania dodatočného DP k dani z príjmov vzniká daňovníkovi vtedy, ak zistí, že jeho daňová povinnosť mala byť vyššia, ako bola uvedená v riadnom DP. V takomto prípade daňový subjekt je povinný predložiť dodatočné DP k dani z príjmov do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. Uvedené vyplýva z § 39 ods. 2 zákona o správe daní. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň aj splatná.
 
Vo všeobecnosti možno vychádzať pri určovaní povinnosti, resp. možnosti podať dodatočné DP z § 2 písm. j) ZDP, podľa ktorého je základom dane rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami a daňovými výdavkami podľa § 19 ZDP, pri rešpektovaní ich vecnej a časovej súvislosti v danom zdaňovacom období, pokiaľ priamo v ZDP nie je ustanovené inak. Zásadu priraďovania výdavku (nákladu) k vecne a časovo súvisiacemu zdaniteľnému príjmu treba rešpektovať aj vtedy, ak daňovník v bežnom zdaňovacom období zistí, že základ dane za niektoré z predchádzajúcich zdaňovacích období vyčíslil v rozpore s právnym alebo skutkovým stavom vtedy platným. Takýmto zistením môže byť predovšetkým:
  • zistenie porušenia niektorého ustanovenia ZDP, resp. predchádzajúceho ZDP platného v tom zdaňovacom období, s ktorým predmetná položka vecne a časovo súvisí (napr. nesprávne uplatnenie daňových odpisov),
  • zistenie chyby v účtovníctve za predchádzajúce zdaňovacie obdobia (napr. nesprávne zaúčtovanie investície na ťarchu nákladov, nezaúčtovanie alebo duplicitné zaúčtovanie niektorej nákladovej alebo výnosovej položky, číselné chyby),
  • následné splnenie podmienky rozhodujúcej pre zahrnutie príslušnej nákladovej položky do daňových výdavkov až v niektorom z nasledujúcich zdaňovacích období.
Uvedené zistenia sú dôvodom na úpravu základu dane za zdaňovacie obdobie, s ktorým príslušná výnosová alebo nákladová položka vecne a časovo súvisí, aj vtedy, ak sa o zistenej skutočnosti účtuje do bežného roka. Ak sú splnené podmienky podľa § 39 zákona o správe daní, daňovník za zdaňovacie obdobie, s ktorým predmetná položka vecne a časovo súvisí, teda podá dodatočné DP.
 
Na druhej strane však dôvodom na podanie dodatočného DP nie je najmä:
  • následné porušenie podmienok tých ustanovení ZDP, pri ktorých splnenie podmienky je viazané na niekoľko zdaňovacích období, pričom daňovník následné porušenie podmienok preukázateľne nemohol predpokladať [napr. porušenie podmienok lízingovej zmluvy, nepreinvestovanie celej sumy umorovanej daňovej straty (§ 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov účinného do 31. 12. 2003), rozpustenie zostatkov zákonných rezerv a opravných položiek do výnosov, keď pominú dôvody, pre ktoré boli tvorené], ale len v prípadoch, ak cieľom postupu daňovníka nebolo krátiť daň,
  • následné splnenie podmienok tých ustanovení ZDP, ktorých splnenie je viazané na niekoľko zdaňovacích období,
  • konečné vyúčtovanie rôznych preddavkových platieb (napr. voda, elektrina, plyn) platených v predchádzajúcom zdaňovacom období, ktorých konečné vyúčtovanie bolo vykonané v bežnom zdaňovacom období,
  • rôzne zľavy z predajnej ceny (napr. množstevné zľavy, zľavy v dôsledku uznaných reklamácií) poskytnuté v bežnom zdaňovacom období za plnenia uskutočnené v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach a pod.

Príklad č. 1:
V roku 2006 firma ABC, s. r. o. dostala faktúry týkajúce sa roku 2004 na sumu 1 400 Sk za službu dopravy. Pre firmu ABC, s. r. o. suma 1 400 Sk predstavuje v zmysle internej smernice nevýznamný náklad. Je potrebné podať dodatočné DP k dani z príjmov právnických osôb (PO) za rok 2004?
 
Ak zásadu časovej a vecnej súvislosti nemožno dodržať, spoločnosť ABC, s. r. o. môže účtovať aj v účtovnom období, v ktorom zistila uvedené skutočnosti, t. j. v roku 2006. Do účtovníctva a účtovných výkazov roku 2004 teda zasahovať nebude. Dodatočne prijaté faktúry od dodávateľa za obdobie roku 2004 spoločnosť ABC, s. r. o. zaúčtuje v účtovnom období 2006 ako opravy nákladov minulých účtovných období na účet 518 – Ostatné služby, nakoľko pre firmu ide o nevýznamný náklad z pohľadu jeho výšky.
 
Do daňových nákladov suma 1 400 Sk sa premietne formou dodatočného DP za rok 2004 a v bežnom roku 2006 sa bude považovať za nedaňový náklad, pretože zásada časovej a vecnej súvislosti platí v zmysle § 17 ods. 15 ZDP aj na účely dane z príjmov. Dodatočné DP za rok 2004 nie je však nutné podať, nakoľko nedochádza k zvýšeniu daňovej povinnosti.

***

Príklad č. 2:
Účtovná jednotka (ÚJ) za účtovné obdobie roku 2005 zabudla zaúčtovať do nákladov faktúru za opravu budovy vo výške 2 mil. Sk. ÚJ prišla na túto chybu až koncom roku 2006, kedy už účtovná závierka bola schválená valným zhromaždením, a preto opätovné otvorenie účtovných kníh roku 2005 neprichádza do úvahy. Je potrebné podať dodatočné DP k dani z príjmov PO za rok 2005? Ako sa to prejaví v účtovníctve – má sa vykonať oprava účtovníctva v roku 2005, alebo túto skutočnosť premietnuť iba v účtovníctve roku 2006?
 
Za predpokladu, že pre ÚJ ide o významnú sumu nák
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály