Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Čo by mal podnikateľ vedieť o daňovej kontrole

Rubrika: Správa daní

V praxi sa stále dosť často stáva, že podnikateľské subjekty nevedia, kedy, kto a za akých podmienok daňovú kontrolu vykonáva, čo sa ňou sleduje, čo daňový subjekt môže, aké má počas kontroly práva alebo povinnosti, resp. aké sú oprávnenia, povinnosti správcu dane, t. j. daňového úradu, colného úradu alebo obce. Článok je preto zameraný na to, aby sa daňové subjekty, najmä tí, u ktorých sa ešte daňová kontrola nevykonávala v stručnosti dozvedeli, ako sa táto kontrola začína, ako prebieha a ako sa končí.


V praxi sa stále dosť často stáva, že podnikateľské subjekty nevedia, kedy, kto a za akých podmienok daňovú kontrolu vykonáva, čo sa ňou sleduje, čo daňový subjekt môže, aké má počas kontroly práva alebo povinnosti, resp. aké sú oprávnenia, povinnosti správcu dane, t. j. daňového úradu, colného úradu alebo obce. Článok je preto zameraný na to, aby sa daňové subjekty, najmä tí, u ktorých sa ešte daňová kontrola nevykonávala v stručnosti dozvedeli, ako sa táto kontrola začína, ako prebieha a ako sa končí.

Ustanovenia o daňovej kontrole [§ 15 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“)] majú podstatnou mierou prispieť k správnemu určeniu dane, k oprávnenosti vrátenia dane alebo nadmerného odpočtu. Ustanovenia o daňovej a opakovanej kontrole vrátane možnosti správcu dane uložiť počas výkonu kontroly predbežné opatrenie (§ 15 až § 15b zákona o správe daní) sa vzťahujú aj na kontrolu u daňového subjektu, na ktorý bol vyhlásený konkurz, alebo bolo povolené vyrovnanie a v prípade, ak neskončí prevádzkovanie svojej podnikateľskej činnosti. V prípade konkurzného a vyrovnacieho konania správca dane zo zákona je povinný vykonať daňovú kontrolu v lehote 60 dní od doručenia žiadosti súdu alebo do 60 dní od vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania.

Začatie daňovej kontroly

Pri všetkých druhoch kontrol vykonávaných správcom dane ide o závažné momenty kontaktu daňového subjektu a správcu dane pri uplatnení obojstranných práv a povinností vyplývajúcich zo zákona. Zákon o správe daní ustanovuje deň začatia daňovej kontroly na základe písomného oznámenia. Oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. Daňový subjekt si môže v lehote 8 dní od doručenia oznámenia dohodnúť so správcom dane iný vhodný deň, pričom zákon o správe daní vymedzil lehotu začatia daňovej kontroly do 40 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly. Ak nedôjde k dohode medzi daňovým subjektom a správcom dane o začatí daňovej kontroly, považuje sa štyridsiaty deň za deň začatia daňovej kontroly. 

Ak daňový subjekt neumožní vykonať daňovú kontrolu, správca dane je oprávnený zistiť základ dane a určiť daň podľa pomôcok, ktoré má k dispozícii, alebo si ich zaobstará. V takomto prípade správca dane je povinný vyhotoviť protokol o určení dane podľa pomôcok. Na tento spôsob určenia dane sa primerane vzťahujú ďalšie ustanovenia využívané v daňovej kontrole: postup pri doručovaní protokolu, jeho prerokovanie, náležitosti protokolu, jeho doplnenie, prípadne vypracovanie dodatku k protokolu na základe vyjadrenia daňového subjektu, ako aj to, aby správca dane uviedol po

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály